reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego

reklama
Witam, nadal nie jestem na urlopie wychowawczym,ale od września planuję powrót. Wykorzystałam póki co niecały rok urlopu wychowawczego, a dziecko ma 18 miesięcy.
Chcę złożyć wniosek o zmniejszenie etatu do 1/2...Czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie później na mój wniosek na cały etat? Czy nie musi wyrazić na to zgody i może zostawić mnie już na stałe na takim zmniejszonym etacie.

Czy taki wniosek o zmniejszenie etatu mogę złożyć kilka miesięcy wcześniej czy muszę 14 dni...jest jakaś różnica?

Czy pracodawca w trakcie tego roku pracy na obniżonym etacie może wręczyć mi wypowiedzenie, które będzie obowiązywać w dniu zaprzestania ochrony?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
nadal nie jestem na urlopie wychowawczym,ale od września planuję powrót. Wykorzystałam póki co niecały rok urlopu wychowawczego, a dziecko ma 18 miesięcy.
Chcę złożyć wniosek o zmniejszenie etatu do 1/2...Czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie później na mój wniosek na cały etat?
Skłądając wniosek nalezy napisac, że wnioskuje Pani w trybie art 186(7) Kodeksu Pracy o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu (lub innej części etatu, byle nie mniej niż 0,5) na okres od np. 1 lipca 2011 do 30 czerwca 2012 (tu sobie Pani wstawi dowolne daty).
Powrót na pełen etat odbywa się automatycznie (nikt nie musi składać wnisków, zgadzać się itp.) po zakończeniu okresu pracy w obniżonym wymiarze (druga data we wniosku).

Czy nie musi wyrazić na to zgody i może zostawić mnie już na stałe na takim zmniejszonym etacie.
Jak pisałam powyżej powrót odbywa się automatycznie.

Czy taki wniosek o zmniejszenie etatu mogę złożyć kilka miesięcy wcześniej czy muszę 14 dni...jest jakaś różnica?
Może Pani kika miesięcy wczesniej, ale od daty złożenia liczy sie okres 12 miesięcy ochrony przed wypowiedzeniem.

Czy pracodawca w trakcie tego roku pracy na obniżonym etacie może wręczyć mi wypowiedzenie, które będzie obowiązywać w dniu zaprzestania ochrony?
To zalezy na jaki okres zawnioskuje Pani o obniżenie. Pracodawca moze wypowiedzieć Pani umowę po upływie roku od daty złożenia wniosku.
 
Wracam do pracy po macierzyńskim od sierpnia 2011. Umowa kończy mi się 30 września 2011, czy jeśli pracodawca da mi nową umowę od października będę mogła złożyć wniosek o obniżenie wymiaru etatu ? Jeśli oczywiście wcześniej tego nie zrobiłam.
Karmię piersią. Czy muszę robić 2 przerwy po 30 minut, czy mogę np. wyjść z pracy godzinę wcześniej. Czy pracodawca może mi na to nie pozwolić ? I czy muszę dostarczyć jakieś zaświadczenie że karmę czy wystarczy moje słowo ?
z góry dziękuję za odpowiedzi
 
wracam do pracy po macierzyńskim od sierpnia 2011. Umowa kończy mi się 30 września 2011, czy jeśli pracodawca da mi nową umowę od października będę mogła złożyć wniosek o obniżenie wymiaru etatu ?
Tak.

Karmię piersią. Czy muszę robić 2 przerwy po 30 minut, czy mogę np. wyjść z pracy godzinę wcześniej.
Tak.

Czy pracodawca może mi na to nie pozwolić ?
Nie może.

I czy muszę dostarczyć jakieś zaświadczenie że karmę czy wystarczy moje słowo ?
Wystarczy Pani oświadczenie.
 
Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

W najbliższych dniach wybieram się na rozmowę w tej sprawie.

Czy jeśli we wniosku podam np, okres dwóch lat (jeśli chodzi o obniżenie etatu) to mogę przed upływem tego czasu złożyć wniosek o przywrócenie wcześniej na pełny etat i pracodawca musi się zgodzić. Czy może jednak muszę odczekać okres dwóch lat?


Druga kwestia...przed urlopem zajmowałam stanowisko kierownicze, którego na 1/2 etatu zajmować nie mogę, więc muszę mnie degradować. Czy wracając na pełny etat muszę "zwrócić" mi również moje poprzednie stanowisko czy mogą pozostawić mnie na niższej funkcji?

Czy będąc w trakcie pracy na zmniejszonym etacie, przez ten określony we wniosku czas, mogę złożyć wniosek o przerwanie pracy i udzielenie urlopu wychowawczego?

