reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

opóźnienie psychoruchowe

sajmon Spokojnie, do orzeczenia to daleka droga jest. Tam będziesz musiał wykazać całą listę badań od różnych specjalistów - im więcej tym lepiej. To nie takie proste :) A tak BTW - zalecam badanie słuchu. Skierowanie dostaniesz u rodzinnego - do audiologa. Od tego należałoby zacząć.
 
reklama
Witaj. Jestem logopedą. Wiem, że rodzice bardzo boją się, gdy dziecko ma jakieś opóźnienie i często nie dopuszczają do siebie takiej myśli. Bardzo dobrze, że poszłaś zdiagnozować synka, specjalista na pewno się nie myli. Dwulatek powinien mówić około 300 słow i pierwsze proste zdania. Idźcie na terapię logopedyczną Metoda Krakowską. Polecam. Zobaczysz synek szybko nadrobi opóźnienie i będziesz się cieszyła, ze szybko zareagowałaś i nie odwlekałaś tego w czasie, gdy trudności by się już mogły nawarstwić. Powodzenia!
P.S. Z jakiej czesci Polski jestes?
I proszę nie słuchaj opinii, ze chłopcy mówią później, albo, że jeszcze ma czas. Wielu rodziców moich podopiecznych żałowało, że zwlekało z zajęciami. Tym bardziej, że zobaczyli w jak prosty i szybki sposób można nadrobić zaległości :)
Witaj kas90.Wiem, że ludzie mają gorsze problemy z dziećmi, ale ja jestem z natury pesymistką i wszystko widzę zbyt czarno. Może jednak nie jest to duże opóźnienie. Poza tym przez Internet trudno o diagnozę, ale jak znajdziesz czas to proszę odpisz. Synek jak się urodził to dostał 9 pkt w skali apg. Czy to, że dziecko większość ciąży było odwrócone główką do góry ma znaczenie?

Teraz ma 30 miesięcy. Chodzi skacze, zachowuje równowagę, skoczy z małego schodka, sam ubierze buty, jak ma ochotę to potrafi jeść łyżeczką, czy widelcem, napije się z kubeczka. Uwielbia samochody i traktory. Przegląda gazetę z traktorami. Panie z poradni twierdzą, że to nie autyzm ( mogą już to wiedzieć?), że może opóźnienie wynika z tego ,że synek mało przebywa z dziećmi, a w zimie to właściwie w ogóle, ale resztę pokaże terapia. Na początku gaworzył w terminie. Parę razy powiedział mama, tata, dzieci , cicho. Teraz mówi tylko baba i nie i w moim odczuci więcej gaworzy. Jak lekarce zwracałam uwagę na pewne sprawy, to słyszałam, każde dziecko rozwija się inaczej. Jednak zdecydowałam udać się na konsultacje. Co możesz mi powiedzieć po tym powierzchownym opisie? Chciałabym aby na zajęciach nie padła jeszcze gorsza diagnoza. Jak możesz to napisz mi jakie są metody terapii ( nie wiem jakie prowadzi ośrodek do którego będziemy uczęszczać) Pozdrawiam serdecznie.
 
Niestety po opisie trudno wywnioskować więcej oprócz tego, że mowa jest opóźniona, taki etap dla normy 1rok-1,5 roku. Zacznij już dzisiaj od oglądania zwierzątek.To pierwszy etap. Pokaż obrazek krowy. Zapytaj "KTO?", gdy dziecko nie odpowie, sama nazwij "MU" itp. "Kto?" "KOKO"/ kto? BE. Niech synek spojrzy wtedy na twoją twarz, powiedz to MU, Be, KOKO, iha, hau, miau tak przesadnie. Np tak jak tutaj:
 
Panie z poradni po jednej wizycie nie mogą stwierdzić czy dziecko ma autyzm lub go nie ma.Diagnoza to długotrwały proces polegający na obserwacji dziecka najlepiej jak to robia terapeuci z wwr a potem wydają odpowiednie opinie.
My mamy w ramach wwr takie terapie;zajęcia z logopeda 2x w tyg ,zajęcia z psychologiem 1x w tyg,montessori 1x w tyg,rehabilitacja ruchowa 1x w tyg,zajęcia z pedagogiem 1x w tyg,komunikacja 1xw tyg wszystkie zajęcia sa po 40 min do tego synek chodzi do przedszkola terapeutycznego i ma jeszcze sporo fajnych zajęć.
 
