reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pierś ,butelka a może mieszane??

reklama
KOCHANE MAMUSIE WBREW POZOROM WYBRANIE SPOSOBU KARMIENIA MALUSZKA NIE JEST ŁATWĄ SPRAWĄ.
NIE KAŻDA MAMA CHCE LUB MOZE KARMIĆ PIERSIĄ,W TEJ CHWILI MIESZANKI SĄ NAPRAWDE DOBREJ JAKOŚCI I MALUCHOWI NICZEGO NIE ZABRAKNIE.
OSOBISCIE ZNAM MAMĘ KTÓRA NIE WYOBRAŻA SOBIE KARMIENIA PIERSIĄ I PRZEZ TO NIE JEST GORSZĄ OD INNYCH JEST TO JEJ WYBÓR. JAK WIADOMO SZCZĘŚLIWA MAMA SZCZĘŚLIWE DZIECI:-D
MAM NADZIEJE ŻE ARTYKUŁ I TEMAT WAM SIĘ SPODOBA.
OBYDWIE CÓRKI KARMIŁAM PIERSIĄ I SŁUŻĘ PORADĄ:tak:


Dokonaj świadomego wyboru

Rozważając wybór między pokarmem z piersi, a odżywkami warto zachować daleko idący sceptycyzm w stosunku do tego, co mówią nam lekarze pediatrzy, położne w szkole rodzenia, koleżanki matki, rodzina (np. teściowa lub matka), bądź partner.
Na przestrzeni lat panowały różne mody wśród personelu medycznego, a zarówno przyjaciółki jak i Twoja matka, ba nawet mąż nie siedzą teraz w Twojej skórze. Odrzuć argumenty typu: „też tak miałam”, ”nie jesteś pierwszą kobietą która przez to przechodzi”, „moja matka wychowała mnie na…”, „to dla dobra dziecka”, etc.
Sama musisz dokonać ostatecznego wyboru, który dla Ciebie będzie najlepszy, nie ulegając presji otoczenia.
Podejmowanie decyzji – Jak karmić dziecko?

Zanim podejmiesz decyzję, co do sposobu karmienia zastanów się nad następującymi sprawami:

  • wiedz, że pokarm naturalny jest najzdrowszy, ale zależy, to od stanu zdrowia i diety matki,
  • poznaj różnice między karmieniem naturalnym, a sztucznym (także prowadząc własne śledztwo w dużej mierze polegające na obserwacji matek podczas karmienia, a nie słuchaniu opowieści),
  • weź pod uwagę własny styl życia (nie chodzi tylko o potrzeby dziecka, ale także Twoje),
  • rozważ swoje umiejętności organizacyjne (dziecko zawsze wywołuje zmiany, to jak sobie z nimi poradzisz w dużej mierze zależy od siły Twojego charakteru, wsparcia bliskich, ale przede wszystkim zorganizowania),
  • zastanów się nad konsekwencjami wyboru (cierpliwość, karmienie w miejscach publicznych, odczucia dotyczące piersi i brodawek, dyskomfort, pojęcie dobra matka, pojęcie o macierzyństwie, wygląd fizyczny, komfort psychiczny, etc.).
Prawidłowy wybór, to taki, który będzie odpowiedni do Twoich naturalnych uwarunkowań emocjonalnych oraz fizjologicznych.
Więź między matką, a dzieckiem

Zwolennicy karmienia piersią uzasadniają tą metodą tworzeniem się więzi między matką, a dzieckiem.
Więź wynikająca z bliskości tworzy się także podczas karmienia butelką.
Natomiast warto mieć na uwadze, że dyskomfort lub złe emocje towarzyszące zarówno karmieniu piersią jak i butelką mogą wywołać skutek odwrotny.
Karmienie, a zdrowie dziecka

Mleko matki z całą pewnością zapewnia lepszą odporność dziecku niż odżywki.
Pokarm sztuczny dostarcza kompletu składników odżywczych niezbędnych do życia i rozwoju dziecka w ilościach zalecanych obecnie przez lekarzy (na podstawie aktualnych badań). W przypadku pokarmu naturalnego w dużym stopniu ich obecność zależna jest od zdrowia matki i prawidłowego sposobu odżywiania.
Należy zachować sceptycyzm jeśli chodzi o badania dotyczące chorób, którym naturalny pokarm może zapobiec. Nierzadko dotyczą statystycznych prawdopodobieństw w oparciu o badania kobiet, które stosowały się do ścisłych zaleceń dietetyków. Trudno przyrównać takie badania do zachowań typowej matki, która dojada w przerwach między zajmowaniem się dzieckiem, a nadrabianiem snu.
Decydując się na karmienie naturalne trzeba wziąć także poprawkę na fakt, że obecnie panuje moda na karmienie piersią niezależnie od niewątpliwych zalet wynikających z karmienia dziecka mlekiem matki, wielu specjalistów po prostu jej ulega.
Brak ostatecznych dowodów, że karmienie piersią może powodować ochronę przed nowotworami piersi i jajników.
Zalety karmienia piersią

Korzyści z karmienia piersią:


  • wydziela się oksytocyna, która przyspiesza wydalenie łożyska i minimalizuję utratę krwi,
  • szybszy powrót macicy do rozmiarów przedciążowych (także oksytocyna),
  • szybsza utrata nadwagi – produkcja mleka spala dodatkowe kalorie,
  • karmiąc wyłącznie piersią nie musisz tracić czasu na ciągłe sterylizacje i mycie butelek i smoczków (pod warunkiem, że nie odciągasz pokarmu),
  • pokarm naturalny ma zawsze właściwą temperaturę.
Zalety karmienia butelką:


