reklama

naliczanie wysokości zasiłku macierzyńskiego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gosias141, 11 Maj 2011.

1. gosias141

gosias141 Początkująca w BB

Proszę o poradę - od listopada 2010 do lipca 2011 jestem w pracy po urlopie macierzyńskim . Od sierpnia planuję urlop wychowawczy na 2 lata. Pracodawca zaproponował mi 1/4 etatu - tak abym mogła sobie co nieco zarobić. Czy jeśli na urlopie wychowawczym (po 1 roku jego trwania) zaszłabym w ciążę, to od czego liczony byłby zasiłek chorobowy i macierzyński?
    Czy to wynagrodzenie z 1/4 etatu byłoby uwzględniane do zasiłku?
    A jeśli nie miałabym tego 1/4 etatu, z czego wyliczany byłby zasiłek?
    Z góry dziękuję za odp.
    pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Ustalmy najpierw w jakim trybie przeszłaby Pani na 1/4 etatu. Czy w ramach uprawnienia z art. 186(7) KP (zamiast wychowawczego czy po prostu w trybie zmiany warunków zatrudnienia?
    Jesli w trybie 186(7) KP, wszystko zalezy od tego na ile złożyłaby Pani wniosek o obniżenie.

Niemniej, co do zasady zasiłek chorobowy i macierzyński naliczany jest od wynagrodzenia, a zatem przy zmniejszonym etacie, od zmniejszonej pensji.

3. reklama
  4. Bryszka

Bryszka Gość

Witam nie wiem czy w dobrej zakładce umieszczam pytania ale zaryzykuję ;)
    Jestem w 16 tc przebywam za l4 i tak zapewne będzie do końca ciąży, i tu pytanie pierwsze jeśli pracuję w firmie która zatrudnia ok 1000 osób kto będzie wypłacał mi pobory w okresie l4 pracodawca czy ZUS(słyszałam już różne opinie)???
    Termin porodu mam na 02-11-2011 a moja umowa kończy się 06-12-2011 w związku z tym pytanie czy mój zasiłek macierzyński w momencie ustania zatrudnienia przejmie ZUS czy po prostu go utracę? Bo rozumiem że pracodawca nie ma obowiązku przedłużać mi umowy do końca urlopu macierzyńskiego?
    I ostatnie pytanie po ustaniu zatrudnienia i urlopu macierzyńskiego mogę się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych... czy jako mamie samotnie wychowującej dziecko będą mi przysługiwały jakieś dodatkowe wsparcia finansowe od państwa?
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
    Pozdrawiam serdecznie.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zasiłek chorobowy będzie wypłacał pracodawca.

Co 6.12 będzie Pani na urlopie macierzyńskim, zasiłek macierzyński będzie wypłacał pracodawca. Od 7 grudnia będzie Pani bezrobotna, wypłatę zasiłku przejmie ZUS.

Nie ma obowiązku.

Tak.

[/QUOTE]
    Nie wiem, bo nie wiem co Pani rozumie pod pojęciem samotnego macirzyństwa. Wiele zalezy od tego co dzieje się z ojcem dziecka.

6. Bryszka

Bryszka Gość

"Nie wiem, bo nie wiem co Pani rozumie pod pojęciem samotnego macierzyństwa. Wiele zależy od tego co dzieje się z ojcem dziecka"

Mam na myśli sytuację w której będę wychowywać dziecko bez udziału ojca ale otrzymując od niego pieniążki na utrzymanie dziecka ok 300 zł ;(
    Co w sytuacji gdy będe na zasiłku dla bezrobotnych i co gdy stracę prawo do zasiłku a dziecko nie nada się jeszcze do np przedszkola.

I jeszcze ostatnie pytanie, w momencie końca mojej umowy z pracodawcą zostanie mi cały urlop -20 dni- czy pracodawca będzie musiał dać mi możliwość wykorzystać urlop tym samym wydłużając moją umowę o te dni ?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Czy to są zasądzone alimenty?

[/QUOTE]
    Nie, wypłaci ekwiwalent.

Poleć forum