reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nadgodziny

Dołączył(a)
12 Styczeń 2011
Postów
2
Witam,

18.01 br. wracam do pracy po urlopie macierzynskim. Z dniem 1.01 zmniejszylam swoj etat z pelnego na pół.
Otrzymalam grafik, z ktorego wynika, ze od 18-31.01 mam do przepracowania 70 godzin. W jednym dniu pracuje nawet 8,5 godz.
Czy pracodawca ma prawo nalozyc mi tyle nadgodzin bez mojej zgody?
Dziekuje za odpowiedz,
Agnieszka
 
reklama
Co do zasady pracodawca moze zażądać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych.
Niemniej z uwagi na fakt, ze obniżyła Pani wymiar czasu pracy by sprawować opiekę nad małym dzieckiem nadgodziny nie mogą być, w mojej ocenie, Pani narzucone.
Proponuję napisac do pracodawcy pismo o zmianę grafiku. Jak pracodawca się nie zgodzi -powinna pani poinformować PIP i może Pani odwołać się do sądu pracy.
 
Ostatnia edycja:
Powiem jeszcze więcej niż Pani Ewelina:
Artykuł 178 kodeksu pracy mówi, że:
"Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy."
Jest to przepis niezależny od tego, czy korzystało się z prawa do zmniejszenia etatu. Ja natychmiast napisałabym wniosek o zmianę grafiku posiłkując się właśnie powyższym artykułem.
Pozdrawiam i powodzenia!
 
Do góry