reklama

Odprawa po macierzyńskim

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez alissss86, 24 Sierpień 2012.

1. alissss86

alissss86 Początkująca w BB

Witam!
    Proszę o rozwianie moich wątpliwości w związku z powrotem do pracy oraz
    odprawą. obecnie jestem na urlopie macierzyńskim w trakcie ciaży moja
    placówka została zamknięta w związku z tym również zlikwidowane moje
    stanowisko, czy przechodząc na urlop wychowawczy pracodawca może odmówić
    urlopu? czy po skończeniu urlopu może oddelegowac do najbliższej placówki ok
    50 km?i czy mogę liczyc na odprawę i w jakiej wysokosc( odprawa 2 mies plus
    1 mies wypowiedzenia)i? pracuje od 2008 roku.Pozdr.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie.

To zalezy w jakim wieku będzie dziecko. Jesli powyżej 4 lat - mogą. taka zmiana odbywa się w formie oddelegowania lub zmiany warunków pracy (w tym przypadku miejsca świadczenia pracy). Nieprzyjęcie nowych warunków jest równoznaczne z rezygnacją z pracy.

To zalezy od rodzaju umowy o pracę oraz w jakim trybie umowa byłaby rozwiązana i kiedy - jaki byłby Pani staż pracy u tego pracodawcy.

3. reklama
  4. kasiula222

kasiula222 Fanka BB :)

Proszę o poradę
    Byłam zatrudniona na pół etatu teraz biorę macierzyński a puzniej zamierzałam pójść na wychowawczy a mój pracodawca dziś mi oznajmił że zamyka działalność gospodarczą w listopadzie więc co teraz będzie z moim urlopem wychowawczym bo macierzyński już niedługo sie kończy proszę o odpowiedz

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

No cóż, nie ma firmy to nie ma umowy o pracę i nie ma jakiegokolwiek urlopu. Zatem z chwilą likwidacji firmy Pani urlop macierzyński zostanie przerwany (wypłatę zasiłku przejmie zus). Będzie Pani bezrobotna. urlop wychowawczy nalezy się jedynie pracownikom a zatem nie bedzie Pani miała prawa do takiego urlopu.

6. kasiula222

Proszę mi jeszcze powiedzieć czy jak skończy mi się macierzyński i zamkną tą firmę gdzie parcuje to mogę iść po macierzyńskim na chorobowe ...lub kuroniówkę??
    I jeszcze jedno pytanie czy jeśli firmę zamknie pracodawca zanim skończę macierzyński to zus skończy wypłacać ten zasiłek do końca..??jeśli tak to trzeba gdzieś zgłaszać to że jest taka sytuacja czy to automatycznie będą wiedzieć ...
    przepraszam za chaotyczną wypowiedz.
    Proszę o odp.

Ostatnia edycja: 25 Wrzesień 2012
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie wiem jaki jest pani staż pracy. Od kiedy Pani pracuje?

Tak.

przepraszam za chaotyczną wypowiedz.
    Stosowny druk powinien do ZUS złożyć pracodawca.

8. kasiula222

Pracuje od grudnia 2011 roku jeśli wezmę dodatkowe 4 tyg macierzyńskiego to będzie już 8 listopad a z czego słyszałam to trzeba rok przepracować by iść na kuroniówkę... ??więc braknie mi nie cały miesiąc ...

Poleć forum