reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niecałę 6 miesięcy stażu pracy a zwolnienie ciążowe

No tak, nie pomyślałam, przepraszam ale mam kołowrotek w głowie...

A co z tym? - "A gdyby okazało się , że jednak po zakończeniu umowy nie zostanie mi ona już przedłużona, zostanę osobą bezrobotną. I wtedy nie miałabym żadnych dochodów, co najwyżej zasiłek dla bezrobotnych. Czy wtedy oprócz dochodów męża będzie on brany pod uwagę, by spełnić te kryterium? Czy może nie byłby on w ogóle brany jako dochód?"

Jeszcze ta ostatnia kwestia i kończę temat.
POZDRAWIAM
 
reklama
A co z tym? - "A gdyby okazało się , że jednak po zakończeniu umowy nie zostanie mi ona już przedłużona, zostanę osobą bezrobotną.
Tak. Umowa wygasa w dacie wskazanej w umowie jako koniec umowy.

I wtedy nie miałabym żadnych dochodów, co najwyżej zasiłek dla bezrobotnych.
Tak.

Czy wtedy oprócz dochodów męża będzie on brany pod uwagę, by spełnić te kryterium?
Wtedy nie będzie Pani na urlopie wychowawczym, bo urlop wychowawczy przysługuje pracownikom a nie bezrobotnym, więc dodatku z tytułu pozostawania na urlopie (400 zł/m-c) nie będzie mogła Pani pobierać.
 
Oczywiście, rozumiem...

Jednak biorąc pod uwagę że po urodzeniu dziecka będę chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego a potem tj. od lipca przejść na urlop wychowawczy to wtedy będą brane pod uwagę dochody nasze, tj. moje i męża(umowa wciąż trwa), czy tak mam to rozumieć?

(Pomijam już sytuację, w której po ustaniu umowy jestem osobą bezrobotną)
 
Oczywiście, rozumiem...

Jednak biorąc pod uwagę że po urodzeniu dziecka będę chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego a potem tj. od lipca przejść na urlop wychowawczy to wtedy będą brane pod uwagę dochody nasze, tj. moje i męża(umowa wciąż trwa), czy tak mam to rozumieć?

Jeśli mówimy o uprawnieniu do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, Pani nie będzie posiadać dochodów, zatem nalezy je uznać za utracone.
Jesli jednak pisze Pani o samym zasiłku rodzinnym (np. przed przejściem na wychowawczy, będą uwzględniane dochody męża i Pani.
Po wygaśnięciu umowy, jak pisałam wcześniej, nie bedzie Pani przysługiwał dodatek z tytułu przebywania na wychowawczym, bo będzie Pani miała status osoby bezrobotnej, a nie pracownika na wychowawczym. Wtedy (gdyby Pani składała wtedy wniosek), Pani dochód będzie uwzględniany jako utracony.
Wszystko zatem zalezy od momentu, w którym złoży Pani wniosek o zasiłke rodzinny (i ewentualne dodatki).
 
Pani Prawnik,
ślicznie dziękuję za ciągły kontakt ze mną w tej sprawie, wszystko już rozumiem.
Jestem wdzięczna za cenne odpowiedzi.

POZDRAWIAM SERDECZNIE i jeszcze raz dziękuję!
 
Do góry