reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Niezbędnik staraczki :)

reklama

Ewa-Krystyna

Mamy lipcowe'08 30-tki , przyszłe mamusie
Dołączył(a)
15 Wrzesień 2006
Postów
2 523
Miasto
Toronto
Rozwiązania
0
NADŻERKA

Jest to całkowity lub częściowy brak nabłonka płaskiego na powierzchni szyjki macicy.
Nadżerka to po prostu inny nabłonek niż właściwy w tym miejscu nabłonek wielowarstwowy płaski - ten sam, który wyściela całą pochwę. Ten “inny nabłonek” to nabłonek gruczołowy (wydzielający) kanału szyjki macicy, którego jakby nadmiar,(bo widoczny na zewnątrz) powoduje zmianę wyglądu szyjki stwierdzaną w badaniu ginekologicznym, w postaci różnej wielkości i kształtu czerwono zabarwionej „plamki”. To wysycenie czerwoną barwą zależy od prześwitujących naczyń podścieliska i towarzyszącego stanom odczynu zapalnego. Ponieważ jest to nabłonek gruczołowy (wydzielający), mogą wystąpić lub zwiększyć się objawy np. upławów, plamień.
Normalnie występujący nabłonek wielowarstwowy płaski jest zastępowany nabłonkiem walcowatym pochodzącym z kanału szyjki macicy. Nabłonek ten jest czerwony i ziarnisty, co czyni szyjkę macicy zaczerwienioną, zerodowaną. Inną nazwą nadżerki jest owrzodzenie szyjki macicy. Nadżerka może być spowodowana urazem przez kontakt (w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce), przez infekcje (wirusem herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy) lub przez działanie substancji chemicznych (środki plemnikobójcze zawarte w niektórych globulkach i piankach). Ryzyko wystąpienia nadżerki wzrasta z ilością partnerów seksualnych.Etapy:
Zachwianie równowagi bakteryjnej w pochwie + uszkodzenie nabłonka -> wytwarzanie nabłonka gruczołowego (w niewłaściwym miejscu) -> nadżerka.

Objawy-krwawienia z pochwy niezwiązane z krwawieniem miesiączkowym
• krwawienia po stosunku
• krwawienia między miesiączkami
• upławy (śluzowe o żółtym zabarwieniu), mogą mieć przykry zapach i towarzyszyć stanom zapalnym pochwy
-Czasem nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych

Diagnostyka:
-W badaniu we wziernikach szyjka macicy jest zaczerwieniona z cechami zapalnymi.
-Badanie Cytologiczne może wykazać obecność komórek atypowych
-Posiew może wykazać obecność bakterii E. colli w pochwie
-Kolposkopia
-Czasem należy pobrać wycinki z tarczy części pochwowej do badania pod mikroskopem

Leczenie:
Leczenie nadżerki jest uzależnione od przypadku i powinno być prowadzone przez lekarza. Nadżerka spowodowana przez działanie środków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych środków. W innych przypadkach można zastosować leki dopochwowe zawierające estrogeny. Za skuteczne metody leczenia uważa się stosowanie elektrokoagulacji, laseroterapii lub krioterapii. W skrajnych przypadkach należy nadżerkę usunąć chirurgicznie przez tzw. konizacje.

Kiedy leczyć nadżerkę?
Ten stan zapalny, jak każdy inny, powinien być wyleczony przed spodziewaną ciążą. Jednak  elektrokonizacji i konizacji chirurgicznej nie powinno się wykonywać u kobiet przed okresem rozrodczym. Nadżerkę trzeba wyleczyć delikatniejszymi metodami, niepozostawiającymi żadnych śladów (a takich jest kilka). Mówi się, że podczas ciąży albo po niej nadżerka znika? Współistnienie nadżerki podczas ciąży powoduje nasilenie stanu chorobowego, a nie zmniejszenie. Podczas ciąży, bowiem układ odpornościowy kobiety jest osłabiony, więc stan zapalny ma warunki do rozwoju. To, że po porodzie nadżerka znika lub zmniejsza się, jest mitem.

