reklama

Niedoczynność tarczycy i podwyższone tsh na początku ciąży

Temat na forum 'Ciąża, poród, połóg' rozpoczęty przez Jendulka, 24 Marzec 2016.

 1. Jendulka

  Jendulka Początkująca w BB

  Obecnie jestem w 21 tc. w maju zdiagnozowano u mnie niedoczynność z hashimoto, od tego momentu jestem pod stałą opieka endokrynologa. Pierwszą wizytę w ciąży u gin-endo zaliczyłam w 5tc- tsh poniżej normy- 0,232 przy dawce euthyroxu 50. Lekarz zmniejszył mi dawkę o 25, kolejną wizyte miałam w 10/11 tyg i tutaj moje wielkie zdziwienie- tsh 5,7... Lekarz powiedział tylko, że za wysoko i znów podniósł dawkę leku o 25. Kolejny wynik 14/15 tc.- 3,8. Lekarz powiedział, że to nic nie szkodzi, zbijamy dalej, w efekcie czego dopiero w 18 tc. miałam tsh 2,5.
  Wczoraj przeczytałam, że w pierwszych 12 tyg. za wysoki poziom tsh może zaważyć na sprawności intelektualnej malucha, ale nie ma się czym martwić, jeżeli tsh skacze, ale ft4 jest w normie, z tym że mój niby doświadczony PAN DOKTOR nigdy nie zalecił mi zbadania ft4 w trakcie ciąży.
  Teraz bardzo się boje, że jego lekceważenie problemu może zaważyć na zdrowiu i prawidłowym rozwoju mojego malucha. Jestem przerażona, czy moje obawy są słuszne?
   
 2. reklama
 3. Venuss23

  Venuss23 Fanka BB :)

  Witaj Jendulka :-)
  Ja jestem we wczesnej ciąży, dopiero 5+3 od zapłodnienia. Parę dni temu miałam robione tsh i wyszło 3,37.Jestem pod stałą opiekę endokrynologa i ginekologa oczywiście :-) Lekarka endo podniosła mi dawkę i teraz biorę Euthyrox 50 jeszcze przez tydzień później 62,5.Choroba tarczycy jest niebezpieczneczna gdy nie jest leczona. Tez obawiam się konsekwencji, ale nic więcej nie możemy zrobić. No i jeszcze mam brać witaminy z jadem. Podobno nadczynność jest rzadsza i pod tym względem gorsza. Swoją drogą to pierwsze słyszę żeby przy niedoczynności obniżać dawkę leku i to aż o połowę. Mam również znajomą z chorobą tarczycy i ona tez ma zawsze podwyższoną dawkę a nie zmniejszana. W tej chwili ona bierze juz 80. Chociaż do końca nie wiem jak to jest przy Hoshimoto. Jak będziesz u jakiegokolwiek lekarza poproś o skierowanie na badanie. Może je wystawić tak samo endokrynolog, ginekolog czy rodzinny :-)
   

Poleć forum