reklama

Ochrona przed zwolnieniem - obnizenie wymiaru pracy, w częściach??

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gracja27, 7 Luty 2013.

1. gracja27

gracja27 Zaciekawiona BB

Dzień dobry, mam pytania:

Czy występując z wnioskiem o obniżenie wymiaru pracy, można zaznaczyć w nim w jakich godzinach chciałabym pracować? Czy tego się nie praktykuje?
    Czy wniosek taki można rozłożyć na kilka części a nie jedną w której zawrze się od razu czas, na jaki mam być objęta ochroną? Tzn. czy np. można napisać najpierw że obniżam wymiar pracy na pół etatu ale na okres 2 miesięcy, a po tym okresie wystąpić z kolejnym na kolejny inny okres?

Bardzo proszę o odpowiedź

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Można, ale pracodawca nie musi tego uwzględnić.

Nie rozumiem pojęcia "złożyć wniosek na kilak części". Jeden wniosek i kilka cześci?

Można.

3. reklama
  4. gracja27

gracja27 Zaciekawiona BB

Na kilka części- tzn. źle się wyraziłam, chodziło mi o to że w efekcie mogę złożyć kilka wniosków. Jeden po drugim...Bo przecież biorę pod uwagę taką ewentualność że po np. 2 miesiącach obniżonego wymiaru pracy wracam jednak do pracy.
    Czyli- żebym wszystko dobrze zrozumiała-dzisiaj przykładowo składam wniosek o obniżenie wymiaru od 22.02 do 22.04 i jeśli się nie zdecyduję wrócić do pracy to składam kolejny wniosek o kolejne 2 miesiące, czy tak? I czy w związku z tym gdybym wróciła tego 22.04 to ten kolejny wniosek też muszę złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem?
    I czy dobrze rozumiem, że przez te 2 miesiące obniżonego wymiaru (po macierzyńskim i wypoczynkowym) jestem objęta ochroną przed zwolnieniem?

5. gracja27

gracja27 Zaciekawiona BB

Czy ktoś mi odpowie?

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak, ale niekoniecznie natychmiast.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

prawo tego nie zakazuje.

To zalezy od kiedy Pani chce pracować w obniżonym wymiarze. jelsi od 22.04 to tak.
    Co do zasady tak.

8. gracja27

gracja27 Zaciekawiona BB

Dziękuję ale mam jeszcze jedno pytanie- czy nie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku byłoby wystąpić z wnioskiem o obniżenie etatu, a gdybym chciała jednak wrócić do pracy to po prostu na 30 dni przed powrotem zawnioskować z rezygnacją pracy na pół etatu? Znajoma mówiła mi że sprawa jest podobna jak w przypadku urlopu wychowawczego, czy to prawda?

Poleć forum