Czwarte, ostatnie już pytanie w tym temacie...czy w takim wniosku o obniżenie etatu muszę podawać okres np. dwóch lat czy też mogę nie pisać do kiedy? Jeśli nie muszę pisać to kiedy następuję powrót do pełnego etatu? Z dniem utraty praw do urlopu wychowawczego?
 
Czy jeśli we wniosku podam np, okres dwóch lat (jeśli chodzi o obniżenie etatu) to mogę przed upływem tego czasu złożyć wniosek o przywrócenie wcześniej na pełny etat i pracodawca musi się zgodzić. Czy może jednak muszę odczekać okres dwóch lat?
Prawo nie przewiduje możliwości jednostronnego skrócenia tego okresu. Oczywiście za porozumieniem stron jest to zawsze możliwe.


Druga kwestia...przed urlopem zajmowałam stanowisko kierownicze, którego na 1/2 etatu zajmować nie mogę, więc muszę mnie degradować. Czy wracając na pełny etat muszę "zwrócić" mi również moje poprzednie stanowisko czy mogą pozostawić mnie na niższej funkcji?
To zależy jaką formę przyjmie degradacja. Właściwie pracodawca nie bardzo ma możliwość zdegradować Panią, moze ewentualnie na przykład oddelegować Panią czasowo do innej pracy.

Czy będąc w trakcie pracy na zmniejszonym etacie, przez ten określony we wniosku czas, mogę złożyć wniosek o przerwanie pracy i udzielenie urlopu wychowawczego?
Prawo milczy na ten temat. Wyfaje się jednak że tak.

Czwarte, ostatnie już pytanie w tym temacie...czy w takim wniosku o obniżenie etatu muszę podawać okres np. dwóch lat czy też mogę nie pisać do kiedy?
Musi Pani podać okres.
 
Jestem zatrudniona na stanowisku z-cy kierownika, ale przechodząc na niższy etat nie mogę tego stanowiska nadal pełnić ponieważ w systemie pracy dwuzmianowej kierownik musi się wymieniać z zastępcą, a ja będę tylko na 1/2 etatu...więc na pewno będą chcieli zdegradować mnie do stanowiska sprzedawcy. Dlatego pytałam co w przypadku jeśli mnie zdegradują...muszą przywrócić poprzednie stanowisko po upływie okresu obniżonego wymiaru pracy?
 
Ostatnia edycja:
Witam,
Tak jak wcześniej pisałam...wróciłam do pracy na 1/2 etatu. Musiałam zostać zdegradowna na ten okres, ponieważ nie mogę pełnić swojej funkcji pracując na niepełnym etacie. W tej chwili czekam na aneks..W związku z tym mam pytanie...czy na aneksie musi być informacja o tym,że 1.2 etatu jest na okres jednego roku? Muszą być ramy czasowe,aby móc korzystać z ochrony przez rok czasu oraz możliwości powrotu na pełny etat i poprzednie stanowisko w przyszłym roku? Dodam,że na moje pismo o powrót nie otrzymałam odpowiedzi pisemnej tylko ustną. Kiedy bardzo się dopominałam o informację pisemną to otrzymałam ją mailem.
 
reklama
Tak jak wcześniej pisałam...wróciłam do pracy na 1/2 etatu. Musiałam zostać zdegradowna na ten okres, ponieważ nie mogę pełnić swojej funkcji pracując na niepełnym etacie. W tej chwili czekam na aneks..W związku z tym mam pytanie...czy na aneksie musi być informacja o tym,że 1.2 etatu jest na okres jednego roku?
Aneks jest rodzajem umowy, a zatem jest porozumieniem stron. W aneksie zatem zawiera się uzgodnienia pomiędzy stronami. Nie ma możliwości kształtowania aneksu jednostronnie. W aneksie powinno zatem znaleźć się dokładnie to co państwo ustaliliście i na co Pani się zgadza.

Muszą być ramy czasowe,aby móc korzystać z ochrony przez rok czasu oraz możliwości powrotu na pełny etat i poprzednie stanowisko w przyszłym roku?
Jak wyżej.
Dodam,że na moje pismo o powrót nie otrzymałam odpowiedzi pisemnej tylko ustną. Kiedy bardzo się dopominałam o informację pisemną to otrzymałam ją mailem.
Ale tu pracodawca nie ma na co odpowiadać. Decyzja o zminiejszeniu wymiaru czasu pracy w trybie art 186(7) kp jest czynnoscią jednostronną i nie wymaga zgody/porozumienia zatem pracodawca nie bardzo ma co odpisać.
 
Do góry