reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obrzęki w ciąży

Już... Jak wspomniałam, byłam wczoraj pierwszy raz u gina, więc rozpiskę mam pokaźną. Mocz ogólny, glukoza, kreatynina, coś co wygląda jak GFR (doczytać się ciężko) ASPAT, ALAT (wątroba?) morfologia (robili mi w lutym na krwiopijstwie, ale i tak mam zrobić), HbS i VDRL (cokolwiek to ostanie znaczy). I kazał mi "zrobić" dno oka, mówi że po zatruciu mogły pozostać zmiany w naczyniach krwionośnych wynikające z dłużej utrzymującego się nadciśnienia. Taki mam zestawik na dzień dobry. Z tym że: morfologię miałam zawsze jak koń, ciśnienie książkowe (120-125/80-85) i miałam to robione regularnie co kwartał z okazji oddawania krwi. Wyjątek co do ciśnienia to dwa razy - raz po pierwszym porodzie jak się komuś przegapił znaczny upływ krwi i "włączyła się" wazopresyna co skutkowało ciśnieniem 220/180 i drugi raz właśnie z okazji zatrucia ciążowego, ale później już miałam badane dno oka (okularki) i nic się nawet nie zająknęła okulistka żeby coś tam było nie halo. Za to zwróciła uwagę na zmiany wskazujące na problemy z kręgosłupem - spryciara.:)
W kwestii badań, wiem że na tym się nie skończy, gdzieś po drodze będzie jeszcze OWA i badania pod kątem wad genetycznych malucha.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dzięki wielkie! Niektóre z tych badań będę musiała sobie posprawdzać ;) Wygląda na to, że masz gina ok :) Dobrze, że badasz ALAT i ASPAT - mi właśnie najbardziej poszło na wątrobę, a pierwsze badania miałam robione po cc, jak już nie wiedzieli co ze mną zrobić. Pewnie będziesz musiała później robić też bilirubinę, bo to mi co chwilę badali. A morfologię można mieć jak koń (też zawsze taką miałam), ale 'mój' niby-lekarz nie zwrócił uwagi na regularnie spadające PLT - a to już może być groźne. Za to zachwycał się brakiem anemii :/ Jak będziesz mieć jakieś dalsze badania to chętnie poczytam ;)
Acha - czytałam, że badanie przepływów może pomóc wcześniej wykryć zatrucie ciążowe, jak chcesz możesz popytać. 'Mój' niby-lekarz nic o tym nie mówił, a męczenie innych zostawiam sobie na później, jak już będę w ciąży ;) :)
 
Badanie przepływów? A to co to ? Naprawdę się pozmieniało - w ostatniej ciąży robiłam Wasermanna x2, morfologię i mocz przy każdej wizycie i HBS x2. O usg nawet nie było mowy jeśli nie było jakichś komplikacji lub podejrzeń ciąży mnogiej. Nie było więc dwupak wyszedł w praniu.:)
 
Nieprawidłowy przepływ krwi w badaniu dopplerowskim jest bardzo ważnym sygnałem do intensywnego monitorowania płodu i przebiegu ciąży aż do rozwiązania. Przyczyny nieprawidłowego przepływu krwi w badaniu dopplerowskim mogą prowadzić do opóźnionego wzrastania płodu oraz prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów zagrożenia życia płodu. Skryningowe badanie dopplerowskie między 24-30 tygodniem ciąży oceniające przepływ krwi w tętnicach macicznych, a w szczególności obecność wcięcia wczesnorozkurczowego „NOTCH”, jest bardzo pomocnym elementem oceny ryzyka wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą, rzucawki, opóźnionego wzrastania płodu. Nieprawidłowe wzrastanie płodu o charakterze opóźnionego wzrostu może być spowodowane i związane z różnymi czynnikami takimi jak: wady rozwojowe płodu, wady rozwojowe narządu rodnego, choroby matki oraz uwarunkowania genetyczne


Specjalistyczne Centrum Zdrowia Kobiety

To cytat z tej stronki :)
 
Witam! Jestem studentką V roku fizjoterapii i piszę pracę mgr. na temat obrzęków w ciąży... w związku z tym potrzebuję panie w 3. trymestrze z obrzękami, które zgodziłyby się wziąć udział w badaniach ( pomiary obwodów kończyn dolnych i przeprowadzenie ćw. przeciwobrzękowych ) + wypełnienie ankiety. Chętne panie proszę o kotakt e- mail : aga18_03@o2.pl lub gg: 650 649. Pozdrawiam.
 
Do góry