Niektóre nadżerki podobno same się goją?
Może dojść do pozornego wygojenia nadżerki. Nabłonek wielowarstwowy płaski pokryje tę "ranę" -zakryje nadżerkę typu prawdziwego. Wtedy odsłonięte gruczoły zostaną zatkane. To spowoduje utworzenie się tworów podobnych do zatkanych porów. To tak zwane pęcherzyki Nabotha. Jeśli coś takiego nastąpi, mówimy o nadżerce wygojonej nieprawidłowo. Nie ma to nic wspólnego z wyleczeniem nadżerki. Upławy będą większe pod koniec cyklu miesiączkowego, po miesiączce nastąpi pozorna ulga. Upławy będą znikome lub ich w ogóle nie będzie. U kobiety, która nie stosuje środków antykoncepcyjnych, nie można oceniać upławów w połowie cyklu. Ten śluz będzie miał związek z dniami płodnymi, a nie ze stanem zapalnym

Powikłania:
Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.

Profilaktyka:
Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonywać badanie cytologiczne.
W przypadku wcześniejszego wykrycia infekcji wirusem HPV badanie cytologiczne należy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku.
Lekarz prowadzący w różnych przypadkach może zalecić częstsze wykonywanie badania cytologicznego lub wykonanie kolposkopii.

Rodzaje nadżerek
-nadżerka prosta - czerwony obszar wokół ujścia zewnętrznego, ostro odgraniczony, o gładkiej powierzchni; jest to zazwyczaj świeżo powstała zmiana
-nadżerka brodawkowata - zmiana wyglądająca jak w nadżerce prostej, ale ma brodawkowatą powierzchnię; często towarzyszy jej stan zapalny
-nadżerka krwawiąca - występują krwawienia z powierzchni zmiany przy dotyku (np. po stosunku)
-nadżerka gruczołowa - czerwony obszar, w którym gojenie się jest słabo zaznaczone; nabłonek walcowaty ektopowy (w nieprawidłowym miejscu) tworzy struktury gruczołowe wydzielające śluz
-nadżerka w stanie gojenia - rozpoczęty proces wymiany nabłonków, czyli gojenia; zmiana jest bledsza
-nadżerka częściowo wygojona - zaawansowany proces gojenia; widoczne są często torbiele Nabotha, wyraźna granica nadżerki jest niedostrzegalna
-nadżerka wygojona - końcowy obraz gojenia się nadżerki: nabłonek płaski całkowicie przykrył obszar nadżerki, powodując zanik struktur produkujących śluz (rzadko) lub tworząc torbiele Nabotha. Jedynie ich obecność świadczy o przebytej nadżerce.

ODCZYT WYNIKÓW CYTOLOGII
Grupa I - komórki prawidłowe
Grupa II - stan zapalny komórek prawidłowych
Grupa III - występują komórki dysplastyczne, mogące się przekształcić w nowotworowe
Grupa IV - występują pojedyncze komórki nowotworowe
Grupa V - występują liczne komórki nowotworowe
nic nie rozumiem w sprawie nadzerki....
wykryto ja u mnie 8 lat temu, moj pierwszy lekarz ginekolog ( prywatny z ogloszenia w gazecie) tak mnie przestraszyl nia,ze widzialam sie juz w grobie... kolejny na rejonie starszy pan rowniez... wreszcie trafilam do dr Wozniaka z Lodzi on mnie uspokoil i przepisal leczenie farmakologiczne... nastepnie wrocilam do Francji gdzie wtedy mieszkalam. wedlug rady pana dr Wozniaka zwrocilam sie na kontrolne badanie w ciagu roku do francuskiego lekarza... pani doktor nic nie wspomniala o nadzerce tylko przepisala kolejne czopki... nie znalazlam jak nazywaja nadzerke po francusku wiec nie moglam jej wyjasnic o co mi chodzi... pofatygowalam sie do polskiej lekarki... ta nie byla tez pewna o co chodzi i na wszelki wypadek wyslala mnie do profesora,ktory rowniez byl Polakiem i konczyl studia w Polsce i mial odpowiedniki we Francji... dopiero on mi wyjasnil,ze we Francji maja inne podejscie do nadzerki i wedlug nich to nie jest zadna choroba tylko " taka uroda mojej pochwy" ... wykonal mi usg ( czy cos w tym rodzaju) pochwy, zrobil cytologie i przepisal kolejne czopki ... 4lata temu przeprowadzilam sie do Kanady... po ponad rokuwreszcie znalazlam rodzinnego lekarza, moja doktor jest bardzo mila,cierpliwa i wyrozumiala... znowu zagadnelam ja o moja nadzerke ( znowu nie umialam sie wyslowic bo w slowniku nie ma tego terminu...) wiec ona na wszelki wypadek poslala mnie do ginekologa ( tutaj wysyla sie do ginekologa tylko w przypadku ciazy lub jakichs powiklan)... zrobiono mi podwojna cytologie i kolejne usg pochwy... lekarz powiedzial,ze wszystko jest w porzadku... wiec na prawde nie wiem co jest z ta nadzerka? profesor z Francji wyjasnil ze leczenie jej tzw. wypalaniem co moi 2 pierwsi ginekolodzy zalecili jest jakbym cofnela sie do lekarza ksztalcongo w sredniowieczu... po wypalaniu tkanka pochwy jest mniej elastyczna i to bardzo utrudnia porod waginalny ( czy to tak brzmi po polsku?) ... na razie stosuje sie do jego zalecen i robie minimum raz w roku cytologie... czy wy tez macie podobne doswiadczenia? za kazdym razem jak czytam o nadzerce w polskich czasopismach kobiecych to oblewa mnie zimny pot ze strachu,ze moze lepiej bylo sie poddac zabiegowi, ale z drugiej strony mam wielkie zaufanie do profesora z Francji i tu w Kanadzie tez mi mowia ,ze wszystko jest w porzadku....
 

