reklama

naliczanie wysokości zasiłku macierzyńskiego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gosias141, 11 Maj 2011.

 1. gosias141

  gosias141

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Proszę o poradę - od listopada 2010 do lipca 2011 jestem w pracy po urlopie macierzyńskim . Od sierpnia planuję urlop wychowawczy na 2 lata. Pracodawca zaproponował mi 1/4 etatu - tak abym mogła sobie co nieco zarobić. Czy jeśli na urlopie wychowawczym (po 1 roku jego trwania) zaszłabym w ciążę, to od czego liczony byłby zasiłek chorobowy i macierzyński?
  Czy to wynagrodzenie z 1/4 etatu byłoby uwzględniane do zasiłku?
  A jeśli nie miałabym tego 1/4 etatu, z czego wyliczany byłby zasiłek?
  Z góry dziękuję za odp.
  pozdrawiam
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ustalmy najpierw w jakim trybie przeszłaby Pani na 1/4 etatu. Czy w ramach uprawnienia z art. 186(7) KP (zamiast wychowawczego czy po prostu w trybie zmiany warunków zatrudnienia?
  Jesli w trybie 186(7) KP, wszystko zalezy od tego na ile złożyłaby Pani wniosek o obniżenie.

  Niemniej, co do zasady zasiłek chorobowy i macierzyński naliczany jest od wynagrodzenia, a zatem przy zmniejszonym etacie, od zmniejszonej pensji.
   
 3. reklama
 4. Bryszka

  Bryszka Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam nie wiem czy w dobrej zakładce umieszczam pytania ale zaryzykuję ;)
  Jestem w 16 tc przebywam za l4 i tak zapewne będzie do końca ciąży, i tu pytanie pierwsze jeśli pracuję w firmie która zatrudnia ok 1000 osób kto będzie wypłacał mi pobory w okresie l4 pracodawca czy ZUS(słyszałam już różne opinie)???
  Termin porodu mam na 02-11-2011 a moja umowa kończy się 06-12-2011 w związku z tym pytanie czy mój zasiłek macierzyński w momencie ustania zatrudnienia przejmie ZUS czy po prostu go utracę? Bo rozumiem że pracodawca nie ma obowiązku przedłużać mi umowy do końca urlopu macierzyńskiego?
  I ostatnie pytanie po ustaniu zatrudnienia i urlopu macierzyńskiego mogę się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych... czy jako mamie samotnie wychowującej dziecko będą mi przysługiwały jakieś dodatkowe wsparcia finansowe od państwa?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam serdecznie.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Zasiłek chorobowy będzie wypłacał pracodawca.

  Co 6.12 będzie Pani na urlopie macierzyńskim, zasiłek macierzyński będzie wypłacał pracodawca. Od 7 grudnia będzie Pani bezrobotna, wypłatę zasiłku przejmie ZUS.

  Nie ma obowiązku.

  Tak.

  [/QUOTE]
  Nie wiem, bo nie wiem co Pani rozumie pod pojęciem samotnego macirzyństwa. Wiele zalezy od tego co dzieje się z ojcem dziecka.
   
 6. Bryszka

  Bryszka Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  "Nie wiem, bo nie wiem co Pani rozumie pod pojęciem samotnego macierzyństwa. Wiele zależy od tego co dzieje się z ojcem dziecka"

  Mam na myśli sytuację w której będę wychowywać dziecko bez udziału ojca ale otrzymując od niego pieniążki na utrzymanie dziecka ok 300 zł ;(
  Co w sytuacji gdy będe na zasiłku dla bezrobotnych i co gdy stracę prawo do zasiłku a dziecko nie nada się jeszcze do np przedszkola.

  I jeszcze ostatnie pytanie, w momencie końca mojej umowy z pracodawcą zostanie mi cały urlop -20 dni- czy pracodawca będzie musiał dać mi możliwość wykorzystać urlop tym samym wydłużając moją umowę o te dni ?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Czy to są zasądzone alimenty?

  [/QUOTE]
  Nie, wypłaci ekwiwalent.
   

Poleć forum