reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pieluszki wielorazowe - tetra, bambus, muślinowe itd.

malheureux

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
11 Maj 2017
Postów
32
Witajcie.
Wraz z mężem planujemy spróbować stosować pieluszki wielorazowe dla naszego przyszłego maluszka, ale nie wiemy w co dokładnie zainwestować. Na pewno chciałabym używać bardziej otulaczy niż kieszonek, bo kieszonka za każdym razem się ubrudzi, a otulacz niekoniecznie i można go jeszcze założyć. Poczytałam trochę i wiem, że do otulaczy można stosować wiele rodzajów wkładów, np. węglowe albo bambusowe, takie specjalne, ale najbardziej chodzi mi o to, aby dowiedzieć się coś o pieluszkach składanych o tetrze, muślinie, bawełnie i bambusie. Czym się różnią oprócz rodzaju materiału. Które są najbardziej chłonne, przyjazne dla pupy dziecka bo mają bezpośredni z nią kontakt. Które z tych pieluszek według was najbardziej sprawdzą się jako wkłady do otulaczy? I jeszcze jedna kwestia a mianowicie pranie. Producenci otulaczy czy kieszonek zalecają temperaturę 40 stopni i bez prasowania, a pieluchy składane? Kiedyś się gotowało i prasowało, a jak sprawa wygląda dzisiaj?
 
reklama
Ja też zakładałam, że będę stosowac wielorazowe pieluszki, ale wyszło inaczej jak już spróbowałam. Miałam szczęście dostać od koleżanki mały zestaw i miałam okazję przetestować. Przetestowałam otulacze i pieluszki z wkładem, przetestowałam też takie spodenki wełniane na pieluszki tetrowe. Najpraktyczniejszy był dla mnie otulacz plus pieluszki z takiej froty. Pieluszki tetrowe zupełnie mi nie podeszły, były jakieś sztywne i po złożeniu pielucha była strasznie wielka. Pieluchy prałam w temperaturze 60 stopni. Nie musiałam niczego prasować (poza tetrowymi). Wkłady z takiej froty były najbardziej chłonne i nie czuć było wilgoci tak bardzo.

Z doświadczenia ci powiem, że mi zupełnie nie podeszły wielorazowe, mimo że bardzo chciałam ich uzywać. 1) Pielucha była strasznie wielka na dziecku, taka mięsista (mój synek był drobnym dzieckiem) i miałam wrażenie, że krępuje mu ruchy. 2) Pranie! Dla mnie to było najgorsze. Człowiek przy małym dziecku jest urobiony po pachy i marzy się o chwili dla siebie by ciepłą herbatę wypić. Jak do tych wszystkich obowiązków doszło dodatkowe pranie pieluch poza i tak cała górą prania (dziecko ulewa dużo..) to już powiedziałam dość.

Jak najbardziej jednak zachęcam. Najpraktyczniejszy jest otulacz i wkłady. Polecam kupić sobie mały zestaw na próbę. Możesz spróbowac różnych wkładów i zobaczyć co będzie dla ciebie najpraktyczniejsze. Być może będziesz mieć małego aniołka i po prostu czas na to by to ekstra pranie robić. Pieluszki które trzeba składać (np tetrowe) to dodatkowa robota, bo trzeba po praniu prasować i składać. Polecam też kupić takie papierki, które kładzie się na pieluszkę. Jak się kupka zdarzy, wyrzuca się papierek i pieluszkę łatwiej jest wyprać.
 
Ja stosowałam wielorazowe i zadowolona byłam.

Wkłady węglowe i z mikrofibry używałam. NA wkłady też się świetnie sprawdzały... ręczniczki z ikei te za 1zł. To też mikrofibra ;)
Miałam Kieszonki i otulacze i nie z tych najdroższych firm. W granicach cenowych 25zł za pieluchę, jakiejs francuskiej firmy, nie pamiętam nazwy.

Prałam razem z ubraniami, do prania dodawałam sodę oczyszczoną i olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego - działają antybakteryjnie. Prałam w temp 40 lub 60 stopni
Suszyć dobrze jest na słońcu, też działa antybakteryjnie i dodatkowo wybiela

Papierki również polecam
 
Dziękuję za odpowiedzi. A czy stosowala pani tez jako wklad zwykłych tetrowych? Czy zdarzalo sie ze przeciekalo cos dziecku na ubranko? I czy po wielu wielu praniach nie zdarzało sie ze pieluszki nie dopieraly sie? I jeszcze o te olejki chciałam zapytać gdzie pani kupila takie i ile kosztowały i jak się dodaje do prania i ile?
 
Ja stosuję piąty miesiąc i jakoś daje radę. Pampki tylko na spacery i ew. na noc, ale też nie zawsze.
Mam prawie najprostszy zestaw czyli najzwyklejsze pieluchy tetrowe, kilka otulaczy i bibułki bambusowe. Moja pralka mnie nienawidzi straszliwie, ale za to pupa kluski jest prawdziwie gładko niemowlęca:)
To ciężka sprawa czasami ale warto:) Ja jeszcze głupia prasowałam namiętnie przez trzy miesiące...


Aaaa P.S. Jeszcze sytuacje kiedy używam pamków to kiedy ćwiczymy na brzuchu. Zdarza mi się ją zostawić w tetrze ale jakoś mi się zawsze wydaje, że oba się na niej buja i będzie się wbijać w ciało... Czytajcie: tego zagadnienia nie opanowałam.
 
