reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pary Polsko-Zagraniczne

Mam pytanie do mam które sa juz po narodzinach. Jesli macie meza albo partnera nie z Polski to jakie dokumenty trzeba dostarczyc do USC po narodzinach. Moja sytuacja jest taka ze my wg poslkego prawa jeszcze nie jestesmy małzenstwem a nie wiem czy w przyszłym miesiacu jak pojade do Egiptu na 2 miesiace czy wszystko uda sie pozałatwiac. Jest szansa ze do porodu bedziemy juz razem w POlsce i wtedy nie bedzie problemu. Moje pytanie jest takie co jak bede jedak do porodu sama w Polsce i bede musiała zgłaszac dziecko. Jakie dokumenty jak bedziemy małzestwem a jakie jak jeszcze nie?
 
reklama
Witam ponownie po dlugim czasie!
Co do podwojnego obywatelstwa, to nasze coreczki wlasnie takie maja i nie ma z tym problemu. Musicie zglosic tez dzieciatko we Francji i tam dostaniecie decyzje.
Co do paszportu, tez nie ma problemu.
Nasza starsza corcia ma polski, a mlodsza czeski, bo jakos tak sie zlozylo, ze tak zalatwilismy :-D
 
to i ja się przywitam (prawie)majowo- przyszła mama chłopaczyska (jak twierdzi lekarz) z mężem urodzonym w jordanii. zatem para jak najbardziej polsko-zagraniczna. :tak:

zostało nam jeszcze kilka tygodni do rozwiązania więc liczę na to, że w międzyczasie wszelkie wątpliwości związane z papierkologią pourodzeniową rozwiążą się bez większych problemów. :-)
 
Mam pytanie do mam które sa juz po narodzinach. Jesli macie meza albo partnera nie z Polski to jakie dokumenty trzeba dostarczyc do USC po narodzinach. Moja sytuacja jest taka ze my wg poslkego prawa jeszcze nie jestesmy małzenstwem a nie wiem czy w przyszłym miesiacu jak pojade do Egiptu na 2 miesiace czy wszystko uda sie pozałatwiac. Jest szansa ze do porodu bedziemy juz razem w POlsce i wtedy nie bedzie problemu. Moje pytanie jest takie co jak bede jedak do porodu sama w Polsce i bede musiała zgłaszac dziecko. Jakie dokumenty jak bedziemy małzestwem a jakie jak jeszcze nie?

ja mam sytuację podobną, nie jesteśmy małżeństwem i na pewno nie będziemy przed porodem,
dzwoniłam niedawno do urzędu zapytac co potrzeba, bo będę rodziła w Polsce,więc:
jeśli będziecie małżeństwem to nie ma problemu i sytuacja jest prosta ,możesz być tylko ty albo tylko on,tzn nie musicie być razem,trzeba okazać akt slubu i można zapisać dziecko z jego nazwiskiem,
jeśli nie jesteście małżeństwem, tak jak my, jest to trochę bardziej skomplikowane bo musicie byc oboje, potrzebny będzie tylko jego dokument tożsamości a dla Ciebie dowód osobisty i Twój akt urodzenia(chyba że rodzisz w mieście gdzie sama się rodziłaś to nie ma problemu bo sobie znajdą); musicie być oboje jeśli on uznaje dziecko i chce by nosiło jego nazwisko, bo będzie musiał podpisać odpowiedni dokument,że wyraża na to zgodę jako ojciec dziecka
macie 2 tyg na jedna i druga opcję

mimo wszystko zadzwoń do urzędu w miejscowości gdzie będziesz rodzić, bo tam trzeba zapisac dziecko i przedstaw sytuację, bo nie wiem jak będzie gdy rodzisz sama a jego nie ma, prawnie nie można nadać dziecku nazwiska ojca jeśli nie jesteście małżeństwem a jego nie ma i nie może podpisac dokumentów; może będzie mógł podpisac jakies papiery wcześniej albo jakies oświadczenie; wiem że potem mozna zmienić imię i nazwisko dziecka, chyba do 6 miesięcy jest to bezpłatne a potem przez sąd ale nie chcę Ci mieszać;
te 2 opcje o których pisałam na początku są na 100% bo niedawno pytałam ale lepiej zadzwoń,zapytasz co Cię interesuje
 
Z takich "urodzeniowo-papierkowych" tematów co mnie zaskoczyły to informacja z urzędu powiatowego, że to nie miejsce urodzenia a narodowość rodziców ma znaczenie jeśli chodzi o obywatelstwo :baffled:
My nic nie załatwialiśmy z obywatelstwem polskim syna, myślałam, że zostało automatycznie nadane, skoro urodził się w Polsce i dostał pesel normalnie. Widać i tak poza nami się to odbyło i jednak obywatelstwo jest. Pan z urzędu powiatowego powiedział, że jeśli chcemy mieć poświadczenie, że ma obywatelstwo polskie mamy złożyć prośbę o wydanie takiego papierka i w razie jakiś wątpliwości w urzędach - możemy go pokazać.
 
Z takich "urodzeniowo-papierkowych" tematów co mnie zaskoczyły to informacja z urzędu powiatowego, że to nie miejsce urodzenia a narodowość rodziców ma znaczenie jeśli chodzi o obywatelstwo :baffled:
My nic nie załatwialiśmy z obywatelstwem polskim syna, myślałam, że zostało automatycznie nadane, skoro urodził się w Polsce i dostał pesel normalnie. Widać i tak poza nami się to odbyło i jednak obywatelstwo jest. Pan z urzędu powiatowego powiedział, że jeśli chcemy mieć poświadczenie, że ma obywatelstwo polskie mamy złożyć prośbę o wydanie takiego papierka i w razie jakiś wątpliwości w urzędach - możemy go pokazać.

bo to prawda, dziecko dostaje obywatelstwo automatycznie i prawda jest też to że nie ma znaczenia miejsce urodzenia dziecka; takie jest prawo polskie, że gdziekolwiek na świecie Ty jako Polka urodzisz dziecko to ma ono automatycznie obywatelstwo polskie, chyba że....
i tu zaczyna się inna sytuacja,że nie chcecie,by miało polskie, to wtedy jeśli chcecie męża, to trzeba zgłosić w urzędzie wojewódzkim że rezygnujecie z obywatelstwa polskiego, tzn zrzekacie sie obywatelstwa, i chcecie by dziecko miało obywatelstwo męża
jeśli dziecko ma już nadany pesel jest obywatelem Polski, koniec i kropka i po co prosba o zaświadczenia, to bez sensu
dzięki peselowi dziecko już figuruje jako obywatel tego kraju, nie martw się i darujcie sobie jakieś głupie zaświadczenia,
jeśli chcecie dodatkowo obywatelstwo męża to chyba trzeba to zgłościć w ambasadzie albo on w swoim kraju ale dokładnie nie wiem, bo tez będe miała taką sytuację, bo chcę by moje dziecko miało tez obywatelstwo francji ale bez zrzekania się polskiego
 
reklama
o rany jak tu kurzem wszystko przykryło, pylicy można dostać . Jest tu jeszcze ktos? Ja wiem ze w związkach mieszanych jest bardziej interesująco ale kochane no pogadać z koleżankami też można od czasu do czasu. To kto pomaga tu trochę pozamiatać i kurze poprzecierać?
 
Do góry