reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nowy zwiazek malzenski a zmiana nazwiska dziecka

JoannaNiemcy

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Luty 2014
Postów
233
Miasto
Niedersachsen
Mam corke z wolnego zwiazku, ma obecnie 9 lat. Rozstalam sie z ojcem dziecka. Wyszlam za maz 2 lata temu i nosze nazwisko meza. Corka ma nazwisko swojego taty, ale jest z tego powodu niezbyt szczesliwa. Mamy z malzenstwa syna, wiec tylko ona ma inne nazwisko. Mieszkamy od 2 lat na stale w Niemczech. Czy dotyczy nas prawo niemieckie czy polskie? A jesli ojciec corki nie wyrazi zgody czy jest szansa na zmiane jej nazwiska ?( Jestem prawie pewna ze on sie nie zgodzi) Zupelnie nie wiem jak sie do tego zabrac, a chcialabym zeby mala nie czula sie odizolowana od rodziny z powodu nazwiska. Dodam ze jej ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie, nie kontaktuje sie z nia od prawie dwoch lat, a sprawa o nowe uregulowanie kontaktow zostala w W-wie odrzucona z powodu braku zanteresowania z jego strony oraz stwierdzeniem ze wlasciwym do rozstrzygieca w tej sprawie jest sad w Niemczech.

Przepraszam ze nie uzywam polskich znakow ( nie mam ich w klawiaturze)
 
reklama
Z tego co mi wiadomo to nie ma żadnych wskazań na zmianę nazwiska dziecka i ojciec musi wyrazić zgodę...Prawnik mi wytłumaczył, że ślub matki z (brzydko mówiąc) 'ojczymem' nic nie zmienia odnośnie sytuacji prawnej dziecka...

Mam podobną sytuację (z tą różnicą, że ojciec dziecka przyjeżdża regularnie i od strony prawnej wywiązuje się z obowiązków ojcowskich i nie ma ograniczonych praw; oraz to, że za mąż wyjdę dopiero za 2 miesiące). .Ja się już z tym pogodziłam, że moje dziecko będzie miało inne nazwisko, ale też mam obawy, że moja Julia będzie się czuła z tego powodu gorzej...
Najlepszym rozwiązaniem będzie porada prawnika, bo ograniczone prawa oznaczają tylko część wykonywania obowiązków prawnych jak wybór szkoły, religii, itd. Poza tym każda sytuacja wygląda inaczej.
Pozdrawiam.
 
]Mam corke z wolnego zwiazku, ma obecnie 9 lat. Rozstalam sie z ojcem dziecka. Wyszlam za maz 2 lata temu i nosze nazwisko meza. Corka ma nazwisko swojego taty, ale jest z tego powodu niezbyt szczesliwa. Mamy z malzenstwa syna, wiec tylko ona ma inne nazwisko.Mieszkamy od 2 lat na stale w Niemczech. Czy dotyczy nas prawo niemieckie czy polskie?

Zależy w jakim zakresie.
A jesli ojciec corki nie wyrazi zgody czy jest szansa na zmiane jej nazwiska ?( Jestem prawie pewna ze on sie nie zgodzi)
Szanse są minimalne.

Zupelnie nie wiem jak sie do tego zabrac, a chcialabym zeby mala nie czula sie odizolowana od rodziny z powodu nazwiska.
To nie będzie argumentem dla sądu. Równie dobrze mogła Pani nie zmieniać nazwiska i córka nazywałaby się tak jak Pani.

Dodam ze jej ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie, nie kontaktuje sie z nia od prawie dwoch lat, a sprawa o nowe uregulowanie kontaktow zostala w W-wie odrzucona z powodu braku zanteresowania z jego strony oraz stwierdzeniem ze wlasciwym do rozstrzygieca w tej sprawie jest sad w Niemczech.
To niewiele zmienia. Córka mogłaby mieć nazwisko Pani męża gdyby prawa rodzicieslkie zostały ojcu zabrane, a Pani mąż przysposobiłby dziecko. Nie wiem czy są przesłanki do odebrania ojcu władzy rodzicielskiej.
 
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Skoro szanse nikle to chyba sobie darujemy. Corka nie miala szans na nazwisko takie jak ja, poniewaz ojciec uznal dziecko w USC, nie zgodzil sie na moje, a w tym wypadku ani matka ani dziecko nie maja zadnych praw do decydowania w Pl... Swoja droga szkoda ze takie jest prawo i pietnuje dzieci z wolnych zwiazkow, przeciez to juz nie sredniowiecze i nazwisko nie jest tak wazne jak kiedys...ale samopoczucie psychiczne dziecka juz tak...
Dziekuje i serdecznie pozdrawiam
 
Do góry