Ostatnia edycja:
Przy opóźnieniu mowy stosuje się po prostu terapię logopedyczną. Każdy terapeuta korzysta z różnych metod bazujących na ogólnych założeniach logopedii. Nie słyszałam nigdy o badaniach ukazujących wpływ ułożenia płodu na późniejszy rozwój psychomotoryczny. A i ważne. Nie pozwalaj oglądać bajek, korzystać z tableta ani komórki.
 
Zawsze lepiej zrobic w takim przypadku za duzo, niz nic lub za mało. Dlatego swietnie, ze diagnozujesz synka, juz z samego fakt opoźnienia mowy przysługuje Wam WWR. 3/4 rok zycia dziecka to czas intensywnego rozwoju, wiec warto isc w tym kierunku, nawet jesli diagnoza moze wydawać sie nad wyrost. Jakbyś miała pytania pisz na priv :) Mam synka w podobnym wieku i podobne "dylematy".


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
n
Panie z poradni po jednej wizycie nie mogą stwierdzić czy dziecko ma autyzm lub go nie ma.Diagnoza to długotrwały proces polegający na obserwacji dziecka najlepiej jak to robia terapeuci z wwr a potem wydają odpowiednie opinie.
My mamy w ramach wwr takie terapie;zajęcia z logopeda 2x w tyg ,zajęcia z psychologiem 1x w tyg,montessori 1x w tyg,rehabilitacja ruchowa 1x w tyg,zajęcia z pedagogiem 1x w tyg,komunikacja 1xw tyg wszystkie zajęcia sa po 40 min do tego synek chodzi do przedszkola terapeutycznego i ma jeszcze sporo fajnych zajęć.
Twoje dziecko ma autyzm ? i co terapia przynosi efekty ?
 
n

Twoje dziecko ma autyzm ? i co terapia przynosi efekty ?
Tak.Nie wiem jakby to było gdyby mały nie chodził na terapię ale jest wysokofunkcjonujący,samodzielny z mowa nie mamy problemów,komunikuje sie normalnie i na pierwszy rzut oka nie widac u niego objawów autyzmu.Co najwazniejsze nie ma zadnych przeciwskazan aby chodził do normalnej szkoły.
 
to na
Tak.Nie wiem jakby to było gdyby mały nie chodził na terapię ale jest wysokofunkcjonujący,samodzielny z mowa nie mamy problemów,komunikuje sie normalnie i na pierwszy rzut oka nie widac u niego objawów autyzmu.Co najwazniejsze nie ma zadnych przeciwskazan aby chodził do normalnej szkoły.
to na początku co Cię zaniepokoiło w jego rozwoju?
 
Mój ma 4 latka i ma problemy z mowa, więc moim zdaniem to nie jest żadne opóźnienie

Wysłane z mojego PSP3505DUO przy użyciu Tapatalka
 
reklama
to na

to na początku co Cię zaniepokoiło w jego rozwoju?
A no własnie nic..no oprócz rozwoju ruchowego ale od 3 mies byliśmy pod opieką neurologa i synek był rehabilitowany metodą Bobath z powodu zmiennego napięcia i asymetrii.W 14 mies miał badanie które wykazało pewne deficyty w rozwoju , zostaliśmy skierowani na wwr gdzie panie terapeutki zauwazyły że jest coś nie tak (ja nic nie podejrzewałam) i zasugerowały nam abym zapisała syna na diagnozę.
 
Do góry