reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Obliczanie wynagroszenia przy L4

mitemil

spełniona żona i mama
Dołączył(a)
30 Listopad 2008
Postów
1 976
Miasto
Śląsk
W niedługim czasie chce wrócić do pracy na pół etatu. Wtedy też starać się o drugie dziecko. Mając na uwadze przebieg pierwszej ciąży obawiam się dośc szybkiego przejścia na L4.
Czy w takiej sytuacji pensja na L4 będzie wynosić 100% mojej pensji na pół etatu?? Na jaki okres musiałabym przejść na cały etat by moja pensja na L4 wynosiła 100% całego etatu?? Jak wtedy wygląda sprawa wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim?? Pozdrawiam
 
reklama
Co do zasady, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego/macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyznaczone na podstawie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (albo na podstawie faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy od zatrudnienia).
W razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeśli zatem wróci Pani na ½ etatu zasiłek chorobowy/macierzyński dostanie Pani w wysokości stosownej do wymiaru czasu pracy. Jeśli zwiększy Pani wymiar etatu do pełnego, a następnie zachoruje lub urodzi dziecko będzie Pani przysługiwało świadczenie skalkulowane pa podstawie nowej (pełnoetatowej) płacy. Nie ma żadnych okresów minimalnych.

Zwiększenie wymiaru czasu pracy tuż przed urodzeniem dziecka lub długotrwałym zwolnieniem jest jednak często przedmiotem kontroli ZUS.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
 
mam pytanie odnosnie wynagrodzenia na urlopie wychowawczym. obecnie jestem na L4 i moje wynagrodzenie to srednia z 12 miesiecy- liczyla sie do tego podstawa, dodatki oraz premia. czy na urlopie wychowawczym tak samo wyliczane jest wynagrodzenie czy to bedzie tylko gola podstawa?
 
Urlop wychowawczy jest bezpłatny. Nie dostanie Pani wynagrodzenia.

Jesli natomiast ma Pani na myśli urlop macierzyński, sposób wyliczania wynagrodzenia jest analogiczny do chorobowego.
 
tak chodzilo mi o urlop macierzynski- przepraszam pomylilam sie. czyli bede dostawala tyle samo co teraz na L4? bardzo dziekuje za odpowiedz
 
Witam,
czy będąc na L4 wymiar wynagrodzenia co miesiąc może być różny? Będąc od 3miesięcy na zwolnieniu co miesiąc dostaję inne wynagrodzenie?
W jaki sposób obliczyć ile faktycznie powinnam dostać?
 
witam ,
ja również przebywam na L4 - od 10 kwietnia - jest to moje pierwsze L 4 w ciąży - jestem w 19 tygodniu ciąży,

1.Jak naliczany jest zasiłek chorobowy, czy pracodawca płaci za mnie składki w tym okresie?

2.Wiem że pierwsze 33 dni płaci pracodawca wynagrodzenie, potem ZUS, i jak Zus nalicza, czy dostanę tyle co dostawałam od pracodawcy na rękę ?
 
reklama
Do ivette73

Ad. 1 Zasadę naliczania zasiłku opisałam już w tym wątku. Okres pobierania zasiłku chorobowego to okres bezskładkowy.
Ad. 2 Niezaleznie od tego kto jest płatnikiem wysokosć zasiłku wyznaczana jest w ten sam sposób.
 
Do góry