reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obniżony wymiar czasu pracy a obniżenie pensji

Dołączył(a)
18 Marzec 2011
Postów
1
Witam
Pod koniec marca br. wracam do pracy po urlopie macierzyńskim oraz wykorzystanym zaległym urlopie wypoczynkowym za rok ubiegły. Złożyłam wniosek do mojego pracodawcy z prośbą o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8, a pracodawca wniosek przyjął.
Z informacji, jakie znalazłam na forum (z wcześniejszych Pani wypowiedzi) wynika, iż w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia przeze mnie pracy na obniżonym etacie pracodawca nie tylko nie może mnie zwolnić, ale także nie może obniżyć mojej pensji sprzed urlopu macierzyńskiego (oczywiście poza obniżeniem wynagrodzenia o 1/8). Mam w związku z tym 2 pytania:
1/ na który art KP mogę się powołać (czy gdzieś jest to konkretnie napisane), gdyby jednak pracodawca wręczył mi po powrocie aneks do umowy, czy w inny sposób próbował obniżyć moją płacę
2/ w ubiegłym roku, kiedy przebywałam na urlopie macierzyńskim, mój pracodawca zawarł z działającym na terenie spółki związkiem zawodowym układ zbiorowy mówiący o obniżeniu pensji wszystkim pracownikom spółki o 10% (do końca roku 2011) w związku z trudną sytuacją finansową. Czy w związku z tym faktem po powrocie do pracy na 7/8 etatu mój pracodawca może, czy nie obniżyć moje wynagrodzenie o wspomniane 10%?
Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
 
reklama
Do góry