reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

piękna w ciąży

TABLETKI DLA MATEK KARMIĄCYCH

Tabletki preparatu Cerazette zawierają małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu o nazwie dezogestrel (0,075 mg/tabletkę). Z tego powodu Cerazette nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen lub minitabletką (minipigułką). W przeciwieństwie do złożonych tabletek antykoncepcyjnych nie zawierają estrogenu, drugiego żeńskiego hormonu płciowego. Mechanizm działania większości minitabletek polega przede wszystkim na zatrzymaniu migracji plemników przez kanał szyjki macicy, w przeciwieństwie do złożonych środków antykoncepcyjnych nie zawsze hamują dojrzewanie komórki jajowej. Cerazette różni się od innych minitabletek tym, że tak jak preparaty złożone zwykle hamuje dojrzewanie komórki jajowej. W rezultacie jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. W odróżnieniu od złożonych preparatów może być stosowany u kobiet nie tolerujących estrogenów i u kobiet karmiących piersią. Największą niedogodnością podczas stosowania preparatu Cerazette mogą być nieregularne krwawienia miesiączkowe lub to, że mogą one wcale nie występować.
Krwawienie miesiączkowe


Podczas stosowania preparatu Cerazette krwawienia z pochwy mogą występować nieregularnie. Może to być niewielkie plamienie lub większe zwane krwawieniem międzymiesiączkowym. Miesiączka może również nie wystąpić. Nieregularne krwawienia nie oznaczają, że skuteczność antykoncepcyjna preparatu Cerazette jest obniżona. Zwykle nie potrzeba podejmować żadnych działań i kontynuować przyjmowanie minipigułki. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli krwawienia są bardzo intensywne i długotrwałe. Cerazette, a karmienie piersią


Cerazette nie wpływa na ilość lub jakość wydzielanego mleka. Małe ilości substancji czynnej preparatu są wydzielane z mlekiem matki, w wyniku tego 0,01-0,05 mikrogramów/kilogram/dobę substancji czynnej jest przyjmowane przez niemowlę jednak nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Należy powiadomić lekarza w przypadku wystąpienia u dziecka oznak lub objawów, które mogłyby być związane ze stosowaniem preparatu Cerazette. Interakcje z innymi lekami


Niektóre leki mogą hamować prawidłowe działanie preparatu Cerazette. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu padaczki (prymidon, pochodne hydantoiny, barbiturany) lub gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna). Należy poinformować lekarza przepisującego minipigułkę o przyjmowaniu innych leków. Stosowanie minipigułki


Opakowanie preparatu Cerazette zawiera 28 tabletek. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Tabletki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą. Każdorazowo przyjmowanie tabletek z nowego opakowania należy rozpoczynać od górnego rzędu w blistrze, przyjmując tabletki zgodnie z kierunkiem strzałek, jedną na dobę, aż do wyczerpania zawartości. Pozwala to łatwo sprawdzić czy tabletka oznaczona danym dniem tygodnia została przyjęta w tym właśnie dniu. Podczas przyjmowania Cerazette może wystąpić niewielkie krwawienie. W tym przypadku należy jednak kontynuować przyjmowanie tabletek. Po wyczerpaniu tabletek z opakowania należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania następnego dnia, bez robienia przerwy i nie czekając na wystąpienie krwawienia. Przyjmowanie tabletek Cerazette można przerwać w dowolnej chwili. Skuteczność antykoncepcyjna kończy się w dniu zaprzestania przyjmowania tabletek. Rozpoczęcie stosowania minipigułki

  • Jeżeli obecnie pacjentka nie przyjmuje żadnych tabletek antykoncepcyjnych
    Należy odczekać do najbliższej miesiączki. Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette w pierwszym dniu miesiączki. Nie potrzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
  • Jeżeli wcześniej pacjentka przyjmowała złożony preparat antykoncepcyjny
    Można rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z obecnie przyjmowanego preparatu (bez robienia przerwy na dni wolne od przyjmowania tabletek). Jeżeli obecnie stosowany preparat zawiera również tabletki nieaktywne, można rozpocząć przyjmowanie Cerazette następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zaweirającej hormony (w razie wątpliwości, która to jest tabletka należy zapytac lekarza lub farmaceutę).
  • Jeżeli pacjentka wcześniej przyjmowała preparat zawierający tylko progestagen
    Można przerważ przyjmowanie tabletek dowolnego dnia i następnego dnia rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette. Należy jednocześnie zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywa) przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek.
  • Jeżeli pacjentka wcześniej stosowała antykoncepcję w postaci iniekcji lub implantu
    Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette w dniu, w którym należałoby wykonać następne wstrzyknięcie lub w dniu usunięcia implantu. Należy jednocześnie zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania Cerazette.
  • Stosowanie Cerazette po porodzie
    Zgodnie z zaleceniami lekarza.
Można przerwać przyjmowanie preparatu Cerazette w dowolnym momencie. W przypadku nie planowania zajścia w ciążę należy poprosić lekarza o inna metodę antykoncepcji. W przypadku planowania ciąży zwykle doradza się odczekać do pierwszej naturalnej miesiączki przed zajściem w ciążę. To ułatwi określenie spodziewanego terminu urodzenia dziecka. Postępowanie w przypadku nie przyjęcia i wydalenia tabletki


Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 3 godziny skuteczność tabletki jest zachowana. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a pozostałe przyjmować jak zazwyczaj.
Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi więcej niż 3 godziny skuteczność tabletki może być zmniejszona. im więcej zapomnianych talbetek tym większe ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a pozostałe przyjmować jak zazwyczaj. Przez następne 7 dni należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę). Istnieje możliwość zajścia w ciążę w przypadku zapomnienia jednej lub więcej tabletek w pierwszym tygodniu stosowania, jeżeli w tygodniu poprzedzającym zapomnienie miał miejsce stosunek płciowy. Należy wtedy zasięgnąć porady lekarza.
W przypadku wystąpienia wymiotów, jeśli wystąpią w ciągu 3 do 4 godzin po przyjęciu tabletki Cerazette wchłanianie substancji czynnej mogło zostać zmniejszone. Należy postąpić tak jak w przypadku zapomnienia tabletki. Przeciwwskazania


Nie należy stosować preparatu Cerazette w przypadku występowania któregokolwiek z wymienionych poniżej czynników. W przypadku ich występowania należy poinformować o tym fakcie lekarza przed rozpoczęciem stosowania minipigułki. Lekarz może doradzić stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcyjnej.
  • Występowanie choroby zakrzepowej. Jest to powstawanie skrzepu krwi w naczyniach krwionośnych, np. nóg lub płuc.
  • Żółtaczka lub ciężkie schorzenia wątroby.
  • Występowanie nowotworu progestagenozależnego.
  • Krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
  • Ciąża lub jej podejrzenie.
  • Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu Cerazette.
Jeżeli którykolwiek z podanych powyżej objawów wystąpi po raz pierwszy w czasie stosowania preparatu Cerazette, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ścisłej kontroli lekarskiej wymagają takie przypadki, jak:
  • występowanie obecnie lub w przeszłości raka sutka,
  • nowotworu wątroby,
  • występowanie obecnie lub w przeszłości choroby zakrzepowej,
  • cukrzycy,
  • padaczki,
  • gruźlicy,
  • występowanie obecnie lub w przeszłości ostudy (w tych przypadkach należy unikać promieniowania słonecznego lub ultrafioletowego).
 
reklama
Dzięki Ewa teraz będę wiedziała o czym rozmawiać z lekarzem :tak: tylko te krwawienia w trakcie cyklu trochę mnie odstraszają :no:
 
Oooo widzę, ze ciekawy temat na tapecie. My sie tez własnie zastanawiamy jaki środek antykoncepcyjny wybrac po ciąży. Wojtka karmiłam piersią 11 m-cy i Julkę też chciałabym karmić tak do ok. roku. Lekarz zapisał mi tablety dla karmiących ale jednak z nich zrezygnowałam. Pozostały nam gumki i zdały egzamin. Ale wtedy planowaliśmy drugiego dzidziusia. teraz sytuacja jest inna, bo więcje dzieci nie planujemy.
Kiedys brałam tabletki i faktycznie libido bliskie zeru. Co prawda miesiaczki krótsze i bezbolesne a normalnie to 6-7 dni i okropny bół brzucha przez 2 pierwsze dni.
Spirala całkiem odpada bo ma typowo wczesnoporonne działanie.
Plastry , zastrzyki i inne hormony będa miały pewnie takie samo działe uboczne jak tabletki - czyli zero ochoty na seks. A poza tym przy karmieniu i tak odpadają. I bądź tu człowieku mądry...

Chetnie poczytam o waszych opniach, więc piszcie!!!
 
Ja osobiście byłam zadowolona z pigułek - a brak ochoty na seks był, ale przez pierwsze pół roku - potem nauczyłam się być mamą, żoną i kochanką :)

A co do miesiączki nie miałam jej bardzo długo, bo prawie 15/16 miesięcy :)
 
Ja osobiście byłam zadowolona z pigułek - a brak ochoty na seks był, ale przez pierwsze pół roku - potem nauczyłam się być mamą, żoną i kochanką :)

A co do miesiączki nie miałam jej bardzo długo, bo prawie 15/16 miesięcy :)

To faktycznie długo miałaś spokój od @ , czytałam gdzieś, że jak się karmi to hormony sprawiają właśnie,że nie mamy ochoty na igraszki :-( zobaczymy jak z tym będzie. Pewnie zresztą nie tylko hormony ale i ogólne zmęczenie i przestawienie trybu życia.

Póki co ja i mój mąż wykorzystujemy ostatnie chwile na seks:-D nie wiem jak wy ale ja nabrałam jakiejś dzikiej ochoty, aż mi tak dziwnie bo łażę za nim z tym brzuchem,a on biedaczysko co prawda zdziwiony ale, że kobiecie w ciązy nie wolno odmówić...:-D:-D:-D
 
reklama
Do góry