reklama

opiekun prawny

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez marika_, 16 Listopad 2010.

1. marika_

marika_ Aktywna w BB

W chwili urodzenia dzidziusia będę miec 17 lat. Chłopak jest ode mnie starszy - pełnoletni i to właśnie on miałby byc opiekunem prawnym.
    Gdzieś wyczytałam, że wniosek o opiekę może złożyc jeszcze przed narodzinami dziecka. Jak to wygląda w rzeczywistosci?
    Jak taki wniosek napisac?
    Gdzie i kiedy złożyc?
    Jak wygląda sprawa i wszelkie formalności z tym związane?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Naprawdę nie ma powodu, by mnożyć wątki. Staram sie udzialać porad na bieżąco, ale czasami mam wakacje albo wyjazd służbowy i byłoby mi miło, gdyby wykazali Państwo odrobinę cierpliwości.

To mało realne. Ojciec dziecka nie będzie mógł uznać dziecka, bo do tego potrzeba jest Pani zgoda, a Pani jako osoba niepełnoletnia nie może takiej zgody udzielić. Mężczyzna ten nie nabywa władzy rodzicielskiej. Oczywiscie ojcostwo mozna ustalić sądownie, ale to trwa. Opiekunem prawnym w przypadku gdy matka jest niepełnoletnia zostaje zwykle ktoś z najbliższej rodziny (najczęściej rodzice). Oczywiście ojciec dziecka moze wnioskować o ustanowienie go opiekunem prawnym - ostateczną decyzję podejmuje sąd.

Wniosek składa się zwykle po urodzeniu dziecka.
    We wniosku podajemy : adres i nazwę sądu (sąd rejonowy (wydział rodzinny i nieletnich) własciwy dla m-ca zamieszkania lub pobytu dziecka), dane personalne przyszłego opiekuna, zawód i miejsce zamieszkania, dane personalne dziecka, adres zamieszkania, pobytu dziecka, krótkie uzasadnienie wniosku: opis sytuacji rodzinnej dziecka i kto się nim zajmuję
    załączniki, ważne dokumenty dotyczące dziecka m.in odpis aktu urodzenia

3. reklama
  4. marika_

marika_ Aktywna w BB

Zwykle to znaczy, że nie zawsze? Zatem można złożyc wczesniej, czy nie?

Czy przed złożeniem wniosku warto udac się do sądu i tam dowiedziec, co najlepiej w takiej sytuacji zrobic?

Poleć forum