reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

opiekun prawny

marika_

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
24 Lipiec 2010
Postów
57
W chwili urodzenia dzidziusia będę miec 17 lat. Chłopak jest ode mnie starszy - pełnoletni i to właśnie on miałby byc opiekunem prawnym.
Gdzieś wyczytałam, że wniosek o opiekę może złożyc jeszcze przed narodzinami dziecka. Jak to wygląda w rzeczywistosci?
Jak taki wniosek napisac?
Gdzie i kiedy złożyc?
Jak wygląda sprawa i wszelkie formalności z tym związane?
 
reklama
Naprawdę nie ma powodu, by mnożyć wątki. Staram sie udzialać porad na bieżąco, ale czasami mam wakacje albo wyjazd służbowy i byłoby mi miło, gdyby wykazali Państwo odrobinę cierpliwości.

W chwili urodzenia dzidziusia będę miec 17 lat. Chłopak jest ode mnie starszy - pełnoletni i to właśnie on miałby byc opiekunem prawnym.
To mało realne. Ojciec dziecka nie będzie mógł uznać dziecka, bo do tego potrzeba jest Pani zgoda, a Pani jako osoba niepełnoletnia nie może takiej zgody udzielić. Mężczyzna ten nie nabywa władzy rodzicielskiej. Oczywiscie ojcostwo mozna ustalić sądownie, ale to trwa. Opiekunem prawnym w przypadku gdy matka jest niepełnoletnia zostaje zwykle ktoś z najbliższej rodziny (najczęściej rodzice). Oczywiście ojciec dziecka moze wnioskować o ustanowienie go opiekunem prawnym - ostateczną decyzję podejmuje sąd.

Gdzieś wyczytałam, że wniosek o opiekę może złożyc jeszcze przed narodzinami dziecka. Jak to wygląda w rzeczywistosci?
Wniosek składa się zwykle po urodzeniu dziecka.
Jak taki wniosek napisac?
We wniosku podajemy : adres i nazwę sądu (sąd rejonowy (wydział rodzinny i nieletnich) własciwy dla m-ca zamieszkania lub pobytu dziecka), dane personalne przyszłego opiekuna, zawód i miejsce zamieszkania, dane personalne dziecka, adres zamieszkania, pobytu dziecka, krótkie uzasadnienie wniosku: opis sytuacji rodzinnej dziecka i kto się nim zajmuję
załączniki, ważne dokumenty dotyczące dziecka m.in odpis aktu urodzenia
 
Wniosek składa się zwykle po urodzeniu dziecka.

Zwykle to znaczy, że nie zawsze? Zatem można złożyc wczesniej, czy nie?


Czy przed złożeniem wniosku warto udac się do sądu i tam dowiedziec, co najlepiej w takiej sytuacji zrobic?
 
Do góry