reklama

Nauka Sprzątania

Temat na forum 'Wychowanie' rozpoczęty przez ari82, 8 Grudzień 2015.

1. ari82

ari82 Początkująca w BB

Witam,
    Moja córka kończy niedługo 3 latka. Chciałabym ją nauczyć sprzątania zabawek po sobie. Obecnie sprawa wygląda tak, że po skończeniu zabawy mała idzie bawić się gdzie indziej i ani myśli o pozostawieniu po sobie porządku. Może macie jakieś doświadczenie z takimi urwisami ? Potraficie mi coś doradzić w moim przypadku ?

2. An.na

An.na Początkująca w BB

my zachęciliśmy nasze dzieci do sprzątania poprzez naklejki, dzieci za posprzątanie pokoju otrzymuja medal w formie wlasnie naklejki. One są zachwycone bo maja juz kolekcje i ja mam mniej do sprzatanie. W Auchan znajdziesz tanie i ładne nalepki

3. reklama
  4. malami137

malami137 Początkująca w BB

[FONT=&quot]Proponuję zastosować metodę małych kroczków – stopniowego angażowania w domowe obowiązki. Na pewno z dnia na dzień nie uda się Pani przekonać córki do tego, aby samodzielnie sprzątnęła wszystkie zabawki. Proszę zacząć od rozmowy i wytłumaczenia, że każda rzecz w domu powinna mieć swoje miejsce i przedstawienia plusów takiego rozwiązania. Kolejny krok to zaproszenie córki do wspólnego sprzątania, dlatego poproś ją o pomoc – poczuje się potrzebna. Należy się przy tym uzbroić w cierpliwość i powtarzać sytuację każdego wieczora, np. przed kolacją – czas na sprzątanie. Każdy wkład dziecka (choćby najmniejszy i niezbyt udany) w porządkowanie zabawek należy zauważyć i pochwalić. Może również zastosować Pani chwyty typu: teraz bawimy się w znalezienie „domu” dla zabawki, polegające na odłożeniu każdej zabawki na jej miejsce. Ciekawym pomysłem może być zorganizowanie zawodów w sprzątaniu. Takie sytuacje będą pokazywać córce, że sprzątanie nie musi być nudne, ale może być świetną zabawą i sprawiać wiele przyjemności i radości. Kształtowanie wszelkich nawyków u dzieci, również nawyku zostawiania po sobie porządku, powinno się odbywać każdego dnia podczas zwykłych codziennych czynności. Dlatego powinna Pani angażować córkę w różne domowe zadania. Drogą do sukcesu jest systematyczność i stopniowe wdrażanie dziecka w przyszłe obowiązki. [/FONT]

[FONT=&quot]
    Mogę także polecić Pani pozycję „Moje dziecko nie chce sprzątać. Praktyczne porady, jak nauczyć dziecko dbania o porządek” (E-book). Znajdzie tu Pani wskazówki jak nauczyć dziecko sprzątać, a także jak je rozsądnie nagradzać czy w sposób konstruktywny krytykować. [/FONT]

5. mexicanica

mexicanica Początkująca w BB

moja córka daje sie jeszcze nabrac na to, ze sprzątanie to dalszy ciąg zabawy, ale jeśli zacznie strzelać kiedyś fochy to chyba wykorzystam te metode z naklejkami :)

6. Małgorzata_O

Małgorzata_O Początkująca w BB

Pomysł z nagrodami za sprzątanie w formie naklejek może okazać się bardzo przydatny i skuteczny. Ja poszłabym nawet o krok dalej i przygotowała wspólnie z dzieckiem zeszyt na naklejki. Dziecko mogłoby ozdobić w dowolny sposób okładkę, natomiast rodzic powinien zająć się częścią techniczną (wykonaniem dziurek dziurkaczem i przewiązaniem sznureczków, w celu połączenia poszczególnych stron). Dla dziecka samo wykonanie takiego zeszytu wspólnie z rodzicem będzie ogromną frajdą. A jeszcze większą radość i dumę będzie czerpało z otrzymywania nowych naklejek i powiększania swojej kolekcji. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musimy mieć pod ręką naklejki, a nasze dziecko po zakończonym sprzątaniu będzie oczekiwało na nagrodę. A nagrodą poza naklejką może być stwierdzenie: "Świetnie dziś posprzątałaś/-eś" lub "Jestem z Ciebie dumna, bardzo szybko dziś posprzątałaś/-eś" Dlatego poza nagrodami i przyjemnościami, należy skupić się przede wszystkim na wyjaśnieniu córce/synowi dlaczego tak istotną kwestią jest sprzątanie po zakończonej zabawie. Zgadzam się z wypowiedzią malami137, która mówi o tym, że warto wspomnieć dziecku, iż każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, gdzie można ją znaleźć. Ważna jest też konsekwencja i stanowczość w działaniu. Jeśli dziecko bawiło się zabawkami i zrobiło bałagan to właśnie on/ona musi uporządkować je na miejsce. Dziecko musi mieć świadomość tego, że jeśli zabawki należą do niego i to ono w 100% odpowiada za nie i za ich stan. A jeśli mimo to nie chce tego zrobić to może warto poinformować córkę/syna, że skoro zabawka leży np. na podłodze to pewnie jest jej/mu niepotrzebna i możemy ją przechować w worku lub odpowiednio przygotowanym pudełku, do którego dziecko nie będzie miało dostępu. Najważniejszą sprawą jest konsekwencja, to właśnie ona jest kluczem do sukcesów.

7. kusmir

kusmir Fanka BB :)

Najlepiej zacząć sprzątać razem z dzieckiem i zachęcać je do pomocy w sprzątaniu.

8. patt00

patt00 Początkująca w BB

Potrzeba utrzymywania porządku jest kopiowana, ważne jest więc aby rodzic dawali przykład. Pokaż dziecku jak należy zbierać zabawki i gdzie je odkładać i zaznacz, że te czynności mają być powtarzane. Tłumacz dziecku, że jak już jest poskładane, to potem łatwiej tylko starać się utrzymywać porządek, niż wszystko sprzątać.Spróbujcie przydzielić wszystkim rzeczom znajdującym się w pokoju ich miejsc, pokazuj i mów dziecku co robisz. Dobrym motywatorem będzie nagroda za wypełnianie obowiązków.

Poleć forum