reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nazwisko i prawa rodzicielskie ( gdy matka nie ma ukończonych 18 lat)

Witam.
Moja dziewczyna i ja zostaniemy rodzicami małego Filipka :)
Jestesmy ze sobą prawie 3 lata, kochamy się jednak jeszcze nie jestesmy małżeństwem.
W sumie nie ,myslelismy narazie o tym, zaczelismy myslec tylko o dziecku,co i jak zrobić zeby bylo mu dobrze..
Moje pytanie dotyczy aspektów prawnych. Poród planowany jest na koniec lutego/poczatek marca. 18 ma 20 maja, ja 17 koncze 21lat. Jak bedzie z prawami do dziecka, nazwiskiem..?? Konieczny jest juz slub? Tu pewnie tez droga sadowa? Nie liczy sie moze wiek rocznikowy??

Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
 
reklama
nie traktujemy go "tak".. napewno bedziemy chcieli gio wziac.. chodzi tylko o to czy mamy sie spieszyc zeby pozniej nie latac po sadach, czy w tej sytuacji jak rocznikowo ma 18 bedzie traktowane to tak jakby byla pelnoletnia..?
 
Nie, musi mieć skończone 18 lat, nie liczy się rok, tylko konkretna data. Nie będziesz też mógł uznać dziecka,dopóki ona nie skończy 18 lat. Ktoś będzie musiał zostać tymczasowym opiekunem do jej 18-tki, a ona w dzień ukończenia 18 lat przejmie te prawa. Jeśli chodzi o tymczasowego opiekuna, to u mnie nikt tego nie załatwiał, przeczekaliśmy 2 miesiące (tyle brakowało mi do 18 lat) i nikt sie nie czepiał
 
U mnie była taka sytuacja że mi do 18 jeszcze troche brakowało i musieliśmy ustanowić opiekuna prawnego. Może nim zostać np. mama Twojej dziewczyny. Ale sądze ża zanim sprawa odbedzie sie w sądzie to ona już skończy te 18 lat. U mnie na sprawe czekałam ok 3 miesięcy.
 
Gdy ojciec ma ukończone 18 lat a matka nie uznanie dziecka można zdobyć , ale sądownie... występuje się z pismem o uznanie dziecka ( tu występuje chłopak który ma ukończone 18 lat) po tej sprawie gdy ojciec i matka sa pewni co do ojcostwa to on zostaje oficjalnie ojcem no i prawnym opiekunem na sprawie pytają także jaki nazwisko ma nosić dziecko i to wy decydujecie ... do takiej sprawy nie potrzebni są rodzice ich zgoda ani nic w tym stylu pisze to chłopak a na sprawie zeznaje tylko małoletnia matka ... po sprawie oczywiście wysyłają zawiadomienie do urzędu o zmianie nazwiska i wpisują ojca... Natomiast znacznie częściej zdarza się że opiekunem prawnym jest matka małoletniej dziewczyny , ale w tedy to już trzeba wystąpić o prawnego opiekuna... Jestem prawnikiem i wiem że wymaga to czasu dlatego oba wnioski i o uznanie i o prawnego opiekuna powinno pisać się tuż po urodzeniu dzieciątka :))
jeśli jakaś mama ma pytania to chętnie pomogę...
 
Do góry