reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Najtrudniejsze w karmieniu piersią jest...

Potwierdzam! Zastosowanie kapturków może tylko spowodować, że dziecko w ogóle nie będzie chciało piersi. Nam się nie udało karmić piersią. Też słyszałam w szpitalu, że mam płaskie brodawki, że dziecko nie da rady, żeby zastosować kapturki. Byłam głupia i posłuchałam tych rad. Dlatego każde przystawianie bez kapturków to był dramat. Jednak jako uparta z natury osoba, nie odpuściłam i moja córka już 19 miesięcy pije moje mleko. Tylko, że muszę je odciągać laktatorem i podawać w butelce, właśnie przez "cudowne" nakładki sylikonowe... nie będę się rozpisywać ile mnie to odciąganie mleka kosztuje, bo to nie ten wątek, ale która mama tak musiała robić, to wie.. Pozdrawiam i unikajcie na początku drogi mlecznej wszelkich nakładek sylikonowych!
 
reklama
Mam pytanie odnośnie zasypiania dziecka przy piersi podczas karmienia piersią. Moja znajoma ma właśnie z tym problem. Mała jej od razu zasypia. Trudno ją dobudzić, ssie długo czasami 40 min z przerwami na spanie... Jak można delikatnie budzić dziecko podczas karmienia? Ile trwa efektywne karmienie, żeby dziecko się najadło? 15 min? Co może być spowodowane takim zasypianiem i ciągłym spaniem malucha. Dziewczynka ma dopiero 3 tygodnie, chce coś doradzić młodej mamie, żeby nie musiała skończyć na laktatorze, czy co gorsza na mm. Położna sprawdzała i ssanie jest ok, więzidełko też ok. Dodatkowo problem są małe przyrosty wagi wg położnej..
 
Marza88 niech kolezanka przeklada mala do drugiej piersi jak tylko mala zasypia, zmienia pozycje itp


Co do kapturkow mi uratowaly brodawke karmilam przez kapturek miesiac bez kapturka na pewno bym nie dala rady bo mialam tak poraniona brodawke i gdyby nie one to pewnie bym odpuscila bo karmienie bardzo bolalo.

Napisane na LG-K350 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Maziajka masz racje w takich sytuacjach kapturki są niezawodne :). Pisałam o sytuacji, gdy na początku laktacji często położne zalecają użycie właśnie nakładek jak nie ma takich wskazań... W moim przypadku niestety były niepowodzeniem kp.
 
Nakładki, kapturki silikonowe powinny być stosowane w określonych sytuacjach i pod kontrolą specjalisty (albo wyedukowanej położnej albo edukatora laktacyjnego albo doradcy laktacyjnego). Zbyt pochopne i niewłaściwe stosowanie kapturków może być początkiem końca karmienia piersią ale są sytuacje, w których to karmienie piersią uratuje. Bardzo ważnym czynnikiem jest właściwe dopasowanie rozmiaru kapturków do piersi.

Marza88, jeśli chodzi o Twoją znajomą to przyczyn zasypiania dziecka przy piersi nie określę. Aktywizować dziecko przy piersi można na wiele sposobów:
- delikatne łaskotanie po policzku, uchu, delikatne naciskanie żuchwy tuż przy uchu
- łaskotanie po gołych stopach
- rozebranie dziecka do bodziaka (ciepło ubrane i opatulone kocykiem dzieci przysypiają, to idealne warunki do słodkiej drzemki: mama, mleko, ciepełko :) )
- rozebranie dziecka do pieluszki i zdjęcie bluzki mamy i karmienie się w kontakcie skóra do skóry
- zmiana pozycji karmienia, zmiana piersi

Słabe przyrosty, czyli mniejsze niż 26-31 gram na dobę. Zwykle mm do dokarmiania włącza się zwykle gdy dziecko nie przyrasta średnio więcej niż 20-23 gramy, chociaż to jest bardzo indywidualne i zależy od tempa przyrastania oraz kondycji mamy i dziecka. To musi ocenić indywidualnie położna/doradca. Dziecko powinno wyrównać masę urodzeniową do 14 doby życia. Jeśli waga po 2 tygodniach jest niższa niż urodzeniowa, bezwzględnie należy się skonsultować ze specjalistą.

Przy słabych przyrostach tak małego dziecka TRZEBA karmić dziecko min co 3 godziny, również w nocy. Jeśli dziecko śpi dłużej, ma dłuższe przerwy niż 3 godziny, to mimo wszystko wybudzamy i przystawiamy. Rozważyłabym również stymulacje laktatorem w systemie 3-5-7, bo nieefektywne ssanie może niewystarczająco pobudzać laktację i produkcja mleka może spadać.

Polecam byś podesłała koleżance ten link, gdzie znajdzie ważne i merytoryczne informacje dot oceny efektywności ssania dziecka-> Link do: 9. Ocena skuteczności karmienia

Przy ocenie efektywności karmienia bierze się pod uwagę:
- ilość moczonych pieluch na dobę (min 6)
- 3-4 stolce na dobę
- ssanie jest miarowe i regularne, stosunek zassań do połknięć jest nie większy niż 3:1, co oznacza, że dziecko musi zassać pierś max 3 razy i raz połknąć, idealnie jest oczywiście gdy zasysa i połyka (1:1) ale wiadomo, że to jest bardzo duży wysiłek dla dziecka i przyjmuje się za efektywne ssanie stosunek 3:1 ale nie więcej
- dziecko po karmieniu jest odprężone i spokojne lub zasypia
- przyrosty wagi są w granicach 26-31 gram na dobę (książkowo, dopuszcza się pewne odchylenia ale to TYLKO po indywidualnej konsultacji)

Te wszystkie informacje nie zastąpią konsultacji z ekspertem. Polecam kontakt z doradcą laktacyjnym, ważne by ktoś ich zbadał, ocenił akt karmienia i przygotował zalecenia.
 
Hej. Jestem aktualnie w 15 tygodniu pierwszej ciąży. Trochę nie pokoi mnie fakt że moje piersi ani trochę nie urosły. Mówiłam o tym lekarzowi prowadzącemu ale powiedział że taka moja natura i że to wcale nie oznacza że nie będę mieć pokarmu. Czy którejś mamie też piersi nie rosły przynajmniej na początku tak jak u mnie na chwilę obecną a później normalnie karmiła dziecko piersią?
 
Wydaje mi sie ze wiekszosci nie rosna..spokojnie wielkosc piersi nie ma nic wspolnego z laktacja.

Napisane na LG-K350 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Bylam 2 razy w ciazy i mi nie urosly jakos znaczaco caly czas ten sam stanik..a juz 2 dziecka cyckiem karmiw

Napisane na LG-K350 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Zreszta jeszczw jestes na poczatku ciazy na prawdw nie masz wie czym przejmowac;-)

Napisane na LG-K350 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Do góry