reklama

Niepełnoletni rodzice_ a uznanie dziecka

Temat na forum 'Ważne informacje, przydatne adresy itp.' rozpoczęty przez mamoośka, 22 Listopad 2009.

 1. mamoośka

  mamoośka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Urodzenie dziecka może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Gdyby matka dziecka wyszła za mąż, to mimo braku wymaganego wieku, nabyłaby ową zdolność.
  W doktrynie prawniczej wyrażono jednak pogląd, iż niepełnoletnia, niezamężna matka dziecka, mimo braku pełnej zdolności do czynności prawnych, może zgłosić urodzenie dziecka
  Do uznania dziecka małoletniego potrzebna jest zgoda matki. Jeśli jednak matce nie przysługuje władza rodzicielska (a tak jest, gdy i matka jest niepełnoletnia), to wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka.

  Jeżeli rodzice są niepełnoletni -/ władza rodzicielska nie przysługuje żadnemu z rodziców/, zatem dla dziecka trzeba będzie ustanowić opiekuna (np. babkę dziecka) – i to on, jako przedstawiciel ustawowy, będzie musiał wyrazić zgodę na uznanie.
   
 2. olakalisz

  olakalisz Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ponadto niepełnoletnia matka rejestrując dziecko w USC nie może podac danych ojca - może podac imię a nazwisko będzie wpisane takie jak nosi matka dziecka. Owa młoda mama nie odbierze becikowego i żadnych pieniędzy z tytułu urodzenia dziecka , czy też świadczenia rodzinnego póki nie będzie ustalony prawny opiekun dziecka- wiem bo sama przez to przechodziłam.
   
 3. reklama
 4. mamoośka

  mamoośka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Prawnym opiekunem mogą być dziadkowie i sprawa załatwionqa
   

Poleć forum