Elżbietka

mother of two sons&angel
Dołączył(a)
19 Kwiecień 2005
Postów
19 477
Miasto
słoneczna strona stolicy
Rozwiązania
0
nie wiem jak jest nadżerka po francusku czy angielsku, ale moge ci powiedziec jak jest po łacinie. to kazdy lekarz powinien zrozumiec.
Erosio Colli Uteri

z tego co mnie uczono, nadżerka nie jest chorobą śmiertelną ani zakaźną. jednakze jesli jest nadżerka, to czesciej moze dochodzic do upławów i stanów zapalnych. z stany zapalne mogą drażnic ten nadżerkowy nabłonek, który jest dużó delikatniejszy i wrażliwszy niż ten pochwowy. w gabinecie, gdzie ja pracuje, nie stosuje sie elektrokoagulacji i elektrokonizacji u dziewcząt i kobiet, które nie rodziły - u takich osób stosje sie leczenie farmakologiczne.
z badań konieczne jest wykonywanie cytologii i ewentualnie kolposkopia (oglądanie nabłonka pochwy i szyjki macicy w dużym powiększeniu - do pochwy wkłada sie wziernik, i przez wziernik taki malutki mikroskop, w którym lekarz ogląda jak są zmienione komórki)
 

Ewa-Krystyna

Mamy lipcowe'08 30-tki , przyszłe mamusie
Dołączył(a)
15 Wrzesień 2006
Postów
2 523
Miasto
Toronto
Rozwiązania
0
dzieki za lacinska nazwe. nastepnym razem podam ja mojej pani doktor i zobaczymy co ona mi na to odpowie. na szczescie mam robione systematycznie cytologie i dwa lata temu zrobiono mi rowniez ostatnia kolposkopie. wreszcie bede umiala nazwac rzeczy wlasciwie...
 

Ewa-Krystyna

Mamy lipcowe'08 30-tki , przyszłe mamusie
Dołączył(a)
15 Wrzesień 2006
Postów
2 523
Miasto
Toronto
Rozwiązania
0
to jeszcze raz ja. chcialabym cie prosic czy moglabys mi podac rowniez lacinska nazwe dla raka trzonu macicy.
dzieki
 

Elżbietka

mother of two sons&angel
Dołączył(a)
19 Kwiecień 2005
Postów
19 477
Miasto
słoneczna strona stolicy
Rozwiązania
0
rak trzonu macicy to powszechnie określany rak endometrium tzronu macicy po łacinie carcinoma endometrium
macica jako narząd po łacinie uterus
trzon macicy moze być okreslony jako - corpus uteri
guz - tumor
rak - carcinoma
 
Dołączył(a)
7 Maj 2006
Postów
6
Rozwiązania
0
hej! kiedy najwcześniej w danym cyklu możliwe jest zrobienie cytologii? włśnie wczoraj skończyła mi się @ i chciałabym jak najszybciej zrobić cytologię żeby jeszcze w tym miesiącu starać się o dzidzię. zastanawiam się czy mogę zrobić tą cytologię dzisiaj?
 

Sensi

Mama po 30-dziestce:)
Dołączył(a)
23 Czerwiec 2006
Postów
2 007
Miasto
Kresy Wschodnie
Rozwiązania
0
Według rekomendacji Towarzystwa Ginekologicznego cytologię powinno się wykonać między 11 a 23 dniem cyklu, kiedy komórki nabłonka są dojrzałe,
 
reklama
Do góry