Dziękuję za odpowiedzi. A czy stosowala pani tez jako wklad zwykłych tetrowych? Czy zdarzalo sie ze przeciekalo cos dziecku na ubranko? I czy po wielu wielu praniach nie zdarzało sie ze pieluszki nie dopieraly sie? I jeszcze o te olejki chciałam zapytać gdzie pani kupila takie i ile kosztowały i jak się dodaje do prania i ile?


Kupa strasznie barwi i się nie dopiera za dobrze. Można przeprać w jakimś wybielaczy a potem płukać, płukać, płukać...
Zdarza się, że przeciekną czy luźna kupka, jak jest jej dużo, pójdzie bokiem. Ale to samo zdarza się i przy pampkach:)
I jeszcze : nie prasować bo podobno tracą chłonność. Ja prasowałam długo i jakoś nie zauważyłam, ale przyznam, że odetchnęłam jak dostałam wymówkę aby tego nie robić :p

I z całego serca polecam bambusowe bibułki.
 
Pieluch z PULu się nie prasuje ani nie suszy na kaloryferze - wysoka temperatura niszczy materiał.
Mi też się zdarzyło na kaloryferze suszyć i przetrwały, ale później już unikałam.

Pieluchy takie miałam:
MiJ2vuBAMcT5fVW810Qu8sO5VUdhLQ1laQ_whKs3EAfAhGbqpuQ2V_hCEdz3VpWh0_Wa4t5Lkg-UGh4B6dpMdE1xtl7pxorxVK1gHDO-Qxx9F63vYHbTRgh5exum4aaAd6ZG7RtIki3Wbyn89dDhZEIw6xxhGlT75h8DgIUVEa0CVGakG2KWvogR4G_FdxwF2r9j0YFmZtiKMiASsI5090rV-x1JZEox3MJrBuVtkIMZVKdzw3Q9sDdRUREFwiOKqbndD1k-qhv9WQyveeadomGASIHFg6BYL9HoGBUUFbX-7o43RoGSVCyhpAeyRHXXDCswdUSy-04UIihmcKNlByk7rpbm_8Cce-YNiizono2iczRj17cmSBeVv88wwTxJv6hYtgTNBXnFTYNK-PW8wY5_3W6l8bgBS_5Fw7Zdh170KU3qFMBm1bXh-XcWW9aRaaSYBaeDOwUND4cnmSeb3SewL9eLrGe4R0a-hj3RhEKw-BaUaXyFWCMPZ8dBJ56Q9wvbetmqm1ghrz0Vr6-fhxD_K8EP-Kydw9wWDmRkuo8GCiSfkNveSZ-FcHrfCty0Vr8aNXi0XVxpeOsvRQ6qUS6A4OVeGwdcJHGoXNE0qCxL-Pfq2Oc4=w1021-h765-no

te z literkami i żółwikami to otulacze, reszta kieszonki.

Zdarzyło się, że przeciekały przy starszym dziecku - większy pęcherz, więcej sika ;)
Na noc raczej pampersy, ale jak nie miałam to wkładałam dwa wkłady węglowe i też dawało radę.

Kupki mało co robiła do pieluch, raczej na nocniku od 8msc, ale to z problemów zdrowotnych w dużej mierze wynikało. Jak się zanosiło na kupę to wspomniane papierki dawałam i wyrzucałam do kibelka.

Nie wybielałam pieluch, wybielacze są dość agresywne chemicznie. Pieluchy owszem szarzały, ale były czyste.
Co jakiś czas odkażałam wkłady - można je prać do 90st, wg przepisu tu>
Link do: Ekologiczne pranie? Zrób to sam - 6 przepisów! - Pieluszki wielorazowe, kubeczki menstruacyjne, naturalne kosmetyki i inne recenzje

Tetry nie używałam w ogóle, mikrofibra lepiej chłonie, z moich obserwacji wnioskuje ;)

Olejku kilka kropli do komory na płyn do płukania. Płynu do płukania się nie daje, bo zlepia włókna i zmniejsza chłonność (z tego samego powodu nie powinno się dawać płynu do płukania ręczników)
Można też dać octu, jakkolwiek dziwnie to nie brzmi ;)
Też odkaża, neutralizuje nieprzyjemny zapach, sam w sobie śmierdzi potwornie, ale szybko wietrzeje - nie czuć w praniu. No chyba że się pół butelki wleje, ale nawet wtedy stosunkowo szybko wietrzeje ;)

Olejki rozmaite kupowałąm.
I takie tańsze, po 5zł za butelkę i lepszych film po 15 zł.
Używam olejków w różnych celach. I patrę, żeby były eteryczne a nie zapachowe, czy jak to tam się nazywa.

Wielorazówki zaczęłam stosować jak córka miała 5msc.
Stosowałam nieprzerwanie do... hmm.... 2. urodzin, później co jakiś czas wracałyśmy do pieluch, bo z różnych przyczyn życiowych córka zaczęła się ponownie moczyć. Teraz ma 4 lata i na noc nadal czasami wkładam jej pieluchę. Na zmianę pampka i wielorazówkę. Te ostatnie niestety bywa, że przesika i jest jej niewygodnie, no ale pieluchy nei są przewidziane na 4latkę tylko na niemowlę ;)
 
Dziękuję za odpowiedzi. A jak wygląda kwestia wirowania, ile obrotów? Bo 1200 chyba będzie za dużo. I czytałam jeszcze żeby 2 razy płukać. Faktycznie tak jest?
Chcemy zakupić z mężem taki zestawik, otulacz, 2 wkłady i się założy małemu na pupkę i będziemy patrzeć co się dzieje :) Ponoć na takiego noworodka te otulacze mogą być ciut za duże, no zobaczymy jak duża ta nasza pociecha się urodzi :)
 
reklama
Do góry