reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pediatra odpowiada. We wtorek o 15. Zadaj pytanie

aniaslu

red. nacz. babyboom.pl, psycholog, admin
Członek załogi
Dołączył(a)
14 Czerwiec 2004
Postów
3 642
Miasto
Warszawa
Uwaga. Jutro 24.03.2020 będzie wirtualne spotkanie z pediatrą. Jeśli chcesz mieć pewność, ze odpowie na Twoje pytanie - wyślij mi je jutro do godz. 10:00. Jeśli nie zdążysz możesz je zadać bezpośrednio na spotkaniu. Link do spotkania pojawi się na górze forum i w tym poście jutro rano.


Tu dla odmiany odpowiedzi na pytania, które zadawałyście położnej
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
Może zamiast chusteczek nawilżanych spróbuj podmywać maluszka ciepłą wodą używając gazy bądź innej miłej szmatki. My od początku podmywamy tylko wodą chusteczki sporadycznie przy wyjazdach.
Dzień dobry,
Dziękuję za możliwość zadania pytania pediatrze - super inicjatywa 😊
Z mojej strony pytanie: w jaki sposób po urodzeniu dziecka przeprowadzić spotkanie z bliskimi, np. dziadkami?
Jestem na końcówce ciąży, termin niedługo. Sytuacja przez koronawirusa jest specyficzna. Nie spotykamy się z nikimi, spędzamy czas w domu. Stosujemy środki antybakteryjne po kontakcie ze światem zewnętrznym (np. po wizycie u ginekologa czy mąż po zakupach) a tak higiena wg zwyczajnych zaleceń.
Czy i jeżeli tak to po jakim czasie można pozwolić np. babci spotkać się z nowonarodzonym wnukiem, żeby było to bezpieczne dla obu stron?
 
reklama
Witam, też mam pytanie, odkąd córce (20 miesięcy) wyszły zęby czwórki, stale cieknie jej z noska oraz ma kaszel, trwa to już od stycznia, pediatra do którego chodzimy twierdzi ze gdy wyrzną się wszystkie ząbki to to ustanie, z kolei nie wiem co jej podawać już na ten kaszel. Inhalacje też mało co dają, inhaluje mucosolvanem i solą fizjologiczną. Próbowałam juz wszystkiego. I drugie pytanie, jak na 1.5 roku mało co mówi, nie powtarza,czasem jej się zdarzy,czy to normalne? Uczęszcza do żłobka,dziecko jest "żywe", nie zauważyłam nic niepokojącego,prócz tego właśnie.
 
U nas sprawdziła się zmiana chusteczek na waciki zamoczone w ciepłej wodzie..:) Wnioskuję,że podobnie jak moje, masz wysoko wrażliwe dziecko..
Witam!
11 dniowy noworodek. Od samego początku przy przewijaniu jest atak histerii, dziecko wrzeszczy tak, że aż czerwienieje na twarzy i nie można go uspokoić. Krzyk jest przeraźliwy za każdym razem. Staram się jak najszybciej oczyścić okolice intymne dziecka mokrymi hipoalergicznymi chusteczkami, smaruję bepanthenem i zakładam pampers. W momencie założenia pampersa zaczyna cichnąć. Po ubraniu uspokaja się szybko i dostaje pierś /butelkę.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć jej nerwowość w kwestii przewijania?
 
