reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nazwisko dwuczłonowe dla dziecka

młoda_mamusia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Sierpień 2006
Postów
964
Witam mam pytanie , syn ma nazwisko ojca , na zamiane na moje ojciec dziecka nie chce sie zgodzić , sadownie tez raczej z tego co słyszałam nie mialabym raczej szans zmienić , zgodzil sie zeby dopisać synowi moje nazwisko aby miał 2 ale juz 9 miesiecy to trwa tak samo jak paszport i on wiecznie nie ma czasu , nie moge na zaden temat zwiazany z synem z nim porozmawiać ani nic ustalić ..
paszport moge prosic o wydanie sądownie ,, a czy o dodanie mojego nazwiska moge tez sądownie ? i jak to w praktyce wyglada?bedzie problem? z gory dziekuje za odp
 
reklama
Ustawa o zmianie imion i nazwisk
Art. 2. 1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
1) nosi nazwisko:
a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
b) o brzmieniu niepolskim,
c) posiadające formę imienia;

Nalezy zatem złożyć wniosek do USC o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko dwuczłonowe. Wniosek musi być uzasadniony ważnymi względami. Skoro ojciec dziecka nie został pozbawiony praw rodzicielskich musi zgodzi się na takie rozwiązanie Jeślsi się nie zgadza - trzeba będzie wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na zmianę nazwiska dziecku. Szanse zależą od argumentacji. W tym, wypadku ja osobiście nie dostrzegam ważnych wzgledów.
Biorąc pod uwagę fakt, że Pani dziecko nie ukończyło 14 roku życia nie będzie potrzebna wyraźna zgoda dziecka na zmianę nazwiska.
Uwazgledniając, że powody zmiany nazwisko określone są w ustawie dość ogólnie ("ważne względy"), to trzeba mieć na uwadze, że decyzja USC w tym zakresie może być "bardzo uznaniowa".
Jak Pani widzi, nawet gdyby ojcic wyraził zgodę, sprawa nie byłaby taka oczywista, bo to nie rodzice decyduja.
 
Do góry