reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obniżenie etatu a wypowiedzenie umowy o pracę

betkab

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
24 Październik 2010
Postów
60
Witam

15 kwietnia br. złożyłam pracodawcy wniosek o obniżenie etatu od dnia 1.09. 2011 r. z 12/18 na 9/18 etatu w ramach art. 186[FONT=&quot]7[/FONT][FONT=&quot] [/FONT] Kodeksu Pracy.
Niestety dziś dowiedziałam się, że nie ma dla mnie tych 9 godzin tj. połowy etatu (pracuję w szkole) i że w związku z tym w maju dostanę wypowiedzenie. Dodam, że w szkole tego samego przedmiotu uczy jeszcze 3 innych nauczycieli a ja jestem najmłodsza stażem (jestem nauczycielem kontraktowym w trakcie awansu na stopień nauczyciela mianowanego), ale mam umowę na czas nieokreślony i pracuję w tej szkole od 6 lat.
Proszę o odpowiedź czy w związku z brakiem godzin mogę być zwolniona i ewentualnie na jakiej podstawie? I czy w tej sytuacji nie mogę skorzystać z 12 miesięcznej ochrony przed zwolnieniem w ramach art.
186[FONT=&quot]7[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]?
Z góry dziękuję za odpowiedź

[/FONT]
 
reklama
W mojej ocenie ochrona nie istnieje. Wniosek nalezy złożyć 14 dni przed planowana datą rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze. Złożenie wniosku 5 miesięcy przed planowanym obniżeniem nie może powodować automatycznego nabycia prawa do ochrony stosunku pracy. W mojej ocenie jest Pani chroniona od połowy sierpnia.
Gdyby uznać inaczej każda matka posiadająca dziecko powinna złożyć wniosek o urlop wychowawczy trwający 1 dzień (ostatni przed czwartymi urodzinami dziecka) co dałoby matce ochronę na 4 lata.
 
Rozumiem i dziękuję za wyjaśnienie. Wniosek ten złożyłam z tak dużym wyprzedzeniem, ponieważ w Karcie Nauczyciela wyczytałam, że wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć co najmniej z 1-mies. wyprzedzeniem, co chyba wynika ze specyfiki pracy szkół i organizacji roku szkolnego. Właśnie tym się zasugerowałam i złożyłam wniosek teraz, bo właśnie w kwietniu dyrekcja planuje arkusz organizacyjny szkoły na rok szkolny 2011/2012.
Czy wg Pani, gdybym ten wniosek złożyła np. 27.04. br. i poprosiła o obniżenie etatu do 9/18 od 11.05. 2011 to wtedy pracodawca musiałby to od razu uwzględnić i zapewnić mi te 9 godzin także w kolejnym roku szkolnym (skoro teraz twierdzi, że właśnie dla mnie zabraknie godzin)?
Czy mogę ten wniosek złożyć jeszcze raz (skoro jeden już złożyłam) czy teraz już ważny jest tylko ten wniosek złożony 15.04.?
Czy wg Pani jest jeszcze jakieś inne wyjście, abym uniknęła wypowiedzenia umowy (jestem w trakcie awansu zawodowego i aby go dokończyć muszę być zatrudniona w nowym roku szkolnym przynajmniej na 9/18 etatu?
 
Do góry