reklama

Nowa praca a planowana ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez anusia220, 28 Lipiec 2013.

 1. anusia220

  anusia220

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam ,

  Ponad 2 lata pracowałam na umowę na pół etatu (pomimo, że pracowałam 8h dziennie) , miesiąc temu zmieniłam pracę i mam 2 msc okresu próbnego, po tym czasie jeśli przedłużą mi umowę chciałabym starać się z Narzeczonym o dziecko. nowa praca jest na cały etat na najniższą krajową plus premie, jest bardzo stresująca, poza tym jest to 8h siedzenia przed komputerem z jedną tylko 15min przerwą (przepisowo co godzinę powinnam mieć 5 min przerwy w poprzedniej pracy mimo śmieciowej umowy pracodawca przestrzegał tego).
  Przedłużać będą umowę na czas określony na pewno na okres powyżej roku, (wiem, że wtedy jestem chroniona dopiero od 3msc ciąży) i mam pytanie gdybym powiedzmy w 3-4msc ciąży chciała iść na zwolnienie lekarskie już do końca ciąży (o ile zajdzie taka potrzeba), będę miała płacone 100% mojej obecnej wypłaty czy z podliczonego roku łapiąc umowę na pół etatu?


  znalazłam coś takiego
  "Zwolnienie lekarskie w ciąży płatne jest jako 100 procent dotychczasowego wynagrodzenia. Jego wysokość wyliczana jest jednak jako średnia z ostatnich 12 miesięcy"
  stąd to pytanie

  czy do 3 msc mogę zachować ciążę w tajemnicy przed pracodawcą?
  czy w ogóle istniałaby możliwość pójścia na zwolnienie przed upływem 3msc ciąży?
  jeśli mi przedłuży umowę, zajdę w ciąże, a ja powiem, mu że jestem w ciąży będąc np w 2msc nie może mnie zwolnić bezpodstawnie, prawda?
  wtedy tylko dyscyplinarnie, czy może np redukcję etatu zrobić?

  ciągnąc dalej mogę iść na rok macierzyńskiego płatnego 80% obecnego wynagrodzenia, czy w ogóle mi przysługuje, i czy przysługiwałby mi wychowawczy? czy zależne jest to od czasu trwania umowy na czas określony?

  I nie wiem czy to istotne, ale od momentu zatrudnienia byłam na bezpłatnym urlopie przez 8 dni, czy to coś komplikuje? Teraz do końca umowy próbnej nie planuję już żadnego wolnego oczywiście.

  proszę o pomoc.
   
 2. reklama

Poleć forum