reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nie wiem co robić

Obawiam się, że jak mąż pracuje za granicą to może być problem. Bo najpierw będą chcieli ustalić czy nie przysługuje mu świadczenie w Czechach i czy nie jest pobierane.
A dlaczego masz decyzję odmowną na 500+? Mąż pobiera jakieś świadczenia w Czechach?
Nie na 500+ tylko na kosiniakowe.
 
reklama
Kosiniakowe to substytut zasiłki macierzyńskiego i dostaje się go na 52 tygodnie, a jeśli dobrze czytałam to najmłodsze dziecko autorki wątku ma 2,5 roku.
To już by był absurd jakby pracujące kobiety dostawały macierzyński przez rok, a później powrót do pracy, a niepracujące mogłyby sobie pobierać go bez limitu (w założeniu - do 18 roku życia dziecka) 🤦🏼‍♀️

EDIT: doczytałam, ze to najstarsze ma 2,5 roku 😉

Pozostaje wiec pytanie, czy wniosek o kosiniakowe został złożony w terminie. Od urodzenia dziecka są na to 3 miesiące. Po przekroczeniu tego terminu świadczenia już nikt nie musi wypłacić
 
Ostatnia edycja:
Nie pobiera żadnych świadczeń w Czechach ale oni biorą pod uwagę to że w Czechach jest większy zasiłek niż w Polsce i z tego powodu mam decyzję odmowną
 
Kosiniakowe to substytut zasiłki macierzyńskiego i dostaje się go na 52 tygodnie, a jeśli dobrze czytałam to najmłodsze dziecko autorki wątku ma 2,5 roku.
To już by był absurd jakby pracujące kobiety dostawały macierzyński przez rok, a później powrót do pracy, a niepracujące mogłyby sobie pobierać go bez limitu (w założeniu - do 18 roku życia dziecka) 🤦🏼‍♀️
Najmłodsze ma 7 miesięcy
 
Ja żadnych innych świadczeń nie pobieram tylko 500+ na oboje. Chciałam córkę wcześniej dać do żłobka ale u nas w żłobku przyjmują dzieci od 1 roku. A syn narazie chodzi do terapeutycznego przedszkola dwa razy w tyg po 30 min
 
Na początku grudnia było złożone
Wydaje mi się, że skoro wniosek był złożony w terminie to pewnie dałoby się coś wywalczyć jeśli mąż by dostał zaświadczenie od czeskiego organu, że tam nie pobiera żadnego zasiłku.
Moim zdaniem to urząd, przed wydaniem decyzji powinien się upewnić, że pobierajcie już zasiłek, a nie założyć, że tak jest. No ale urzędu w Polsce zrzucają ciężar udowodnienia na obywateli 🤦🏼‍♀️
Ale to już jest kwestia rozmowy z urzędnikami, czy można jeszcze coś w tym temacie zrobić, bo na odwołanie pewnie mieliście 14 dni, które jak mniemam już dawno minęło 😕 moim zdaniem warto zapytać - nic to nie kosztuje, a może uda się trochę kasy wywalczyć
 
Kosiniakowe jest płacone nawet wtedy gdy wniosek został złożony po tym trzymiesięcznym terminie tyle, że nie ma wyrównania od dnia porodu. Co do odmowy to może ją wydać tylko wojewoda bo on jest właściwy do prowadzenia postępowania gdy jeden z rodziców przebywa za granicą, no i jeśli uznaliby, że krajem pierwszenstwa do wypłaty jest inny kraj to powinni przekazać wniosek do rozpatrzenia instytucji zagranicznej, to nie jest takie proste dać tu odmowę.
 
reklama
A jaki był.powod ? Kosiniakowybprzysluguje kazdemu
Kosianiakowe czyli świadczenie rodzicielskie nie przysługuje każdemu, prawo do takiego świadczenia nabywa się po spełnieniu kryteriów głównie to niepobieranie świadczeń macierzyńskich, to nie jest 500+, które przysługuje bez względu na wszystko. Do kosiniakowego nie ma kryteriów dochodowych ale są inne do spełnienia.


Też nie rozumiem, bo jeśli zachodzi koordynacja systemów zabezpieczeń społecznych to wojewoda jako organ, który wydaje decyzję powinien przesłać wniosek do kraju członkowskiego tutaj do Czech, na zasadzie pierwszeństwa o czym informuje wnioskodawcę, bo to nie jest tak łatwo odmówić, tę odmowę trzeba uzasadnić.
Nie pobiera żadnych świadczeń w Czechach ale oni biorą pod uwagę to że w Czechach jest większy zasiłek niż w Polsce i z tego powodu mam decyzję odmowną
Na Twoim miejscu poszłabym z tą decyzją dourzędu, który ją wystawił z zapytaniem co dalej? No bo skoro Polska nie chce wypłacać ze względu na pierwszeństwo w innym kraju to musi to zrobić kraj członkowski tutaj Czechy.

A jeszcze mam pytanie, bo pisałaś że mąż zmienił pracę, czy obecnie mąż też pracuje poza granicami Polski?
 
Do góry