reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pary polsko zagraniczne mieszkajace za granica

anna 28 : tak, wiem, ze mozemy miecc 2 obywatelstwa. ale narazie mam 1, bo francuskie dostane po 4 latach po slubie. Wlasciwie to moglam sie o nie ubiega juz dawno ( wystarczy skonczycc tu 2 lata studiow) - tzw. naturalizacja, no ale jakos to w polud zostawilam i tak sobie czas lecial. Dziecko ma automatycznie podowjne - jak juz pisala 1st peanut

moj maz nie mowi w ogole po polsku, no oprocz kilku slow i moze z 2-3 zdan ( "sluchaj mama" - jak gadam z mama przez telefon, "kocham cie", buzia, oko , nosek, buzia, tak, nie i to chyba wszystko... hehehehe)
do synka ja mowie po polsku, maz po francusku. takie dzieci faktycznie pozniej zaczynaja mowic, ale nie ma sie co tym przejmowac. akurat praowalam troszke nad tym tematem na studiach i nie ma mowy o zadnych opoznieniach :)
czego mozna oczekiwac, to ze w przedszkolu beda padac takie uwagi, bo panie przedszkolanki o bilanguismie pojecia nie maja... nietsety... a w szkole juz, zerowce dziecku bedzie ciezej zaczc pisac ( mowi jue dobrze w wieku 6 -7 lat).
czesto dzieci do wypowiedzi w 1 jezyku mieszaja slowa w drugim, albo np daja slowa angielskie/ francuskie z polska koncowka - odmieniaja ja przez przezprzypadki tak jak w polskim. Ale wszystko sama soe z czasem uklada i takie dziecko jako kilkulatek jest juz naturalnie dwujezyczne :) a dorosly czy nastolatek do takiego stadium potrzebuje WIELU WIELU lat !!! No i pozniej w szkole latwiej mu sie nauczyc nowego jezyka obcego, ktory dla niego jest juz 3 lub 4 -ym. ja mysle mojego synka dodatkowo raz w tygodniu od 6 lat dac do szkoly polskiej, zeby tez umial pisac i czytac, bo polska gramatyka i ortografia sa bardzo trudne. Ale juz jak bedzie dobrze mowil, ( i chetnie!!!!) to sie bede bardzo cieszyla :)
 
reklama
josephine, masz racje, dzieci dwujezyczne moga troche pozniej zaczac mowic. Jednak to tez chyba zalezy od zdolnosci dzieci. Nawet tez znalazlam artykul, w ktorym bylo napisane, ze dziecko naturalnie sie uczy dwoch jezykow od urodzenia i nie ma zadnych opoznien w mowie...
a tak wogole to mam kolezanke polke, a jej maz jest hiszpanem. w domu mowia po angielsku, i na dodatek mama uczy dziecka polskiego, a tato hiszpanskiego! Dziecko ma 3 latka i gada jak najeta w trzech jezykach! jest strasznie madara!
 
ja mowie do Kevinka po polsku i angielsku a moj M po angielsku tylko...nie wiem czemu nie mowi po hindusku bo ja bym bardzo chciala zeby Kevinek mowil w trzech jezykach i to 2 takich trudnych(polski i hinduski).musze z nim pogadac na serio o tym ze bardzo dobrze byloby aby zaczal do niego mowic bo to mu tylko wyjdzie na dobre....wiem ze napewno przez pierwsze pare lat bedzie problem ze zrozumieniem co on mowi bo pewnie bedzie mieszal jezyki ale pozniej da sobie z tym rade....warto wiec uczyc dziecko ile sie da jezykow:-)
 