Ostatnia edycja:
Też mam pytania:
1. Moja córeczka ma 11 tygodni. Na stopach ma bardzo szorstką, twardą skórę. W niektórych miejscach na udach, przy kolanie też ma takie szorstkie miejsca. Czym smarować? Smarowałam oliwką, ale nie bardzo pomaga.
2. Córeczka ma na głowie, czole, brwiach a nawet delikatnie na powiekach ciemieniuche. Stosuje spray Baby cap. Z głowy jeszcze wszystko nie zeszło, po kąpieli zawsze trochę zejdzie, ale na czole i brwiach już zeszło, tylko skóra w tym miejscu jak się zobaczy pod słońce jest taka czerwona, jakby podrazniona... Czym smarować żeby zeszło to podrażnienie?
3. Prawie od urodzenia mamy problem z noskiem. Dziecko jak oddycha to tak jakby charczy, jakby cos zalegało w nosku. Słychać to w dzień, przy karmieniu piersią, a najbardziej nad ranem. Wietrze i nawilżam pokoj, chodzimy na spacery, stosuje wodę morską spray do noska i odciagam wydzieline, ale problem nie znika. Pediatra powiedział że dziecko z tego wyrośnie, że to minie z czasem, ale ja się trochę martwię. Czy powinnam zgłosić się z tym do laryngologa?
3. Proszę o poradę w sprawie ubierania i przykrywania noworodka i niemowląt do snu w nocy. Dużo osób zaleca niską temperaturę i cienko ubrane i przykryte niemowlę-jak to ma się to tego, że dziecko sie nie rusza, nie wyziębi się? Proszę o uzasadnienie
 
U nas sprawdziła się zmiana chusteczek na waciki zamoczone w ciepłej wodzie..:) Pozdrawiam,że podobnie jak moje, masz wysoko wrażliwe dziecko..
@Monaga Jeśli mogę odpowiedzieć, ja w takim przypadku nie myłam niczym ,ani woda ,ani chusteczkami,chyba ze była kupka ,nie smarowałam niczym, po prostu zmieniałam pieluchę na świeżą a męczyłyśmy się długo z takimi odparzeniami czy podrażnieniami, steryd pomagal na dzien/dwa, teraz smaruje ewentualnie maścią nagietkową firmy elissa ;)
 
Witam,
Czteroletni syn przeszedł w lutym obustronne zapalenie płuc, ponieważ gorączka utrzymywała mu się 3 tygodnie i zaczął kuleć to wylądował w szpitalu, okazało się że ma mykoplazmę. 2 marca wyszedł ze szpitala i za miesiąc miał się zgłosić do pulmonologa i na kontrolne prześwietlenie płuc. Po pierwsze nie znalazłam w Rzeszowie terminu do pulmonologa a z drugiej strony, czy w obecnej sytuacji jeździć i szukać? Wiadomo to są wszystko oddziały chorób płuc, trochę się boja, ale czy to prześwietlenie nie jest konieczne? W obecnej chwili nigdzie nie wychodzimy oprócz swojego podwórka przed dom. Od czasu do czasu usłyszę że zakaszle.
Z góry dziękuje za pomoc
 
Witam,
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź na 2 pytania. Dotyczą 6 miesiecznego dziecka.

1. Już od dłuższego czasu mamy problem z wrastającym paznokciem u stópki. Obcinam go na prosto, zostawiamy go trochę dłuższego. Codziennie go odkażamy. Jednak ostatnio to nie wystarcza i naokoło paznokcia zbiera się płyn i jest bardzo zaogniony.

-Czy mogę zrobić coś jeszcze?

Boję się żeby nie zrobiło się z tego coś gorszego.

2. Syn od urodzenia ma problemy z brzuszkiem- kołki, bóle, brzydkie stolce. A ostatnio mimo restrykcyjnej diety eliminacyjnej z mojej strony trwającej od 3 miesięcy ( karmię piersią) w kupce syna pojawiają się nitki krwi i pasma śluzu. Syn był w trakcie diagnozowania problemu. Po telefonicznym omówieniu wyników z alergologiem - alergologiczne podłoże problemu jest praktycznie wyeliminowane, podobno u tak małych dzieci 100% pewności mieć nie można. Zalecona jest konsultacja gastrologiczna. Jednak w obecnej sytuacji pewnie się to niestety znacznie odciągnie. Pani alergolog kazała powoli rozszerzać synowi dietę mimo wszystko(6 mc) od 2 dni podajemy po łyżeczce marchewki. Mam wrażenie że syn stał się bardziej płaczliwy i się pręży, jakby bolał go brzuszek.

- Czy mogę zaszkodzić dziecku tym rozszerzaniem diety nie mając zdiagnozowanego problemu??

Ilość krwi w kupie się nie zwiększyła. Nadal są to malutkie pojedyncze niteczki.

-Czy to normalne, że w kupie jest niestrawiona pomarańczowa marchewka? Czy może to też świadczyć o jakimś problemie z trawieniem???

