reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niepełnoletność a prawo do dziecka.

innajestem

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
1 Październik 2016
Postów
30
Witam.
Piszę, żeby się doradzić i uniknąć odpowiedzi typu "dzieci robią dzieci" etc.
Od razu zaznaczam, że mam 17 lat skończone w tym roku, wiem co robiłam i chcę "ponieść konsekwencje". :)
Jutro idę do lekarza założyć kartę ciąży, bo dopiero odebrałam dziś wyniki, późno zrobiłam badania ze względu wyjazdu po świecie zmarłych na groby w Niemczech. Niespodziewany wyjazd niestety... Mniejsza.
Chodzi o to, co mogę, a co też muszę załatwić teraz, mając kartę. Licząc mniej więcej urodzić powinnam jakoś w czerwcu, 18 stuknie dopiero w lipcu... I nie wiem też jak to wygląda w kwestii prawnej. O alimenty się nie martwię, bo z chłopakiem jakoś jest, jesteśmy też ugadani w razie skończenia związku, ale na to się nie zapowiada. Przez ten jakiś miesiąc opiekę prawną ma moja mama przyznaną, czy musi się o nią postarać sądownie dopiero?

Dodam, że chłopak myśli o mieszkaniu, chcemy się usamodzielnic, ale nie wiem jak to wszystko wygląda... Mama na pewno nie będzie miała nic przeciwko, ale to wszystko dalej blokuje kwestia prawna. Byłabym wdzięczna za rady. :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 
reklama
Rozwiązanie
Przyznam szczerze, że mam nad sobą kuratora, z powodu problemów szkolnych, które wystąpiły w gimnazjum i z powodu rówieśników. Brak chęci chodzenia do szkoły się pojawił i za to też szkoła wystąpiła o kuratora. Jeśli bym porozmawiala z kuratorką to raczej powinna pomóc? Wydaje mi się to prostsze o tyle, że jestem jedynym dzieckiem mamy, a jak wiadomo to trochę inne czasy inne załatwiania... Ewentualnie jeśli byłoby to prostsze to ten ślub też jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że taki temat się pojawił między mną a chłopakiem, jestem ze sobą już trochę czasu i nie wykluczamy takiej opcji, tylko co wtedy... Jakieś warunki musi spełnić chłopak i co i gdzie trzeba byłoby załatwiać.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Jeśli chcesz, aby to Twoja mama została opiekunem prawnym, to musi złożyć wniosek do sądu. Coś w stylu: "Proszę o ustanowienie mnie opiekunem prawnym dla wnuka/wnuczki do czasu osiągnięcia pełnoletności przez moją córkę a matkę dziecka". Pewnie będzie musiała stawić się w sądzie, bo będą sprawdzać czy nie ma do tego przeciwwskazań (typu alkoholizm, choroby psychiczne itp.)
 
Status opiekuna prawnego i władzę rodzicielską możesz otrzymać, jeżeli wyjdziesz za mąż, ale pod warunkiem, że twój chłopak ma ukończone 18 lat. W innym przypadku dopóki nie będziesz pełnoletnia to opiekę nad dzieckiem będzie sprawować twoja mama, która powinna wystąpić do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich wniosek o przyznanie opiekuna prawnego. Również ona będzie ci towarzyszyła podczas wizyt u lekarza i decyzje dotyczące prowadzenia ciąży, czy ewentualnych zabiegów wykonywanych w czasie porodu będą wymagały jej zgody i podpisu, a ponieważ masz już od jakiegoś czasu ukończone 16 lat to również ty będziesz podpisywać dokumenty.
 
kattaya Nieprawda. Jako osoba niepełnoletnia nie możesz wskazać ojca dziecka.
Zarówno nieletni ojciec jak i nieletnia matka mogą samodzielnie wystąpić z pozwem do sądu opiekuńczego o ustalenie ojcostwa – pod warunkiem, że ukończyli 16 lat. Żadnemu z rodziców natomiast nie przysługuje władza rodzicielska
 
Przyznam szczerze, że mam nad sobą kuratora, z powodu problemów szkolnych, które wystąpiły w gimnazjum i z powodu rówieśników. Brak chęci chodzenia do szkoły się pojawił i za to też szkoła wystąpiła o kuratora. Jeśli bym porozmawiala z kuratorką to raczej powinna pomóc? Wydaje mi się to prostsze o tyle, że jestem jedynym dzieckiem mamy, a jak wiadomo to trochę inne czasy inne załatwiania... Ewentualnie jeśli byłoby to prostsze to ten ślub też jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że taki temat się pojawił między mną a chłopakiem, jestem ze sobą już trochę czasu i nie wykluczamy takiej opcji, tylko co wtedy... Jakieś warunki musi spełnić chłopak i co i gdzie trzeba byłoby załatwiać.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Rozwiązanie
Do góry