reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nauka Sprzątania

Dołączył(a)
8 Grudzień 2015
Postów
1
Witam,
Moja córka kończy niedługo 3 latka. Chciałabym ją nauczyć sprzątania zabawek po sobie. Obecnie sprawa wygląda tak, że po skończeniu zabawy mała idzie bawić się gdzie indziej i ani myśli o pozostawieniu po sobie porządku. Może macie jakieś doświadczenie z takimi urwisami ? Potraficie mi coś doradzić w moim przypadku ?
 
reklama
my zachęciliśmy nasze dzieci do sprzątania poprzez naklejki, dzieci za posprzątanie pokoju otrzymuja medal w formie wlasnie naklejki. One są zachwycone bo maja juz kolekcje i ja mam mniej do sprzatanie. W Auchan znajdziesz tanie i ładne nalepki
 
[FONT=&quot]Proponuję zastosować metodę małych kroczków – stopniowego angażowania w domowe obowiązki. Na pewno z dnia na dzień nie uda się Pani przekonać córki do tego, aby samodzielnie sprzątnęła wszystkie zabawki. Proszę zacząć od rozmowy i wytłumaczenia, że każda rzecz w domu powinna mieć swoje miejsce i przedstawienia plusów takiego rozwiązania. Kolejny krok to zaproszenie córki do wspólnego sprzątania, dlatego poproś ją o pomoc – poczuje się potrzebna. Należy się przy tym uzbroić w cierpliwość i powtarzać sytuację każdego wieczora, np. przed kolacją – czas na sprzątanie. Każdy wkład dziecka (choćby najmniejszy i niezbyt udany) w porządkowanie zabawek należy zauważyć i pochwalić. Może również zastosować Pani chwyty typu: teraz bawimy się w znalezienie „domu” dla zabawki, polegające na odłożeniu każdej zabawki na jej miejsce. Ciekawym pomysłem może być zorganizowanie zawodów w sprzątaniu. Takie sytuacje będą pokazywać córce, że sprzątanie nie musi być nudne, ale może być świetną zabawą i sprawiać wiele przyjemności i radości. Kształtowanie wszelkich nawyków u dzieci, również nawyku zostawiania po sobie porządku, powinno się odbywać każdego dnia podczas zwykłych codziennych czynności. Dlatego powinna Pani angażować córkę w różne domowe zadania. Drogą do sukcesu jest systematyczność i stopniowe wdrażanie dziecka w przyszłe obowiązki. [/FONT]

[FONT=&quot]
Mogę także polecić Pani pozycję „Moje dziecko nie chce sprzątać. Praktyczne porady, jak nauczyć dziecko dbania o porządek” (E-book). Znajdzie tu Pani wskazówki jak nauczyć dziecko sprzątać, a także jak je rozsądnie nagradzać czy w sposób konstruktywny krytykować. [/FONT]
 
moja córka daje sie jeszcze nabrac na to, ze sprzątanie to dalszy ciąg zabawy, ale jeśli zacznie strzelać kiedyś fochy to chyba wykorzystam te metode z naklejkami :)
 
my zachęciliśmy nasze dzieci do sprzątania poprzez naklejki, dzieci za posprzątanie pokoju otrzymuja medal w formie wlasnie naklejki. One są zachwycone bo maja juz kolekcje i ja mam mniej do sprzatanie. W Auchan znajdziesz tanie i ładne nalepki
Pomysł z nagrodami za sprzątanie w formie naklejek może okazać się bardzo przydatny i skuteczny. Ja poszłabym nawet o krok dalej i przygotowała wspólnie z dzieckiem zeszyt na naklejki. Dziecko mogłoby ozdobić w dowolny sposób okładkę, natomiast rodzic powinien zająć się częścią techniczną (wykonaniem dziurek dziurkaczem i przewiązaniem sznureczków, w celu połączenia poszczególnych stron). Dla dziecka samo wykonanie takiego zeszytu wspólnie z rodzicem będzie ogromną frajdą. A jeszcze większą radość i dumę będzie czerpało z otrzymywania nowych naklejek i powiększania swojej kolekcji. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musimy mieć pod ręką naklejki, a nasze dziecko po zakończonym sprzątaniu będzie oczekiwało na nagrodę. A nagrodą poza naklejką może być stwierdzenie: "Świetnie dziś posprzątałaś/-eś" lub "Jestem z Ciebie dumna, bardzo szybko dziś posprzątałaś/-eś" Dlatego poza nagrodami i przyjemnościami, należy skupić się przede wszystkim na wyjaśnieniu córce/synowi dlaczego tak istotną kwestią jest sprzątanie po zakończonej zabawie. Zgadzam się z wypowiedzią malami137, która mówi o tym, że warto wspomnieć dziecku, iż każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, gdzie można ją znaleźć. Ważna jest też konsekwencja i stanowczość w działaniu. Jeśli dziecko bawiło się zabawkami i zrobiło bałagan to właśnie on/ona musi uporządkować je na miejsce. Dziecko musi mieć świadomość tego, że jeśli zabawki należą do niego i to ono w 100% odpowiada za nie i za ich stan. A jeśli mimo to nie chce tego zrobić to może warto poinformować córkę/syna, że skoro zabawka leży np. na podłodze to pewnie jest jej/mu niepotrzebna i możemy ją przechować w worku lub odpowiednio przygotowanym pudełku, do którego dziecko nie będzie miało dostępu. Najważniejszą sprawą jest konsekwencja, to właśnie ona jest kluczem do sukcesów.
 
Potrzeba utrzymywania porządku jest kopiowana, ważne jest więc aby rodzic dawali przykład. Pokaż dziecku jak należy zbierać zabawki i gdzie je odkładać i zaznacz, że te czynności mają być powtarzane. Tłumacz dziecku, że jak już jest poskładane, to potem łatwiej tylko starać się utrzymywać porządek, niż wszystko sprzątać.Spróbujcie przydzielić wszystkim rzeczom znajdującym się w pokoju ich miejsc, pokazuj i mów dziecku co robisz. Dobrym motywatorem będzie nagroda za wypełnianie obowiązków.
 
Do góry