reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

nowa praca - ciążą - zus

martttika

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Maj 2011
Postów
1 300
Miasto
B-stok
Witam!
Szukam odpowiedzi na zagadnienie związane z zatrudnieniem się ciężarnej kobiety. Mianowicie osoba ta jest obecnie w 12 tyg. ciąży. Gdy brała udział w rekrutacji do pracy nie wiedziała jeszcze o tym fakcie. Gdy dostała odpowiedź, że zostanie zatrudniona, do momentu podpisania umowy minęło trochę czasu i podpisując ją wiedziała już o swoim stanie. Poinformowanie o tym pracodawcy nie jest obowiązkowe, przy czym nie mogła ona również być przez niego zapytana o plany macierzyńskie, w związku z tym oprócz jej samej o ciąży nikt więcej nic nie wie. Proces rekrutacji przechodziła zgodnie z kodeksem (mam na myśli, że nie można tu mówić o jakimkolwiek zatrudnieniu "po znajomości"). Poza tym pracę tę podjęła ze zwykłej chęci do pracy i okoliczności nie mają tu nic do rzeczy. Zastanawia mnie jedna kwestia jak na to spojrzy w przyszłości ZUS, np. w momencie gdy jednak będzie musiała iść na zwolnienie (gdyż wiadomo, że obecnie nieliczne kobiety pracują do końca ciąży)? Dodam, że jest to umowa na okres próbny 3 miesięcy, a stanowisko pracy nie jest zbyt wyczerpujące fizycznie i psychicznie, co potwierdzają badania lekarskie dopuszczające tę kobietę do pracy.
 
reklama
Poinformowanie o tym pracodawcy nie jest obowiązkowe, przy czym nie mogła ona również być przez niego zapytana o plany macierzyńskie, w związku z tym oprócz jej samej o ciąży nikt więcej nic nie wie. Proces rekrutacji przechodziła zgodnie z kodeksem (mam na myśli, że nie można tu mówić o jakimkolwiek zatrudnieniu "po znajomości"). Poza tym pracę tę podjęła ze zwykłej chęci do pracy i okoliczności nie mają tu nic do rzeczy. Zastanawia mnie jedna kwestia jak na to spojrzy w przyszłości ZUS, np. w momencie gdy jednak będzie musiała iść na zwolnienie (gdyż wiadomo, że obecnie nieliczne kobiety pracują do końca ciąży)?
ZUS dość często kontroluje takie przypadki pod kątem istnienia ewentualnosci wyłudzenia swiadczeń. Kazdy przypadke jest inny, nie ma zasady.
 
Do góry