reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Adkaaa1023

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Lipiec 2018
Postów
17
Witam serdecznie. Moje badania tarczycy w 5 tygodniu ciąży przedstawiają się nastepujaco: TSh 3,480 ulu/ml (norma laboratorium 0,270-3,000), ft4 16,59 pmol/l (norma 12-22), AntyTG 11,4 IU/ml (norma <115), AntyTPO 12,76 IU/ml (norma <34). Przed zajściem w ciążę TSH wynosiło u mnie 2,570, ft4 15,67. Moje pytanie dotyczy tego, czy powinnam już brać euthyrox czy wyniki są prawidłowe? Czy taka tarczyca może źle wpłynąć na dziecko? Niby lekarz kazał brać ten lek ale krążą różne opinie, że takie lekko podwyższone tsh to normalne w ciąży i najważniejsze jest to ft4 że mieści się w normie. Proszę o poradę, strasznie się martwię, jestem rozbita i nie wiem co robić. A stres w ciąży też nie jest wskazany a u mnie jest ogromny :( pozdrawiam serdecznie
 
reklama
reklama
Euthyrox 50 biorę od 3 dni
Narazie zrobione tylko Tsh i wyszło 3,580
I dlatego ginekolog od razu przepisał hormony
Jutro idę robić ft4 jednak nie wiem czy wynik coś da bo już biorę hormony więc wynik może być fałszywy ?
I poprawcie mnie jeżeli się mylę Niedoczynność to to słynne Hashimoto ? Też myślałam że mam w normie bo normę mam podana do 4,200 a tu się okazało że ciężarne maja inne normy
A macie jakieś objawy bo ja żadnych nie zauważyłam lub może porostu np zmęczenia nie pomyślała bym że to problem z tarczyca
Nie, niedoczynność a hashimoto to dwie różne choroby ;) musiałabyś mieć podwyższone przeciwciała tarczycowe a to wskaże badanie antyTPO i anty-TG ;) ja mam tylko niedoczynność wyszła mi po poronieniu nie wiem czy wcześniej miałam, a zrobiłam wyniki w czerwcu i 4,41 :/
 
Czy któraś z was również ma niedoczynność tarczycy ? bo ogólnie jak na razie Pani ginekolog przepisała mi Euthyrox N 50 , ponieważ za wysoki mi wyszedł .... 5.256
Boje się że może to zaszkodzić dziecku :(
IMG_20210506_204004.jpg
 
Witam serdecznie. Moje badania tarczycy w 5 tygodniu ciąży przedstawiają się nastepujaco: TSh 3,480 ulu/ml (norma laboratorium 0,270-3,000), ft4 16,59 pmol/l (norma 12-22), AntyTG 11,4 IU/ml (norma <115), AntyTPO 12,76 IU/ml (norma <34). Przed zajściem w ciążę TSH wynosiło u mnie 2,570, ft4 15,67. Moje pytanie dotyczy tego, czy powinnam już brać euthyrox czy wyniki są prawidłowe? Czy taka tarczyca może źle wpłynąć na dziecko? Niby lekarz kazał brać ten lek ale krążą różne opinie, że takie lekko podwyższone tsh to normalne w ciąży i najważniejsze jest to ft4 że mieści się w normie. Proszę o poradę, strasznie się martwię, jestem rozbita i nie wiem co robić. A stres w ciąży też nie jest wskazany a u mnie jest ogromny :( pozdrawiam serdecznie
Jeśli nie ufasz lekarzowi, to go zmień, ale nie oczekuj, że na forum ktoś podejmie decyzję za lekarza i weźmie za to odpowiedzialność!!!
 
Witam serdecznie. Moje badania tarczycy w 5 tygodniu ciąży przedstawiają się nastepujaco: TSh 3,480 ulu/ml (norma laboratorium 0,270-3,000), ft4 16,59 pmol/l (norma 12-22), AntyTG 11,4 IU/ml (norma <115), AntyTPO 12,76 IU/ml (norma <34). Przed zajściem w ciążę TSH wynosiło u mnie 2,570, ft4 15,67. Moje pytanie dotyczy tego, czy powinnam już brać euthyrox czy wyniki są prawidłowe? Czy taka tarczyca może źle wpłynąć na dziecko? Niby lekarz kazał brać ten lek ale krążą różne opinie, że takie lekko podwyższone tsh to normalne w ciąży i najważniejsze jest to ft4 że mieści się w normie. Proszę o poradę, strasznie się martwię, jestem rozbita i nie wiem co robić. A stres w ciąży też nie jest wskazany a u mnie jest ogromny :( pozdrawiam serdecznie
W ciąży TSH powinno być w granicy 1. Najlepiej jeśli zaczniesz brać leki, niestety nasza tarczyca ma duży wpływ, największy na początku ciąży na dziecko. Jednak spokojnie, ja na początku ciąży miałam TSH prawie 6, zaczęłam brak leki i mój synek urodził się cały, zdrowy i inteligentny 🙂 Myślę, że trzeba dmuchać na zimne i nie stresuj się, bo to jeszcze gorzej, myśl teraz o sobie i o dziecku. Powodzenia !
 
@seikoxsan , TSH ponad 5 jest zdecydowanie za duże i koniecznie musisz je zbić lekami. U mnie lekarz każe trzymać poniżej 2, a najlepiej lekko ponad 1. No ale dopóki nie przekracza 2, to zostaję na dotychczasowej dawce. Jeśli chodzi o euthyrox, nie masz się czego bać - po prostu dostarczasz organizmowi coś, czego ma za mało.
Jeśli chodzi o zaszkodzenie dziecku - na dłuższą metę niewyregulowana niedoczynność jest niebezpieczna, dlatego ważna jest diagnostyka i szybkie reagowanie, ale nie ma się co martwić na zapas, bo krótkotrwałe wahnięcia czy zbyt wysoki poziom dziecku krzywdy nie zrobi. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do przewlekłości takiego stanu.
Powinnaś iść także do endokrynologa i zrobić dokladniejsze badania - ft3, ft4, antyTPO, anty TG i usg. Tylko pamiętaj, żeby w dniu badań, tabletkę euthyroxu wziąć dopiero po pobraniu krwi. A na codzień brać leki minimum 30 min przed jedzeniem (najlepiej 1h).
 
reklama
@seikoxsan , TSH ponad 5 jest zdecydowanie za duże i koniecznie musisz je zbić lekami. U mnie lekarz każe trzymać poniżej 2, a najlepiej lekko ponad 1. No ale dopóki nie przekracza 2, to zostaję na dotychczasowej dawce. Jeśli chodzi o euthyrox, nie masz się czego bać - po prostu dostarczasz organizmowi coś, czego ma za mało.
Jeśli chodzi o zaszkodzenie dziecku - na dłuższą metę niewyregulowana niedoczynność jest niebezpieczna, dlatego ważna jest diagnostyka i szybkie reagowanie, ale nie ma się co martwić na zapas, bo krótkotrwałe wahnięcia czy zbyt wysoki poziom dziecku krzywdy nie zrobi. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do przewlekłości takiego stanu.
Powinnaś iść także do endokrynologa i zrobić dokladniejsze badania - ft3, ft4, antyTPO, anty TG i usg. Tylko pamiętaj, żeby w dniu badań, tabletkę euthyroxu wziąć dopiero po pobraniu krwi. A na codzień brać leki minimum 30 min przed jedzeniem (najlepiej 1h).
Właśnie te badania jutro będę robić żeby Pani ginekolog zdecydowała czy mam właśnie wybrać się do endokrynologa czy po prostu przyjmować tą dawkę 50 .
 
Do góry