reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Masa kreatywności, czyli Farma Świeżości!

    Wskakuj na Farmę Świeżości i sprawdź propozycje dla dzieci 3-10 l. Jasne, że wskakuję.

    Nie zapomnijcie wziąć udział w konkursie Netto: Zdobądź nagrody!

reklama

Niepełnoletni rodzice_ a uznanie dziecka

mamoośka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Październik 2007
Postów
6 506
Urodzenie dziecka może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Gdyby matka dziecka wyszła za mąż, to mimo braku wymaganego wieku, nabyłaby ową zdolność.
W doktrynie prawniczej wyrażono jednak pogląd, iż niepełnoletnia, niezamężna matka dziecka, mimo braku pełnej zdolności do czynności prawnych, może zgłosić urodzenie dziecka
Do uznania dziecka małoletniego potrzebna jest zgoda matki. Jeśli jednak matce nie przysługuje władza rodzicielska (a tak jest, gdy i matka jest niepełnoletnia), to wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka.

Jeżeli rodzice są niepełnoletni -/ władza rodzicielska nie przysługuje żadnemu z rodziców/, zatem dla dziecka trzeba będzie ustanowić opiekuna (np. babkę dziecka) – i to on, jako przedstawiciel ustawowy, będzie musiał wyrazić zgodę na uznanie.
 
reklama

olakalisz

Fanka BB :)
Dołączył(a)
26 Listopad 2008
Postów
192
Miasto
Gdańsk / Kalisz
Ponadto niepełnoletnia matka rejestrując dziecko w USC nie może podac danych ojca - może podac imię a nazwisko będzie wpisane takie jak nosi matka dziecka. Owa młoda mama nie odbierze becikowego i żadnych pieniędzy z tytułu urodzenia dziecka , czy też świadczenia rodzinnego póki nie będzie ustalony prawny opiekun dziecka- wiem bo sama przez to przechodziłam.
 
Do góry