Dodam jeszcze, że syn prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija.

PS. Dziękuję Aniu - @aniaslu za możliwość zadania tych pytań. Ta krew w kupce spędza mi sen z powiek od 1,5 miesiąca. A fakt, że nie mogę teraz tego zdiagnozować do końca i nie wiem co jest tego przyczyną jeszcze potęguje mój stres. Ehmmm...
 
Ostatnia edycja:
1) Córka mojej siostry ma 3,5mca. Od urodzenia specyficznie odchyla główkę, ale im dalej w las tym bardziej widoczne to jest. Praktycznie wcale nie trzyma jej prosto, zawsze przechylona lekko ku górze i skierowana w lewo. "Sama przekręca się na boczek" jak twierdzi moja siostra, tymczasem ostatnio widziałam jak do tego dochodzi i ewidentnie to głowa małą przeważa, stąd przekręcanie się. Jak w tej sytuacji dostać się do specjalisty? Bo na moje oko to powinni jak najszybciej zacząć rehabilitację, ale pediatra nie przyjmuje, a na prywatnego fizjo jej nie stać.

2) jak wyżej, co ze szczepieniami, mój syn na początku kwietnia ma przyjąć 3 dawkę szczepień z serii 5w1, czy dłuższa przerwa nie zaszkodzi, czy nie będzie trzeba zaczynać wszystkiego od początku?
 
Ja mam pytanie odnośnie szczepień. Córka trochę chorowała i mieliśmy opóźnienie. Mała ma teraz prawie 11 miesięcy. Ostatnio dostała 3 dawkę pentaximu i szczepionkę na WZW. Jako, że nie chciałam jej szczepić wszystkim na raz to przełożyłam 3 dawkę prevenaru 13. Niestety przyszła zaraza i szczepionki nie dostała. Czy brak tego 3 szczepienia wpłynie na jego skuteczność? Czy powinnam ją zaszczepić tą trzecią dawką, czy poczekać już na dawkę przypominającą (tylko nie wiem kiedy się ją podaje)? W moim kalendarzu szczepień mam podane, że szczepienie 3 dawką prevenaru powinno się odbyć między 13-15 miesiacem ale w przychodni chcieli szczepić teraz. Z drugiej strony pytali się czy chce szczepić 3 dawkami, czy poprzestać na 2. Już sama nie wiem jak to powinno być... Przepraszam za chaotyczność wypowiedzi ale sama się w tym pogubiłam. W miarę możliwości poproszę o wyjaśnienie :)
 
reklama
Dzień dobry.
Mam dwa pytania:

1). Moje pytanie dotyczy pielęgnacji pepka. Pępek maluszka odpadł równo miesiąc po porodzie, położna, lekarz oglądali było ok, dno suche. Jednak dwa tygodnie później pojawiła się wydzielina, już zaschnięta jakby pępek podkrwawia (wydzielina lekko pomarańczowa nie sama krew). Pediatra kazał octanisept. Tak też robiłam. W środę minął 8 tydzień życia i ponownie pojawił się problem. Co robić?

2). U mojej 8 tyg córki lekarz zdiagnozowal azs, na tle pokarmowym. Karmie piersią. Ma plamy na policzkach, zgięciach nadgarstkow i szyi. Od wczoraj pojawiają sie lekkie zmiany na brzuszku. Kąpię w atoperal pianka, smaruje bepanthen sensiderm. Ostatnio było duzo lepiej (dwa dni bez zmian) ale zmiana pojawiła się po zjedzeniu przeze mnie zwykłego makaronu (jajka?). Nie jem już nabiału, jaj, parówek, wędlin, cytrusow, czekolad itp.
Lekarz kazał podawać fenistil, ale podawałam 5 dni, była poprawa i nie chce podawać cały czas.
Czy fenistil ma czasowe ograniczenia?
Czy azs może być na innym tle (bmk nie jem już prawie miesiąc a zmiany się pojawiają)
Czy w tej sytuacji nie byłoby korzystniej prze jsc na mm (bebilon pepti)?

Dziękuję.
 
Do góry