reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Odciągnięty urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Dołączył(a)
23 Marzec 2005
Postów
6
Witam wszystkich.
W marcu 2012 r. urodziłam martwe dziecko w 9 tygodniu ciąży.
Szpital wystawił mi akt zgonu, ale bez wpisania płci.
Żeby uzyskać stosowne dokumenty, wysłałam materiał do badania do kliniki genetycznej w Poznaniu. Badania trwały bardzo długo, tak samo jak przygotowywanie kostek parafinowych, gdyż ciąża była bardzo mała.
Dopiero na dniach otrzymałam wynik badania z kliniki genetycznej z określeniem płci i na podstawie tego uzyskałam odpowiedni wpis w szpitalu na akcie zgonu oraz akt urodzenia martwego dziecka z USC.
Kosztowało mnie to bardzo wiele nerwów, gdyż lekarze są niemili i nie chcą informować pacjentów o ich prawach. udało się jednak i mój Rafałek ma już przynajmniej akt urodzenia. Jeśli uda mi się, będzie miał jeszcze nagrobek.

Moje pytania:
1. Od dnia urodzenia minęło 3 miesiące. Czy obecnie mogę się starać o udzielenie urlopu macierzyńskiego?
2. Czy zamiast urlopu macierzyńskiego przysługuje mi jakiś ekwiwalent za niewykorzystany urlop albo wyrównanie za czterotygodniowe zwolnienie lekarskie po urodzeniu martwego dziecka, kiedy to moje płace były wielkości chyba 80% wynagrodzenia? (nie miałam na zwolnieniu informacji o ciąży) Macierzyński jest przecież liczony w 100%
3. Chcę teraz pochować maleństwo - czy mogę iść od razu do księdza, czy też najpierw muszę korzystac z usług zakładu pogrzebowego? Czy ktoś ma za sobą takie doświadczenia?
3. Czy żeby uzyskać zasiłek pogrzebowy potrzebuję korzystać z usług zakładu pogrzebowego? Czy wystarczy jakieś pismo od księdza?

Będę niezmiernie wdzięczna za wszelkie odpowiedzi. Ledwo pokonałam jedną przeszkodę, a już następne przede mną.
Pozdrawiam.
 
reklama
Dziękuję. Bardzo pomocna strona - taka deska ratunku dla tych, którym trudno jest utrzymać się na powierzchni...
Dowiedziałam się bardzo wielu rzeczy, lecz nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.... Na nie w Internecie też trudno znaleźć odpowiedź...
Jeśli ktoś miał podobne dylematy - niech napisze....
 
Do Avalonne oraz innych aniołkowych mam:
Jak dokładnie wygląda sprawa wysłania materiału dziecka do kliniki genetycznej w poznaniu juz po wykonaniu badania histopatologicznego?
Co musi wyjść w tym badaniu zeby byl sens przeslania do ustalenia plci?
Boję się że napiszą że nie bylo w materiale żadnych fragmentów dziecka.
Proszę niech ktoś odpisze kto juz wysyłał material po poronieniu z zakladu histopatologii.
 
ja na razie nie mam zadnego aktu ani urodzenia martwego dziecka ani karty zgonu. szpital uzaleznil to wszystko od tego co wyjdzie po badaniu hist-pat. i jak nie bedzie tam fragmentow dziecka to moge zapomniec o badaniu plci, pochówku dziecka i macierzynskim 8tyg. i bede musiala zyc z mysla ze sama wyrzycilam moje dziecko do wc. to straszne. nie bedzie dane mi sie z moim dzieckiem pozegnac.
 
Do góry