reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obniżenie etatu a zawieszenie i likwidacja etatu

camelia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Styczeń 2009
Postów
358
Miasto
Zakopane
witam!
jestem zatrudniona na etacie i aktualnie mam obnizony atat do 1/2 (niejako wymuszony przez pracodawce ale na mój wniosek). Podczas urlopu macierzyńskiego zatrudnił osobę na mój etat, dodam że do czasu ciąży były dwa etaty i obydwa na czas nieokreslony. w tym momencie jest więc 2,5 atatu. moje pytania?
1. czy pracodawca mógł zatrudnic na moje miejsce pracownika na pelny etat czy powiniwn na zastępstwo?
2. czy mogę wrócić na pełny etat przed zakończeniem terminu we wniosku o skrócenie etatu?
3. czy po powrocie na pełny etat pracodawca może mnie zwolnić tłumacząc się likwidacją mojego etatu (nadal będą dwa, jak przed macierzyńskim i obnizeniem etatu), ważne jest tutaj również to, że na basenie muszą być przynajmniej dwa stanowiska ratownika.
Pozdrawiam i dziękuję.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ad. 1 Nie ma obowiązku zatrudniania pracownika na zastępstwo, tak samo jak pracodawca w każdej chwili ma prawo stworzyć w swoim przedsiębiorstwie dodatkowy etat czy pół etatu. Rozumiem, że to nie jest nowa osoba zatrudniona na Twoje stanowisko (bo przecież Ty pracujesz na swoim stanowisku), tylko po prostu nowy pracownik,
Ad. 2 Możesz wrócić za 30-dniowym uprzedzeniem, jeśli składałaś wniosek o obniżenie etatu zgodnie z art. 186(7) kodeksu pracy, czyli zamiast wychowawczego. Jeśli natomiast zmiana w Twojej umowie (obniżenie etatu) było zrobione za porozumieniem stron i nie miało to nic wspólnego ww. uprawnieniem, to powrót do pełnego etatu może być tylko w takim samym trybie, czyli za porozumieniem stron.
Ad. 3 Wg mnie pracodawca będzie mógł Cię zwolnić w tej sytuacji.
 
ad.1 tak wypisałam wniosek o obniżenie etatu na rok
ad.2 ale dyrektor z kadrową mnie zmusili twierdząc że jak poszłam na l4 musieli kogos zatrudnić i jak się nie zdecyduje to kogoś będą musieli zwolnić bo juz mają zatrudnionych na stałe ....
to jest nowy pracownik na moje miejsce bo mnie nie było, nie rozumiem pytania. teraz sie tłumaczą, że w tym momencie potrzebują 2,5 etatu.
 
Ostatnia edycja:
jestem zatrudniona na stanowisku ratownika wopr, instruktora rekreacji w hotelu i aktualnie mam obnizony atat do 1/2 (niejako wymuszony przez pracodawce ale na mój wniosek).
W jakim trybie doszło do obnoiżenia? Czy podpisała Pani aneks do umowy (porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy) czy wnioskował Pani o obniżenie w trybie art. 186(7) KO (jako zamiennik urlopu wychowawczego)?

Podczas urlopu macierzyńskiego zatrudnił osobę na mój etat, dodam że do czasu ciąży były dwa etaty i obydwa na czas nieokreslony. w tym momencie jest więc 2,5 atatu. moje pytania?
1. czy pracodawca mógł zatrudnic na moje miejsce pracownika na pelny etat czy powiniwn na zastępstwo?
To sprawa pracodawcy. To on określa ilu etatów potrzebuje i jaką umowę podpisuje z pracownikami.
2. czy mogę wrócić na pełny etat przed zakończeniem terminu we wniosku o skrócenie etatu?
Jeśli obniżenie nastąpiło w trybie art. 186(7) opinie sa podzielone. Moim zdaniem nie ma takiej mozliwości - nie ma przepisu stanowiącego o możliwości przerwania pracy w niepełnym wymiarze.
3. czy po powrocie na pełny etat pracodawca może mnie zwolnić tłumacząc się likwidacją mojego etatu (nadal będą dwa, jak przed macierzyńskim i obnizeniem etatu), ważne jest tutaj również to, że na basenie muszą być przynajmniej dwa stanowiska ratownika.
Tak. Po powrocie do pracy na pełen etat nie obowiązuje ochrona.
 
Do góry