reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

niemowle malo je w 5 miesiącu

Dołączył(a)
23 Luty 2015
Postów
1
Witam. Jestem mamą 4,5 miesięcznej dziewczynki. Urodziła się o czasie, przy porodzie ważyła 2750 i była długa 50cm, teraz ( dziś byłam na kontroli) waży tylko 5850 i mierzy 65cm. Jest to 10 centyl, Pani pediatra skierowała małą na badanie ogólne moczu. Niby nie ma jeszcze niedowagi,ale nie przybiera prawidłowo. Niby urodziła się mała, niby ząbki, ale to nie tak. Mała ogólnie bardzo mało je.

Przestałam karmić piersią po 2 miesiącach. Pierszym mlekiem modyfikowanym był Bebilon. Wszystko było dobrze, ale slyszałam o mleku Babydream, że podobno dzieci sie najadają i jest syte. Przerzuciłysmy się na nie, z myślą że mała szybciej mi bedzie rosła... Jednak były po nim straszne zatwardzenia, mleko to w składzie ma żelazo z czego potem sie okazalo ze mialo to wpływ na kolor kupki. Teraz niedawno przez te zaparcia wróciłam do Bebilonu, tyle że Comfort(przyjazny dziecięcym problemom z kolkami i zaparciami).

Małej problem z żywieniem polega na tym, że je ona bardzo mało. Od początku, nie jadła tak jak inne dzieci co czytam, nawet na opakowaniu na mleku. Je czesciej, a w mniejszych porcjach. Chociaz ostatnimi czasy (może około 2 tyg), doszlo do tego, że je bardzo bardzo malenko. Może 90-120 4-5 razy dziennie. Karmie ją w nocy dwa razy, tez wypije coś koło 100. Bardzo duzo pije - herbatki rumiankowe, koperkowe, bobofruty, herbatke z melisy i jabłek.

Po 4 miesiącu zaczelam jej dawać delikatną kaszkę, raz dziennie. NIe łyzki stołowe, a łyzeczki do herbaty, na 150ml 5 lyzeczek. Mala nie chciala jesc lyzeczką, wiec przez pierwsze razy karmiłam ją tym z butelki ( zrobiłam w smoczku wiekszą dziurkę) bo kaszka jest dosc gesta. Troche powcinała, moze 80-100ml.

Prosze o rady, jak moge nauczyć dziecko jesc bardziej regularnie i w wiekszych porcjach, wiem że to tez przez to jest pewnie w dolnych granicach siatki centylowej..

Bardzo prosze o odpowiedz, Pozdrawiam
 
reklama
Może spróbuj mleko Enfamil, jest bardzo przybliżone do mleka matki, ma więcej wartości odżywczych niż bebilon, może to pomoże.
 
Moja ma teraz 7 miesięcy. Je dobowo mleka zazwyczaj niecałe 500ml, od święta 500 z większym hakiem. Obecnie nie przekroczyła 5 kg. Jeśli Twoja mała jest aktywna, nic jej nie dolega, to się nie przejmuj. Przyjmij, że tak jest. Może pokarm dłużej u niej zalega w brzuszku, może pojemność żołądka ma mniejszą. Jeśli mocz jest ok (zrób też posiew, nie tylko zwykle badanie ogólne moczu) oraz morfologia krwi, to się tym zupełnie nie przejmuj. No chyba, że sa i inne problemy- np. zmiany na skórze, dziwna kupa (ze śluzem/ krwią/ pienista/ wodnista), bardzo i często ulewa, męczą ją bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem, odgazowaniem. Wtedy możliwe, że nie toleruje laktozy lub ma alergię na białko. Wtedy potrzebne jest mleko specjalistyczne. Moja ma jedno i drugie i na wagę zmiana mleka nie pomogła, za to skończyło się ulewanie. Także jak widzisz po wadze mojej 7-miesięcznej córy, która waży mniej niż Twoja- uszy do góry- taka jej uroda.

Aha ja przerobiłam 5 różnych mlek- ich kaloryczność jest identyczna lub bardzo zbliżona, w składzie różnią się jakimiś dodatkami lub zawartością poszczególnych składników, które nie wpływają na to ile dziecko je lub czy mleko jest bardziej kaloryczne. Jest taki dodatek zwiększający nieznacznie kaloryczność mleka, np. fantomalt. My dodajemy, ale szału nie ma. Nie wiem tylko, co by było, gdybyśmy go nie dosypywały. No i kleiki ryżowy i kukurydziany zwiększają kaloryczność.

Moja mała nie ma problemów z kupą. Ja jej nie daję nic do picia, żeby właśnie piła mleko, a nie zajmowała miejsce wodą czy herbatami. Dodam, że problemów z nawodnieniem organizmu nie ma.

No i ja próbowałam karmić częściej, ale mojej nie da się wmusić więcej niż zje i pomiędzy posiłkami. Możesz spróbować częściej podawać, ale nic na siłę.

Poważnie, jeśli wyniki będą ok, to tak ma i nie powinnaś się przejmować. Jakbyś miała jakieś pytania, to pisz do mnie priv śmiało. I nie daj się zastraszyć pediatrze. Siatki centylowe są, bo dzieci są różne, jedne na 50, inne na 5, a jeszcze inne na 95. Ważne by dziecko gwałtownie nie spadało i nie rosło na siatce.
 
Ostatnia edycja:
Do góry