reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

NIFTY i USG w normie, białko PAPP-A zaniżone (wynik testu nieprawidłowy)

Ja też mam włączony acard 100mg, ale jeśli chodzi o jakieś dodatkowe badania czy obserwacje, to lekarz wręcz na mnie naskoczył, że USG trzeciego trymestru wystarczy a przepływów nie ma co robić bo to wprowadza tylko stres.ale ja i tak się stresuje bo moja pierwsza córka urodziła się w 37tyg z wagą 2500g, i jeden lekarz zasugerował że też mogłam mieć niskie białko Pappa, no ale wtedy byłam młodsza i tego nie badałam.
 
reklama
ja narazie jestem w 21t3d tak więc za wcześnie by cokolwiek mówić.

Mimo, że to tylko statystyki zrobiłam dodatkowe uzupełniające (papp-a) oblicznie ryzyka (lekarz z certyfikatem fmf ze specjalizacji preklamsji) tak, że ryzyko prekeklampsji przed 34 tygodniem wyszło mi 1:754, przed 37 - 1:179, a przed 42 - 1:28, wewnatrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu przed 37 tygodniem 1:111. To tyle teorii ale dla polskich lekarzy oznacza to brak ryzyka. Dodatkowo ciśnienie zazwyczaj mam niskie (podobno to jest głównym wskaźnikiem dla lekarzy). Tak więc w moim wypadku na podstawie statystyk i ciśnienia uznano, że nie ma potrzeby profilaktyki preklampsjowej ( ja spotkałam się z profilaktycznym jedzeniem aspiryny a nie acardem). No ale zobaczymy kto ma rację.

W środę miałam 2w1usg połówkowe + echo. Płód zdrowy przynajmniej fizycznie i duży (żeby nie powiedzieć za duży), za to mam nisko położone łożysko i na przedniej ścianie. I jakoś mam wrażenie, że nie pójdzie do góry.

U mnie narazie tyle.
 
Jestem w podobnej sytuacji bo tez mam obniżone pappa z testu biochemi krwi a mianowicie 0,442 mom a resztę rzeczy w normie,NT 1,8,usg prawidłowe a ryzyko ZD zostało mi wyliczone na 1:170,zdecydowałam się na test NIFTY bo strasznie boje się amniopunkcji,na pobranie krwi idę w poniedziałek.Wizyte u mojej prowadzącej ginekolog mam dopiero za tydzień i chce z nią porozmawiać na temat tych wyników bo możliwe ze to może zwiastować inne problemy w późniejszej ciąży niż wadę genetyczną.Tym bardziej ze na początku ciąży brałam duphaston i wazę 20 kg więcej niż na początku pierwszej ciąży wiec to wszystko tez może mieć jakieś znaczenie.Jestem zła bo znów przeżywam ten sam stres co w pierwszej ciąży z tym ze wtedy lekarz nastraszył mnie wysoką przeziernoscia 2,4 i dla pewności musiałam zrobić biochemię krwi która wyszła dobrze a teraz na odwrót przeziernosc jest dobra a wyniki z krwi złe
 
Jestem w podobnej sytuacji bo tez mam obniżone pappa z testu biochemi krwi a mianowicie 0,442 mom a resztę rzeczy w normie,NT 1,8,usg prawidłowe a ryzyko ZD zostało mi wyliczone na 1:170,zdecydowałam się na test NIFTY bo strasznie boje się amniopunkcji,na pobranie krwi idę w poniedziałek.Wizyte u mojej prowadzącej ginekolog mam dopiero za tydzień i chce z nią porozmawiać na temat tych wyników bo możliwe ze to może zwiastować inne problemy w późniejszej ciąży niż wadę genetyczną.Tym bardziej ze na początku ciąży brałam duphaston i wazę 20 kg więcej niż na początku pierwszej ciąży wiec to wszystko tez może mieć jakieś znaczenie.Jestem zła bo znów przeżywam ten sam stres co w pierwszej ciąży z tym ze wtedy lekarz nastraszył mnie wysoką przeziernoscia 2,4 i dla pewności musiałam zrobić biochemię krwi która wyszła dobrze a teraz na odwrót przeziernosc jest dobra a wyniki z krwi złe
Jakie wyniki wyszły u Ciebie Monika .Szukam informacji o Nifty i wiarygodności .
 
U mnie to samo, białko Pappa 0,452 MoM, beta 1,402 MoM i dziecko od 37 tygodnia nie tyje. Ryzyko mi wyliczyli ZD po pappie 1:327, robilam Sanco OK, bo nie chciałam amnio + reszta prenatalnych w porządku. Dzisiaj znowu byłam na kontroli w szpitalu i był spec od prenatalnych, no i mówił mi, że to przez niskie białko pappa, może być hipotrofia płodu. Lekarka z kliniki prenatalnych mi to też mówiła, że miała podobnie urodziła 2 mniejszych dzieciaczków. U mnie mała miała 2600 tydzień temu, dzisiaj 2530. Wszystko z łożyskiem i przepływami w porządku a nie przybiera na wadze, a w ciągu tygodnia bylam już 2 razy na kontroli i 2 lekarzy robiło usg, więc raczej wykluczam błąd pomiaru.... Także nie zawsze ta cholerna Pappa jest do bani, tylko też trzeba kontrolować pod koniec ciąży dzieciaczka. Biorę znowu neoparin i w pon prawdopodobnie szpital. Na początku ciąży brałam neoparin i acard ze względu na mutacje trombofilii, ale później hematolog kazał odstawić, bo częste krwawienia. Trzymajcie kciuki, żeby poszło gładko z porodem.
 
