reklama

Opieka prawna nad dzieckiem

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez dzulo6, 30 Kwiecień 2011.

1. dzulo6

dzulo6 Gość

Witam mam syna 15 letniego moja córka chciała zabrać jego do Danii żeby tam się uczył.I teraz mam problem jak przekazać córce opiekę prawna na synem ? Trzeba to załatwiać przez sad?
    proszę o pomoc [​IMG]

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

A czy chce Pani z innych powodów by córka była opiekunem prawnym brata czy chodzi tylko o ty by mógł wyjechać?

3. reklama
  4. dzulo6

dzulo6 Gość

Chodzi o to ze córka chciała zabrać syna do Danii żeby tam się uczył poniewaz tam ma więcej możliwości.Wygląda to tak jakbym chciala się pozbyć dziecko ja corke odwiedzam kilkanascie razy do roku a wiec syna bym widywała.I tylko chodzi o to żeby mógł wyjechać i mieszkać u mojej córki poniewaz ja w Danii nie mieszkam tylko przyjeżdżam w odwiedziny.I pytanko brzmi jak przekazać córce prawo do opieki prawnej nad synem ?

5. dzulo6

dzulo6 Gość

A konkretnie jak przekazać córce prawna opiekę nad dzieckiem ? Musze to załatwić przez sad czy jak ?

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

To nie Pani odbiera i nadaje władzę rodzicielską ale sąd.
    Nie widze jednak w tym przypadku potrzeby by to robić. W mojej ocenie dziecko może podjąć naukę w innym państwie będąc pod faktyczną opieką córki.

7. dzulo6

dzulo6 Gość

Czyli moja córka może zabrać syna do Danii i moj syn tam może się uczyć i mieszkać z moja córką bez przekazywania córce opieki prawnej nad synem ?

8. E. Słotwińska-Rosłanowska

Uważam, że w tej sytuacji wystarczy sporządzić notarialne pełnomocnictwo do sprawowania opieki nad synem przez córkę. Notariusz dysponuje wzorem. Pełnomocnictwo może być czasowe lub bezterminowe. Oczywiście przed wyjazdem warto zadbać o przetłumaczenie dokumentu (zgodnie z zachowaniem zasad pozwalających na uznanie tłumaczenia za dokument).
    Uważam, ze bardziej skomplikowana droga sądowa jest zupełnie niepotrzebna.

Poleć forum