reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pani Mecenas proszę o informację

Dołączył(a)
27 Sierpień 2010
Postów
4
Jestem po rozwodzie od stycznia 2009r, od 2 tyg. jestem mężatką i wraz z córką z pierwszego małżeństwa przeprowadziłyśmy się do męża. Sprawa wygląda następująco: zameldowane jesteśmy z córką w Poznaniu, od pewnego czasu przebywamy 500km od miejsca zameldowania ( nie meldowałyśmy się tam jeszcze na pobyt czasowy gdyż czekamy za nadaniem nr domu, w którym będziemy zamieszkiwać). W akcie rozwodowym mam zapis: dziecko zamieszkuje przy matce, a ojciec ma nieograniczony kontakt z dzieckiem i prawo w współdecydowaniu w naistotniejszych sprawach dziecka.. Pytanie brzmi czy mój były mąż ma prawo zabronić mi i dziecku zmiany miejsca zamieszkania? Ja w żaden sposób nie ograniczam mu kontaktów z dzieckiem, już nawet dwukrotnie dowoziłam mu córkę,ale on żąda ode mnie umniejszenia alimentów aby miał pieniądze na dojazdy ( których jeszcze ani razu nie wykonał). Kontaktów w postaci skaypa( by widział dziecko chociaż na komputerze na żywo) nie utrzymuje - pomimo, iż nawet ja go prosiłam, by dzwonił do Córki, telefony wykonuje sporadycznie ok 2 razy w tygodniu lub rzadziej.. Żąda ode mnie pieniędzy a nie patrzy na dobro dziecka. Sugeruje, iż ja jestem w kolejnym związku to mam pieniądze na utrzymanie córki - ale to jego dziecko a nie mojego obecnego męża.
Pani Mecenas co on może zdziałać na naszą niekorzyść?
 
reklama
Sprawa nie jest jednoznaczna. Z pewnościa miejsce zamieszkania dziecka to jednak z istotnych kwestii dotyczących dziecka, z drugiej zaś strony dziecko ma mieszkać z Panią, więc jak Pani zmienia miejsce zamieszkania to dziecko też. W Pani przypadku problemem jest to, że wraz z przeprowadzką dziecka trudniejsze staja sie kontakty dziecka z ojcem.
Ojciec dziecka moze:
1. wymagać by dziecko było w miejscu gdzie jest zameldowane
2. praktyka urzędów jest różna. W jednych do przemeldowania dziecka wystarczy zgoda jednego rodzica, w innych trzeba zgody obu osób - wtedy moze się nie zgodzić.
3. może żądać sądownego ustaelenia kontaktów z dzieckiem, a sąd może nakazać Pani dowożenie dziecka do ojca lub pokrycie kosztów jego dojazdu. Faktem jest bowiem, że ojciec ma trudniejszy dostęp do dziecka w wyniku Pani decyzji o przeprowadzce
4. niezastanie dziecka pod adresem zameldowania (który powinien być adresem zamieszkania) mozę potraktować jako utrudnianie kontaktów z dzieckiem (uniemożliwianie mu widzeń).

Stan posiadania Pani obecnego nie ma tu nic do rzeczy.
 
Dziękuję. Proszę jeszcze tylko powiedzieć czy ew. Sąd uwzględnia fakt chęci ułożenia sobie życia zarówno jednej i drugiej strony? Równie dobrze były mąż mógł się wyprowadzić. Rozumiem, że ma prawo wnioskować o zwrot kosztów, ale czy jesli ja mu zapewnie tam na miejscu darmowe noclegi gdzie bedzie mógł zabierać ze sobą obecną partnerkę i spędzać czas z dzieckiem bez ograniczeń nadal bede musiała zwracać mu koszty przyjazdu??
 
Nie można popoadać w skrajonosći. Jest Pani wolna i ma Pani prawo ułożyć sobie życie niekoniecznie w tym samym mieście. Oczywiscie sąd to uwzględnia. Zwrot kosztów za przejazdy, noclegi itp nie jest przyjęty - takie orzeczenia się nie zdarzają. Najczęście sąd orzeka inny tryb kontaktów z dzieckiem (np zamiast co weeken pól dnia, jeden weekend w miesiącu itp.), w zalezności od sytuacji finansowej ojca dziecka sąd może obniżyć mu alimenty z uwagi na koszty dojazdu do dziecka. Może też nakazać Pani dowiezienie dziecka. Generalnie odległość 500 km jest uciążliwa i z pewnością nie sprzyja kontaktom dziecka z ojcem.
W PAni sytuacji zaczełabym od załatwienia formalnosći meldunkowych. Skoro mieszka Pani w innym miejscu, prosże si9ę tam przemeldować i zameldować tam dziecko. Mieszkanie w innym miejscu niz miejsce zameldowania jest niezgodne z prawem i moze świadczyć na Pani niekorzysć.
 
Pani Mecenas ostatnie pytanie czy zapis w akcie rozwodowym informujący o tym iż mój były mąż ma prawo do współdecydowania w naistotniejszych sprawach dziecka to jakoby potwierdzenie iż jego władza rodzicielska jest w jakimś stpniu ograniczona?
 
Dziecko zamieszkuje przy matce a ojcu przysluguje nieograniczony kontakt z dzieckiem i prawo do współdecydowania w naistotniejszych sprawach dziecka..
 
reklama
Do góry