reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pielęgnacja pępka

Katerina1985

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Wrzesień 2017
Postów
722
Witam, sledząc różne informacje dowiedziałam się, że najlepiej przecierać pępęk gazikiem ze spirytusem albo przegotowaną wodą z szarym mydłem a następnie dobrze osuszyć... Co Wy drogie mamy stosowałyście? Co ekspert ma do powiedzenia na ten temat?
 
reklama
Jesli nic sie nie dzieje sama woda i mydelko ;) i czyszczenie patyczkiem w srodku .
Jesli by sie cos dzialo wtedy mozna psiknac specyfikiem ..
 
My tym gazikiem ze spirytusem ale to tak co drugi dzień. Tak to wietrzenie i czyszczenie patyczkiem. Po 10 dniach odpadł
 
octanisept i czyszczenie patyczkiem.
Przy pierwszym dziecku tak mi kazali w szpitalu w 2015r. a jak rodzilam w 2016r. drugie to sie juz wytyczne zmienily na szare mydlo... dla mnie troche paranoja ale pewnie wszystkie wymienione wyzej sposoby sa ok. Moim chlopcom dosc szybko odpadly i bylo ok.
 
Od 2010 roku zalecana metoda to tzw pielęgnacja na sucho, czyli przemywanie kikuta pępowiny gazikiem z roztworem wody i szarego mydła i dokładne jego osuszenie. Dodatkowo, jeśli widać lekkie zabrudzenie od krwi i wydzieliny, kikut należy dokładnie oczyścić patyczkiem higienicznym. Ważne jest dokładne osuszanie, unikanie moczenia i nie przykrywanie kikuta pieluszką.

Sucha pielęgnacja kikuta pępowinowego – wskazówki:
1. Umyj ręce wodą z mydłem przed i po kontakcie z pępkiem dziecka.
2. Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
3. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego wodą z mydłem.
4. Nie używaj środków na bazie alkoholu oraz chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
5. Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza, możesz przykrywać go luźnym ubraniem.
6. Nie przykrywaj kikuta pieluszką.
7. Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp.

Dodatkowo na oddziale szpitalnym lub jeśli w domu panują złe warunki higieniczne rekomenduje się właśnie Octanisept. Polskie zalecenia są spójne z zaleceniami WHO. Odeszło się od przemywania kikuta spirytusem.

Badania pokazują, że pielęgnacja kikuta pępowiny na sucho skutkuje najszybszym odpadnięciem i najmniejszą ilością problemów z gojeniem się pępka. Stosowanie rutynowo octaniseptu wydłużyło gojenie się pępka.

Zalecenia pielęgnacji kikuta pępowiny na sucho dotyczą zdrowych noworodków urodzonych o czasie.
 
Do góry