ja mowie do Kevinka po polsku i angielsku a moj M po angielsku tylko...nie wiem czemu nie mowi po hindusku bo ja bym bardzo chciala zeby Kevinek mowil w trzech jezykach i to 2 takich trudnych(polski i hinduski).musze z nim pogadac na serio o tym ze bardzo dobrze byloby aby zaczal do niego mowic bo to mu tylko wyjdzie na dobre....wiem ze napewno przez pierwsze pare lat bedzie problem ze zrozumieniem co on mowi bo pewnie bedzie mieszal jezyki ale pozniej da sobie z tym rade....warto wiec uczyc dziecko ile sie da jezykow:-)

pewnie z emaz powinien mowic po hindusku! dodatkowy jezyk na cv na pewno nie zaszkodzi :)
 
hej,jestem nowa:-)moj maz jest Kurdyjczykiem urodzonym w Turcji,ale mieszka od 20 lat w Niemczech.Jest tu jeszcze jakas zona Kurdyjczyka??
 
Hej dziewczyny :-)
Troszke czasu mnie nie było,brak czasu ostatnio miałam :tak:
Jeśli chodzi i mówienie dzieci w rodzinach wielojęzycznych to zgadzam się dzieci z regóły mówią pózniej ale za to z jakim efektem,mówią w dwóch językach albo i więcej :-D:-D
Princesin24 witam Cię na forum:-):-):-) mój mąż jest Kurdem :tak: urodził się w Iraku a w Anglii mieszka już 11lat :tak::-D pozdrowionka :-)
Ja jutro dziewczyny jade składać wniosek o paszport dla siebie bo dowód traci ważność więc porzebuje paszport :-) więc jutro wolne :-):-):-D
Życzę miłego wieczorka dziewczyny :-D:-D:-D:-D
 
hej,jestem nowa:-)moj maz jest Kurdyjczykiem urodzonym w Turcji,ale mieszka od 20 lat w Niemczech.Jest tu jeszcze jakas zona Kurdyjczyka??

ja sie przeprowadzam do Niemiec pod koniec tego roku. Bedziemy pod Frankfurtem. Nigdy nie bylam w tym kraju, no za wyjatkiem lotnisk. Jak bys ocenila Niemcow?
 
ja sie przeprowadzam do Niemiec pod koniec tego roku. Bedziemy pod Frankfurtem. Nigdy nie bylam w tym kraju, no za wyjatkiem lotnisk. Jak bys ocenila Niemcow?
Mam znajomą mieszkającą w Niemczech od kilku lat i generalnie bardzo sobie chwali, choć wiadomo ludzie są różni. Trafiają się też przykre sytuacje, zwłaszcza ze strony młodzieży albo starszych Niemców (tych co to jeszcze wojnę pamiętają).
Na szczęście są to pojedyncze incydenty. Generalnie jest zadowolona
 
czesc dziewczyny mam pytanko:
chcemy z moim Hinduskiem:-)wziasc slub w uk i potrzebujemy zgode home officu bo on jest na wizie....niestety moj M jest po rozwodzie a oni chca dowodu ze jest rozwiedziony....a on nie ma tego papierku!!!nie wiecie moze czy nie mozna zalatwic tego tu na miejscu np.w ambasadzie?i czy ja tez potrzebuje dowod mojego stanu cywilnego zeby wziasc slub,a nigby nie bylam mezatka??
prosze pomozcie:-(
 
reklama
Witam dziewczyny :-))
madziaaa z tego co wiem to w ambasadzie nie da się tego załatwić bo sama byłam po rozwodzie i potrzebowałam akt rozwodu a miałam kopie przy sobie i też nic nie pomogło i musiałam jechać do polski żeby wysłali mi tutaj mój oryginał i oryginał w tłumaczeniu na j.angielski(ale tłumaczenie to już załatwiałam tutaj na miejscu).A ty jeśli jesteś panną i nie jesteś po rozwodzie ani nic takiego to nie musisz mieć żadnych papierków na to.Pamiętam ile z tym też mieliśmy problemów:eek::eek::eek: Mam nadzieję że choć troszke ci pomogłam :-)
Pozdrowionka dla was wszystkich :-):-):-):-)
 
Do góry