reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nazwisko i prawa rodzicielskie ( gdy matka nie ma ukończonych 18 lat)

marika_

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
24 Lipiec 2010
Postów
57
czy dziecko nastoletniej mamy moze nosic nazwisko ojca? i co z prawami do dziecka ojca, jesli nie jestesmy malzenstewm? czy jesli np. moja mama zostala by prawnym opiekunem, to po ukonczeniu 18 tak jak na mnie, czy na tate dziecka przeszlyby prawa?
 
reklama
Jeżeli opiekunem prawnym bedzie twoja mama to dziecko nosi twoje nazwisko... bądź takie jakie ona i twój tata zdecydowali że wy jako ich przyszłe potomstwo po urodzeniu bedziecie nosic. Nazwisko dziecka mozna zmienic po uzyskaniu przez matke 18 roku zycia. Co za tym idzie o ile sie dobrze orientuje do tego czasu w akcie urodzenia ojciec figuruje jako Nie znany... przynajmniej taki jeden przypadek był, ale czy to tak zawsze to najlepiej spytać w poradach prawnych

Porady prawnika oto link
 
A więc jak dziecko się urodzi ma twoje nazwisko a jeśli chcesz podać ojca to wpisują Np. Marek i twoje nazwisko. Dopiero musisz złożyć wniosek do sądu żeby ustalić opiekuna prawnego twojego dziecka...
W moim przypadku był to mój narzeczony. Więc synuś nosi jego nazwisko...
A jeśli by twoja mama została prawnym opiekunem to kiedy kończysz 18 lat to Ty zostajesz prawnym opiekunem... Wiesz bez sądu się nie obejdzie...
 
misia ty mieszkasz w PL? Bo ja słyszałam, ale to słyszałam wiec róznie z tym moze byc, ze jesli wlasnie mataka jest nie pełnoletnia to opiekunami prawnymi dziecka są jej rodzice, albo jedno z nich a ojciec dziecka nie moze byc jego opiekunem prawnym jesli nie ma zawartego zwiazku ałżeńskiego oczywiscie w momencie gdy matka jest niepełnletnia
 
Umi2 Tak mieszkam w PL i trzeba wszystko sądownie dziecko kiedy matka jest nie pełnoletnia nie ma opiekuna prawnego i musi złożyć w niosek nawet jeśli ma to być matka wiem bo sama miałam taką sytuacje... Tyle ,że ja od razu podawałam narzeczonego jako opiekuna prawnego i zmiana nazwiska...
 
aaa widzisz bo znajomej np powiedzieli ze nie moze byc ojciec dziecka opiekunem prawnym w takim przypadku, czyli jednak moze dobrze wiedziec
 
Dziewczyny a jak np. ja mam skończone 18lat, ale nie jestem po ślubie z moim T to dziecko może normalnie nosić jego nazwisko !!??
 
potwierdzam to co wampi napisała:-) dokładnie tak było i w naszym przypadku z tym, że my nie musielismy na nic czekać bo bylismy pełnoletni
 
reklama
Do góry