reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Opieka zdrowotna w czasie ciąży

Dołączył(a)
18 Grudzień 2012
Postów
3
Cześć,


Chciałbym porad na temat opieki zdrowotnej w czasie ciąży, badania itp. ..
Nie jestem polką (przepraszam za błędy z języka) i nie mam pojęcia, czego się spodziewać tutaj, kiedy zajść w ciążę.


Co mogę oczekiwać opieki przy NFZ? Czy wszystko ma określony harmonogram i terminy się w odpowiednim czasie, np. .. Po pierwsze USG po 12 tygodniach?, Pierwsze spotkanie z położną w 8 tygodni? lub może to być cokolwiek.
Martwi mnie to szczególnie, jak będzie trzeba testy genetyczne, amniopunkcja zrobić (jestem prawie 35) i chcą mieć pewność, że nie będzie czekać z powodu zaległości / objętość osób korzystających z NFZ, do takich badań do wykonania.


Czy masz lepszą obsługę jeśli płacisz prywatnej opieki zdrowotnej dla niektórych rzeczy? Jeśli tak, to, co jest polecam?

Dzięki
 
reklama
U nas ginekolog prowadzi ciążę od samego początku i usg jest wykonywane nawet gdybyś poszła w 5 czy 6 tygodniu. Nie trzeba czekać do 12tc tak jak np w Anglii ;) Badania przynajmniej u mnie są robione regularnie według tego jak mówić tzw "książki". Jeśli nie masz skończonych 35lat to badania genetyczne są płatne około 300zł(zależnie od lekarza) ale możesz dostać np skierowanie od lekarza prowadzącego i wtedy masz je taniej. Całkowicie darmowe są one gdy kobieta ma skończone 35 lat. Pierwsze takie jest wykonywane między 11 a 14tc a drugie bodajże między 20 a 24 tc.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :)
 
Wiesz, u nas z położną spotkasz się dopiero w szpitalu przy porodzie.
Całą ciążę prowadzi lekarz ginekolog. Prawda jest taka, że zazwyczaj usługi są lepsze jeśli chodzisz prywatnie czyli wtedy jeśli idziesz do lekarza i płacisz mu za wizytę, na nfz - różnie to bywa choć zdarzają się i na nfz zaanagażowani, rozsądni lekarze.
Trudno mi coś radzić, ale jeśli ja miałabym możliwość - chodziłabym prywatnie. Wtedy lekarze się nie spieszą, mają dla Ciebie czas, i zazwyczaj lepszy sprzęt choćby do usg. Dobrze jest, żeby lekarz do którego chodzisz, pracował w szpitalu w którym zamierzasz rodzić.
Odnośnie różnic między "na nfz" a prywatnie można by długo pisać, trudno tak w jednym poście.
Nie wiem skąd jesteś, a jeśli lepiej Ci pisać po angielsku - możesz do mnie napisać PW, postaram się pomóc :)
Ps. If you prefer english you can write to me i try help you :)
 
Do góry