  • komfort karmienia (czas, miejsce, kontrola ilości pokarmu, stała zawartość korzystnych składników),
  • łatwiej pogodzić życie zawodowe z byciem matką,
  • w większym stopniu partner może zaangażować się w karmienie (generalnie łatwiej go też zaangażować bo zrobić mleko, sprawdzić temperaturę i nakarmić może tak samo jak matka),
Wady karmienia piersią:


  • karmiąca mama musi utrzymać nadwagę około 5 kg by móc zapewnić odpowiedni pokarm,
  • często występuje bolesność i wrażliwość pierwsi bez względu na sposób karmienia także poza czynnością samego karmienia (okłady z kapusty ciężko zrobić w autobusie),
  • produkcja mleka w najmniej oczekiwanych momentach (konieczność noszenia wkładek zapobiegających plamieniu staników, bluzek, etc.),
  • naturalne karmienie zmienia wygląd piersi bardziej niż ciąża (zwykle po zaprzestaniu karmienia piersi powracają do stanu sprzed ciąży, choć zachodzą w nich nieodwracalne zmiany fizjologiczne związane z przystosowaniem ich do produkcji mleka),
  • dyskomfort wynikający z karmienia w miejscach publicznych.
Wady karmienia butelką:


  • mniejsza ochrona immunologiczna niż w przypadku pokarmu matki,
  • wyższe koszty (pokarm naturalny jest teoretycznie za darmo nie licząc dość niewielkich w stosunku do sztucznego pokarmu kosztów np.: laktatora czy wkładek, etc.),
  • dość bolesny proces wysychania piersi (zależne od indywidualnych uwarunkowań).
Prawdy i mity związane z karmieniem

Fakty są następujące:

  • sztuczny pokarm wywołuje uczulenia równie często jak mleko naturalne, analogicznie jest z gazami, niestrawnością, czy kolką; przy czym w przypadku mleka sztucznego zawsze można zmienić producenta,
  • karmienie piersią jak i butelką pozwala w równym stopniu nawiązać więź z dzieckiem,
  • fizyczne uwarunkowania dotyczące piersi i sutek nie mają wpływu na jakość i ilość pokarmu, choć mogą ułatwić bądź utrudnić karmienie.
Karmienie – podsumowanie

Karmienie naturalne jest korzystne dla dziecka zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy. Nie ma zgodności nawet wśród specjalistów, czy ma to być miesiąc, trzy, sześć, czy pierwszy rok.
Pokarm sztuczny dobrze spełnia swą rolę, a w pewnych okolicznościach jest lepszy niż mleko matki.
Dokonując wyboru matka musi się kierować także własnymi potrzebami i ograniczeniami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi.
Niezależnie od wyboru sposobu karmienia ostateczna decyzja musi należeć do matki. Otoczenie powinno decyzję zaakceptować i wspierać matkę w jej postanowieniu.
Źródło: Język Niemowląt – Tracy Hogg, Melinda Blau, Pierwszy rok życia dziecka – Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathaway B.S.N.
 
kochana a powiedz mi czego oczekujesz żebyśmy pisały w tym temacie..
wiem że dałas artykuł..
ale mamy tu pisać o karmieniu??
bo temat już powstał jeden gdzie się opiniami wymieniałyśmy więc można by to połączyć i dać Twój nagłówek:tak:
a myślę że później i tak powstaną odrębne tematy dot karmienia piersią i butelką...
a tak to nasze uwagi byśmy kontynuowały w tamtym temacie , gdzie było i o karmieniu piersią i butelką tyle że temat był o bufetowej mamie...


 
A to czegoś nie doczytałam:-D Możemy połączyć bo tematów jest juz dużo. Z doświadczenia wiem że pytań i wątpliwości na temat karmienia jest dużo a mamy planujące karmienie butlą mogą czuć się niezrozumiane przez otoczenie a tu mogły by o tym pogadać. Wogóle jest kilka tematów gdzieś na końcu i nikt do nich nie zagląda może by porządki zrobić tak przed świętami??
 
bo to było wtedy co nie miałaś chyba neta:-p
własnie tak się zastanawiałam.. bo tam pisały dziewczyny i o piersi i butelce pytaniua ,
a później jak się dzieci porodza już pozakładamy nowe dot samego karmienia , bo wiem z doświadczenia że są bardzo potrzebne i uzywane na codzień:tak:
 
A ja mam pytanko do tych majówek które już karmiły, jestem właśnie w trakcie studiów magisterskich i mam zajęcia co dwa tygodnie, tak naprawdę jak maleństwo się urodzi to chciałabym móc je karmić piersią ale nie bardzo uśmiecha się mi ściągać pokarm. Próbowała któraś z was karmić raz piersią "od świeta" butelką z kupnym mlekiem?
 
Maluch może się przyzwyczaić do "sztucznego" i nie będzie chciał już piersi, ponieważ kupne jest słodsze. Musisz pokombinować. A odciąganie nie jest takie straszne ;)
 
reklama
Ivana ja karmiłam piersią a od święta a czasem z musu butelką , i raz tylko miałam problem do wrócenia piersi jak karmiłam sztucznym po walentynkach:zawstydzona/y: 2 doby , bo nie chciałam żeby jej zaszkodziło moje mleczko(piłam winko) a moje wylewałam i to już było za długo ale dałam radę ,
a tak to karmiłam odciągniętym przez chyba 4 dni i dawąłam w butelce(miałam odparzone piersi i bardzo bolało jak mała ciągła) i tedy nie było problemu do powrotu na pierś
a tak to chyba w 3 miesiącu przez tydzień karmiłam ją tylko w nocy butelką bo moje mleko przestało lecięć nocami:eek: a po tygodniu ona przestała się budzić w nocy na karmienie;-)
 
Do góry