reklama

Nazwisko dwuczłonowe dla dziecka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez młoda_mamusia, 22 Lipiec 2010.

  1. młoda_mamusia

    młoda_mamusia Fanka BB :)

    Witam mam pytanie , syn ma nazwisko ojca , na zamiane na moje ojciec dziecka nie chce sie zgodzić , sadownie tez raczej z tego co słyszałam nie mialabym raczej szans zmienić , zgodzil sie zeby dopisać synowi moje nazwisko aby miał 2 ale juz 9 miesiecy to trwa tak samo jak paszport i on wiecznie nie ma czasu , nie moge na zaden temat zwiazany z synem z nim porozmawiać ani nic ustalić ..
    paszport moge prosic o wydanie sądownie ,, a czy o dodanie mojego nazwiska moge tez sądownie ? i jak to w praktyce wyglada?bedzie problem? z gory dziekuje za odp
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Proszę podać dokładny wiek dziecka.
     
  3. reklama
  4. młoda_mamusia

    młoda_mamusia Fanka BB :)

    3 lata skonczone
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Ustawa o zmianie imion i nazwisk
    Art. 2. 1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
    Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
    1) nosi nazwisko:
    a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
    b) o brzmieniu niepolskim,
    c) posiadające formę imienia;

    Nalezy zatem złożyć wniosek do USC o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko dwuczłonowe. Wniosek musi być uzasadniony ważnymi względami. Skoro ojciec dziecka nie został pozbawiony praw rodzicielskich musi zgodzi się na takie rozwiązanie Jeślsi się nie zgadza - trzeba będzie wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na zmianę nazwiska dziecku. Szanse zależą od argumentacji. W tym, wypadku ja osobiście nie dostrzegam ważnych wzgledów.
    Biorąc pod uwagę fakt, że Pani dziecko nie ukończyło 14 roku życia nie będzie potrzebna wyraźna zgoda dziecka na zmianę nazwiska.
    Uwazgledniając, że powody zmiany nazwisko określone są w ustawie dość ogólnie ("ważne względy"), to trzeba mieć na uwadze, że decyzja USC w tym zakresie może być "bardzo uznaniowa".
    Jak Pani widzi, nawet gdyby ojcic wyraził zgodę, sprawa nie byłaby taka oczywista, bo to nie rodzice decyduja.
     

Poleć forum