reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Opieka ojca nad chorym dzieckiem

aga_karmel

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
22 Luty 2006
Postów
35
Miasto
Konin
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, córeczka ma 4,5 mies.,karmię ją piersią. W lutym mój starszy 5-letni syn przebywał 4 dni w szpitalu, miał wycinane wszystkie migdały.Opiekę sprawował nad nim ojciec dziecka. Przebywał z nim w szpitalu 24h na dobę, spał z nim tam,opiekował się, gdyż syn nie chciał ani chwili pozostać sam. Szpital mieści się ok. 20km od naszego miejsca zamieszkania więc ja, jako matka karmiąca, wówczas 3-miesięcznego dziecka, niewiele czasu mogłam poświęcić synowi,gdyż opiekowałam się córką. Lekarz w szpitalu wypisał mężowi opiekę nad synem. Mąż zaniósł je do ZUSu, gdzie w skrócie pisemnie wyjaśnił sytuację. Niedawno otrzymaliśmy pismo z ZUSu, że cyt. "ZUS postanawia odmówić prawa do zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdyż są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie, mogący zapewnić opiekę temu dziecku". Czy ZUS miał prawo tak postąpić? CZy mogę się w tej sprawie odwoływać? Dodam,iż mieszkamy w mężem sami z dziećmi, w innym miejscu zamieszkania niż zameldowania, gdyż jakiś czas temu przeprowadziliśmy się. Będę wdzięczna za pomoc. Z góry dziękuję
 
reklama
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, córeczka ma 4,5 mies.,karmię ją piersią. W lutym mój starszy 5-letni syn przebywał 4 dni w szpitalu, miał wycinane wszystkie migdały.Opiekę sprawował nad nim ojciec dziecka. Przebywał z nim w szpitalu 24h na dobę, spał z nim tam,opiekował się, gdyż syn nie chciał ani chwili pozostać sam. Szpital mieści się ok. 20km od naszego miejsca zamieszkania więc ja, jako matka karmiąca, wówczas 3-miesięcznego dziecka, niewiele czasu mogłam poświęcić synowi,gdyż opiekowałam się córką. Lekarz w szpitalu wypisał mężowi opiekę nad synem. Mąż zaniósł je do ZUSu, gdzie w skrócie pisemnie wyjaśnił sytuację. Niedawno otrzymaliśmy pismo z ZUSu, że cyt. "ZUS postanawia odmówić prawa do zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdyż są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie, mogący zapewnić opiekę temu dziecku". Czy ZUS miał prawo tak postąpić?
W opisanym przypadku ZUS miał pełne prawo odmówić wypłacenia zasiłku gdyż:
1. na dziecko pozostajace w szpitalu nie przysługuje opieka; dziecko pozostaje bowiem pod opieką szpitala
2. Pani była w domu
W Państwa sytuacji ZUS powołał się na pkt 2, choć łatwiej by było odmówić na podstawie pkt.1. Z uzasadnienia wynika jednak jakby ZUS nie miał świadomosci, ze dziecko było w szpitalu, ale w domu razem z Pania i maluszkiem.

CZy mogę się w tej sprawie odwoływać?
Odwoływać się można, szanse są znikome.

Dodam,iż mieszkamy w mężem sami z dziećmi, w innym miejscu zamieszkania niż zameldowania, gdyż jakiś czas temu przeprowadziliśmy się.
To nie ma w tej sprawie żadnego znaczenia.
 
Do góry