reklama

obnizenie alimentów ze wzgledu na pomoc swoim rodzicom

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez czarna76, 26 Lipiec 2013.

1. czarna76

czarna76 Fanka BB :)

Witam ,
    dostalam pozew o obnizenie alimentów na córki (12 i 10 lat)
    głównym powodem jest pogorszenie się sytuacji finansowej ojca dziewczyn ktory przebywa za granicą
    utrzymuje on bowiem swoja partnerkę , ich 3letniego syna ( na niego płaci 200 euro) wspolne mieszkanie , pisze również że pomaga finansowo swoim rodzicom oplacając ich dom(rachunki , podatek itp.) do tego finansuje przebudowę rodzinnego domu w Polsce.

Czy zobowiazania alimentacyjne wobec córek są mniej ważne od pomocy rodzicom ?
    Jaki jest przepis regulujący to , co ważniejsze?
    Stać go również na pełnomocnika na rozprawie .

Jakie argumenty przekonaja sąd , aby nie obnizył zasądzonych w 10/2012 alimentów w wys.860zł na obie corki ?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie. Ale jeśli rodzice nie mogą się utrzymać sami - są tak samo ważne.

Nie.
    To rzadko bywa przekonywujące w sądzie.

Warto przytoczyć:
    1. koszt utrzymania dzieci
    2. brak sformalizowania alimentów dla rodziców (jeśli tak jest)
    3. fakt, iż przebudowa domu jest luksusem (jak rozumiem) a nie koniecznością i nie może odbywać się kosztem dzieci
    4. być może nie ma uzasadnienia dla tego, by utrzymywał partnerkę, a jeśli to nie kosztem dzieci.
    3.

3. reklama
  4. czarna76

dziekuje
    dodam , że oboje rodzice otrzymują emerytury , mają je tylko na swoje utrzymanie
    Czy mogę zażądać zaświadczeń ile one wynoszą , zeby dowieść że moga się sami utrzymać ?

Czy poprzednia sprawa (ja złozyłam w 10/2012 o podwyzszenie alimentów z 600zl na 900zl /na obie córki , sędzia doprowadzil do ugody ) rzutuje teraz na tą sprawę ? Bo wtedy mimo jego oswiadczenia że stracił pracę , sadzia zasądził wyższe alimenty. teraz jest ten sam sędzia wyznaczony.

Czy mogę przedstawic takie koszty jak na ostatniej sprawie ? Nic się przecież nie zmieniło przez pół roku .

5. czarna76

Jeśli były mąż twierdzi , że na syna ze związku z partnerką płaci 200 euro , mogę się domagać takich samych kwot na córki ?
    wtedy byłoby to duzo więcej niż teraz płaci , a chce obnizyć znowu do 600zł.

6. czarna76

mam jeszcze pytanie o kontakty córek z ojcem
    Na sprawie rozwodowej nie było wyznaczonych terminów , bo uznalismy że sami się dogadamy w tej kwestii.
    Ale ex wyjechał za granicę i obecnie prawie wcale się z córkami nie widuje np w 2012 roku było to 9 dni , w 2011 ok 20 dni.
    Czy mogę złożyć wniosek o uregulowanie tej sprawy ? żeby chociaż 1 mies wakacji i 1 tydzien ferii im poswięcił w roku. Córki za nim tęsknią i chciałyby się częściej widywać , ale on twierdzi że nie może częściej przyjeżdżać.

7. czarna76

prosze o odp

8. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie. O wysokości alimentów decyduje koszt utrzymania dziecka.

A ile kosztuje utrzymanie dzieci?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak, w każdej chwili.

Nie zmusi Pani ojca dzieci do spędzania czasu z dziećmi. Sąd ustali kontakty uwzględniając propozycje obojga rodziców.
    No właśnie. I nie ma sądu, który go do tego zmusi...

10. reklama
  11. czarna76

bardzo dziękuje za pomoc

12. Króliczek86

Króliczek86 Aktywna w BB

witam. prosze o porade. Moj podopieczny ma chorego syna z obecnego zwiazku Chlopiec jest chory genetycznie. Płaci alimenty na dziecko z poprzedniego zwiazku czy moze w pozwie obnizenie alimentów uzwglednic chorobe syna.. Czy lepiej ten fakt pominąć

Poleć forum