Witam,
szukam kobiet które mają/miały podobną sytuację jak moja, czyli poprawne NIFTY i USG a zaniżone białko Pappa-a.

Poczytałam o obiżonym białku, polskie strony straszą trisomią 21 ale zagraniczne mówią, że nie jest to jednoznaczne, zaniżone białko:
- może o niczym nie świadczyć, matka poprostu ma niskie białko
- może być sygnałem niskiej masy urodzeniowej / niedożywienie płodu (Small for gestational age (SGA))
- może być sygnałem ze wystapi stan przedrzucawkowy (Pre-eclampsia)
- może być sygnałem, że może nastąpić poród przedwczesny (Preterm delivery)

Zwłaszcza ryzyko stanu przedrzucawkowego jest obficie udokumentowane badaniami.

Tak więc pytanie czy są tu mamy które miały tylko zaniżone białko i kolejne pytanie czy już wiedzą bądź podejrzewają czego mogło być one skutkiem i przede wszystkim jaki był wynik końcowy czyli czy zrobily amnio i wyszła ona pozytywna/ negatywna, urodziły dziecko zdrowe/chore, miały poród przedwczesny/urodziły w terminie, miały cukrzyce ciążową lub/i zagrożenie stanem przedrzucawkowym, urodziły małe dziecko.

Może uda się ustalić jakąś zależność która może pomóc mi i innym mamom szukającym odpowiedzi w tym temacie...

Poniżej przedstawiam wyniki:

Wiek matki:
36 lat (dieta w 80-90% wegetariańska/wegańska)

NIFTY - wynik prawidłowy
Ryzyko trisomii 21: 1/21185537
Ryzyko trisomii 18: 1/1189143614
Ryzyko trisomii 13: 1/3390151980
Liczba chromosomów płci: nieprawidłowości nie stwierdzono
Zespół delecyjny 1p36,15q11.2, 5p, 1q32.2, 11q23, 10p14-p13, 16p12.2-p11.2, 2q33.1, T9, T16, T22: nie stwierdzono

USG - prawidłowe
CRL 63,6mm
FHR-164/min
NT -1,5mm
kość nosowa widoczna
przepływ krwi w przewodzie zylnym DV i na TV prawidłowy, DV PI-1,2

TEST PAPP-A - wynik nieprawidłowy
wolne B-hCG 1,480 Mom ( prawidłowe czyli poniżej 2,52 MoM)
Białko PAPP-A 0,469 MoM (nieprawidłowe czyli poniżej 0,5 MoM)
Ryzyko trisomii 21:
podstawowe (statystyczne) 1:182
skorygowane (na podstawie mojego wieku i krwi) 1:249 (prawidłowy 1:300)


PS. Jeśli byłyby mamy doradzające mi amniopunkcję - nie o to w tym wątku chodzi ale dla rozwiania wątpliwości jeszcze nie wiem czy ją zrobię. Jestem w 14+5 więc mam jeszcze tydzień na podjęcie decyzji. Narazie byłam na konsultacji u ginekologa i genetyka, obaj odradzali amnio ze wględu na ryzyko powikłań i brak 100% pewności co do wad
Cześć! Czy mogłabyś się podzielić jak się to u ciebie rozwiązało? Mam podobna sytuacje i bardzo się tym stresuje a niestety nie znalazłam nigdzie wiarygodnych i potwierdzonych przypadków.
 
Hej, u mnie podobna sytuacja.
Pappa i beta HCG dość niskie 0.42 M i 0.4.
Pierwsze USG i nifty ok,ale ostatnio wyszły mi delikatnie zaburzone przepływy w lewej tętnicy. Za dwa tygodnie połówkowe i totalnie nie wiem czego się spodziewać ani na noc zwracać uwagę.
 
Miałam białko 0.2 MoM, ryzyko T21 1:227, amniopunkcja wykazała nieprawidłowy kariotyp nie mający jednak nic wspólnego z trzema trisomiamii z testu podwójnego, urodziłam w 31 tygodniu ciąży z powodu PIH i złych przepływów. Niskie białko może wskazywać na problemy z ciśnieniem, łożyskiem, cukrem.
 
Ja miałam obniżone białko pappa i zwiększone ryzyko T21.
Wiązało się z problemami z lozyskiem i cukrzycą w 3 trynestrze. Dzieci zdrowe

Napisane na HUAWEI VNS-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
Mam pytanie czy lekarz kazał brać ci aspirynę w ciąży? Mam zanizony wynik PAPP-A. Jedynie ci kazali robić to brać aspirynę do końca ciąży. Mieszkam w UK. Średnio tu z dodatkowymi badaniami. Proszę o radę.
 
reklama
Mam pytanie czy lekarz kazał brać ci aspirynę w ciąży? Mam zanizony wynik PAPP-A. Jedynie ci kazali robić to brać aspirynę do końca ciąży. Mieszkam w UK. Średnio tu z dodatkowymi badaniami. Proszę o radę.
Tak, powinno się brać baby aspirine, czyli 150mg w pl to zazwyczaj acard
 
Do góry