reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obniżenie etatu a wychowawczy

mama2011

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Grudzień 2010
Postów
258
Zastanawiam się nad powrotem do pracy z obniżonym wymiarem etatu, czy mogę z tego korzystać przez 3 lata? tyle ile można korzystać z urlopu wychowawczego, ale chroniona od zwolnienia jestem tylko przez 12 miesięcy. Czy po 12 mies. ochronnych mogę pójść na urlop wychowawczy na np. 2 lata? Moja praca jest 3 zmianowa wiem że do ukończenia przez dziecko 4 lat mogę pracować tylko na 2 zm. ale i tak mi nie pasuje 2zm ponieważ mąż pracuje w delegacjach i nie ma go w domu przez miesiąc. Spróbuję porozmawiać z pracodawcą abym mogła pracować tylko na 1 zm. Jeśli się nie zgodzi zastanawiam się nad inną pracą na wychowawczym, np. na umowę zlecenie, czy mogę ją wykonywać w zakładzie a w tym czasie dziecko oddawać do prywatnego klubu malucha (nie jest to żłobek) jeśli tak to co jeszcze powinnam wiedzieć? Ile czsu mogę pracować dziennie? ten klub malucha jest dofinansowany przez gminę czy mogę z tego korzystać.
Jeśli ja bym nie mogła podpisać umowy zlecenie czy może to zrobić moja dorosłą córka a ja bym wykonywała tą prace (coś mi się kiedyś obiło o uszy że można coś takiego zrobić ale nie wiem jak wygląda to prawnie)

Myślę że nie namieszałam i zrozumie Pani o co mi chodzi?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Zastanawiam się nad powrotem do pracy z obniżonym wymiarem etatu, czy mogę z tego korzystać przez 3 lata?
Tak, ale nie dłużej niz do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

tyle ile można korzystać z urlopu wychowawczego, ale chroniona od zwolnienia jestem tylko przez 12 miesięcy.
Dokłądnie tak.

Czy po 12 mies. ochronnych mogę pójść na urlop wychowawczy na np. 2 lata?
Prawo nie normuje takich sytuacji wprost. Eksperci są podzieleni, orzecznictwa jeszcze nie ma.

oja praca jest 3 zmianowa wiem że do ukończenia przez dziecko 4 lat mogę pracować tylko na 2 zm. ale i tak mi nie pasuje 2zm ponieważ mąż pracuje w delegacjach i nie ma go w domu przez miesiąc. Spróbuję porozmawiać z pracodawcą abym mogła pracować tylko na 1 zm. Jeśli się nie zgodzi zastanawiam się nad inną pracą na wychowawczym, np. na umowę zlecenie, czy mogę ją wykonywać w zakładzie a w tym czasie dziecko oddawać do prywatnego klubu malucha (nie jest to żłobek) jeśli tak to co jeszcze powinnam wiedzieć?
urlop wychowawczy służy sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem. Nie moze Pani w czasie urlopu wychowawczego oddać dziecka pod opiekę placówki.
Ile czsu mogę pracować dziennie?
tak długo jak długo moze Pani to robić bez zaprzestania osobistej opiek nad dzieckiem.

ten klub malucha jest dofinansowany przez gminę czy mogę z tego korzystać.
Będac na urlopie wychowawczym ma Pani opiekowac się dzieckiem. Miejsca w placówkach są dla dzieci rodziców pracujących.

Jeśli ja bym nie mogła podpisać umowy zlecenie czy może to zrobić moja dorosłą córka a ja bym wykonywała tą prace (coś mi się kiedyś obiło o uszy że można coś takiego zrobić ale nie wiem jak wygląda to prawnie)
To nic innego jak oszustwo. Chyba, ze Pani córka prowadzi DG i zleci Pani (formalnie) wykonanie pracy (podwykonawstwo).
 
Dziękuję za odpowiedź.
W związku z powyszymi odpowiedziami zdecydowałam się na pracę w moim zakładzie w obniżonym wymiarze pracy w trybie art. 186(7) na 3/4 etatu, ponieważ jest to praca 3 zmianowa przy rozmowie z kierownikiem i kadrową powiedziałam że mogę pracować tylko na 2 zmiany ale oni twierdzili że nie mogę tak pracować i w razie pytań dzwonić do pani która zajmuje się tego typu sprawami, więc dziś z rana dzwonię i pytam o to samo a ona twierdzi że musi porozmawiać z kierownikiem. Czy to nie jest oczywiste że mogę tak pracować po co te odsyłanie do innych osób??? przeszukałam internet i nie znalazłam innej obcji że pracodawcodawca może się nie zgodzić. Dodam że pracuje w dużej firmie produkcyjnej (600 osób) i jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli jest tak jak sobie zaplanowałam to proszę mi napisać jakie powinnam złożyć wnioski i oświadczenia aby z mojej strony wszystko było w porządku, pracę zaczynałabym 1 września 2012r obecnie jestem do końca sierpnia na urlopie wypoczynkowym. I jeszcze jedno pytanie czy na obnirzonym wym. pracy mogę zostać zwolniona z przyczyn nie dotyczących pracownika oprócz likwidacji i zwolnień grupowych czy pracodawca musi podać powód takiego zwolnienia?
 
Do góry