reklama

obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez betkab, 24 Październik 2010.

 1. betkab

  betkab Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam

  Jestem nauczycielką kontraktową zatrudnioną na 11/18 etatu na czas nieokreślony.
  15.11.2010 r. wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym.
  Zamiast urlopu wychowawczego chciałabym obniżyć swój etat na 9/18 na okres
  ok. 1,5 roku tj. do czerwca 2012 r.
  W związku z tym mam pytanie: czy po obniżeniu wymiaru etatu będę chroniona przed zwolnieniem i czy po tym okresie, będę mogła jeszcze skorzystać z pozostałej części urlopu wychowawczego?
  A drugie pytanie to: kiedy powinnam złożyć
  wniosek o urlop wychowawczy, aby uniknąć wypowiedzenia umowy - zwykle
  wypowiedzenia są u nas wręczane w miesiącu maju?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Przez 12 m-cy od dnia zożenia wniosku o obniżenie wymiaru.

  Tak.

  Wniosek nalezy złożyć 14 dni przed planowaną datą rozpoczecia urlopu wychowawczego.
   
 3. reklama
 4. betkab

  betkab Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bardzo Pani dziękuję za szybką odpowiedź - chciałabym jeszcze tylko dopytać czy z tym wnioskiem o obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego muszę wystąpić teraz czyli bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy też mogę teraz wrócić na swoje dotychczasowe godziny, a taki wniosek o obniżkę złożyć np. od stycznia 2011 r. czyli od drugiego półrocza?
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Może Pani złożyć wniosek później.
   
 6. betkab

  betkab Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To dobrze, gdyż jestem w trakcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego i bardzo mi zależy, aby być chronioną przed zwolnieniem do stycznia 2012 r. - wtedy właśnie ma się zakończyć mój staż, który uległ przedłużeniu ze względu na urlop macierzyński. Jeszcze raz bardzo Pani dziękuję i pozdrawiam
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ale musi Pani pamiętać, że od p[owrotu z macierzyńskiego do dnia złożenia wniosku nie podlega Pani ochronie przed zwolnieniem.
   
 8. betkab

  betkab Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak wiem, ale mam nadzieję, że dyrektor teraz nie zamierza mnie zwolnić tj. w trakcie roku szkolnego skoro są już dla mnie zarezerwowane godziny.
  Spodziewam się wypowiedzenia dopiero w maju 2011 r., bo tak zwykle są one wręczane i dlatego wtedy powinnam być już pod ochronną czyli jak dobrze rozumiem już po tej obniżce etatu, która ma chronić przez 12 miesięcy?
  Chciałam jeszcze Panią zapytać czy w przypadku zwalniania nauczyciela czy też jego ochrony przed zwolnieniem stosuje się przepisy Kodeksu Pracy czy tylko te z Kart nauczyciela?
   
  Ostatnia edycja: 25 Październik 2010
 9. Takhisis

  Takhisis Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!

  Bardzo proszę o pomoc w poniższych kwestiach.

  Na początku stycznia kończy mi się urlop wychowawczy, z którego korzystam od lipca. Chciałabym skorzystać z przysługującego mi prawa i zwrócić się z prośbą o zmniejszenie do 1/2. Rozumiem,że pracodawca nie ma prawa odmówić. Nie wiem tylko jak rozwiązać kwestię finansów i stanowiska. Przed urlopem zajmowałam kierownicze stanowisko, a więc powrót na 1/2 etatu powoduj degradację, ponieważ pracodawca nie chce z-cy kierownika na 1/2 etatu. W związku z tym jak jest z wynagrodzeniem skoro nie może mnie przyjąć na poprzednim stanowisku,a na niższym są automatycznie niższe zarobki? Jeśli np. wcześniej zarabiałam 4tys.. To czy przy przejściu na niższy etat powinnam dostawać połowę z wcześniejszych zarobków,czyli 2tyś? Czy też pracodawca może obniżyć mi zarobki do niższych niż przed urlopem wychowawczym? Chciałabym to ująć w piśmie do pracodawcy...nie wiem tylko czy mam rację. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie,ale system pracy jest zmianowy, a grafik rozliczany kwartalnie.

  Drugie pytanie...czy trakcie tego roku, kiedy będę pracować na 1/2 etatu mogę dokonać kolejnej zmiany...np. po 6 miesiącach i poprosić o zwiększenie do 3/4 na kolejne 6 miesięcy.? Później oczywiście wróciłabym na normalny etat,bo z tego co wiem obniżony może być tylko przez rok.

  Trzecie pytanie...czy trakcie tego roku mogłabym ponownie przejść na urlop wychowawczy jeśli zaszłaby taka konieczność? Czy urlop wychowawczy można wybrać w dowolnej liczbie "rat"? Przed obniżeniem etatu chciałabym jeszcze przedłużyć urlop o 2 miesiące i właśnie nie wiem czy można dowolną ilość razy przedłużać taki urlop.

  Wiem,że zadałam sporo pytań,ale będę wdzięczna za wyjaśnienia.

  Pozdrawiam
   
 10. reklama
 11. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Po urlopie wychowawczym ma Pani prawo wrócić na stanowisko zajmowane przed urlopem lub równorzędne a jesli to nie jest możliwe na inne, ale z zachowanie wynagrodzenia. Jeśli 14 dni przed powrotem do pracy złoży Pani wniosek o obnizenie wymiaru czasu pracy w trybie art 186(7) KP to pracodawca nie będzie mógł wypowiedziec Pani warunków pracy i płacy - zatem niezależnie od stanowiska na jakie pani wróci utrzymany zostanie poziom zarobków sprzed urlopu. Oczywiscie obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 skutkuje proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia.


  Moim zdaniem nie, choć opinie sa podzielone. Moim zdaniem jest pani związana swoim wnioskiem w terminie wskazanym we wniosku.

  Nie. Może Pani korzystać z tego uprawnienia tak długo, jak długo przysługiwałby Pani urlop wychowawczy. Jednak ochrona przed zwolnieniem trwa 12 m-cy.

  Moim zdaniem nie.

  Czy urlop wychowawczy można wybrać w dowolnej liczbie "rat"?
  Nie. Maksymalnie w 4 częściach.

  Nie ma w doktrynie zgodności czy przedłużenie urlopu to wzięcie kolejnej części urlopu czy przedłużenie poprzedniej.
   
 12. Takhisis

  Takhisis Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bardzo dziękuję za odpowiedź...Bardzo mi Pani pomogła.
  W związku z Pani odpowiedziami nasunęło mi się dodatkowe pytanie. Jeśli po zawnioskuję o pracę na 1/2 etatu,ale tylko na rok....(bo mogę tak zrobić) to czy po tym roku mogę normalnie iść ponownie na wychowawczy? Czy decydując się na obniżenie wymiaru czasu pracy pozbywam się możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego już na zawsze?
   

Poleć forum