reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Adkaaa1023

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Lipiec 2018
Postów
17
Witam serdecznie. Moje badania tarczycy w 5 tygodniu ciąży przedstawiają się nastepujaco: TSh 3,480 ulu/ml (norma laboratorium 0,270-3,000), ft4 16,59 pmol/l (norma 12-22), AntyTG 11,4 IU/ml (norma <115), AntyTPO 12,76 IU/ml (norma <34). Przed zajściem w ciążę TSH wynosiło u mnie 2,570, ft4 15,67. Moje pytanie dotyczy tego, czy powinnam już brać euthyrox czy wyniki są prawidłowe? Czy taka tarczyca może źle wpłynąć na dziecko? Niby lekarz kazał brać ten lek ale krążą różne opinie, że takie lekko podwyższone tsh to normalne w ciąży i najważniejsze jest to ft4 że mieści się w normie. Proszę o poradę, strasznie się martwię, jestem rozbita i nie wiem co robić. A stres w ciąży też nie jest wskazany a u mnie jest ogromny :( pozdrawiam serdecznie
 
reklama
powinnaś brać lek, tak jak sugeruje lekarz. norma tsh w ciąży to 2,5, wg niektórych lekarzy 2, więc masz zdecydowanie za wysokie. może to źle wypływać na rozwój dziecka.

ja brałam euthyrox w obu ciążach, po porodach po 6 tygodniach powtarzałam badanie. tsh wracało do normy i nie muszę już być na lekach.
A jakie miałaś Tsh przed zajściem w ciążę?
 
reklama
Mnie w 7 tyg ciąży wyszło TSH 10,790. Przed ciążą nie wiem czy miałam już niedoczynność czy nie. Całą ciążę brałam euthyrox z max dawka 100. Po urodzeniu endokrynolog zredukował mi dawkę do 50. Małemu nic nie jest. Spokojnie :)
 
Niedoczynność tarczycy w ciąży jest bardzo niebezpieczna bo nieleczona jest częsta przyczyna poronien lub ciężkich wad rozwojowych w dalszym rozwoju ciąży. Więc nawet się nie zastanawiaj. Dowiedziałaś się wcześnie wiele kobiet dopiero po poronieniu dowiaduje się że winna była tarczyca
 
Niedoczynność tarczycy w ciąży jest bardzo niebezpieczna bo nieleczona jest częsta przyczyna poronien lub ciężkich wad rozwojowych w dalszym rozwoju ciąży. Więc nawet się nie zastanawiaj. Dowiedziałaś się wcześnie wiele kobiet dopiero po poronieniu dowiaduje się że winna była tarczyca
Nawet tak niewiele podwyższone TSH?
 
reklama
Do góry