reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

po urlopie macierzynskim, rejestracja w up, ubezpieczenie.

emilka87

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Kwiecień 2012
Postów
596
Witam,
Pracowałam przez okres 03.2009 do 09.2012 z czego ostatnie 7miesiecy bylam na zwolnieniu lekarskim przez ciaze zagrozona. od wrzesnia do 17lutego jestem na urlopie macierzynskim. po jego upływie nie mam mozliwosci dalszej pracy musze zarejestrowac sie jako bezrobotna. i stad moja prosba o odpowiedz na kilka pytan:

1. Czy bedzie nalezal mi sie zasilek dla bezrobotnych?

2. Na jak dlugo moze byz przyznany?

3. Ile mam czasu na zgłoszenie sie do urzedu pracy aby nie utracic mozliwosci pobierania swiadczen pienieznych a takze zeby nie utracic ubezpieczenia zdrowotnego?

4. Czy jest taka mozliwosc zeby zarejestrowac sie tylko dla waznosci ubezpieczenia zdrowotnego- bez wykazania gotowosci do podjecia pracy? Lub czy są jakies inne sposoby niz rejestracja w urzedzie pracy aby miec ubezpieczenie zdrowotne?
 
reklama
Pracowałam przez okres 03.2009 do 09.2012 z czego ostatnie 7miesiecy bylam na zwolnieniu lekarskim przez ciaze zagrozona. od wrzesnia do 17lutego jestem na urlopie macierzynskim. po jego upływie nie mam mozliwosci dalszej pracy musze zarejestrowac sie jako bezrobotna. i stad moja prosba o odpowiedz na kilka pytan:

1. Czy bedzie nalezal mi sie zasilek dla bezrobotnych?
Tak.
2. Na jak dlugo moze byz przyznany?
Co do zasady przez 6 m-cy. Niemniej są sytuacje w których okres ten jest wydłużony (wysokie bezrobocie w powiecie Pani zamieszkania itp.)

3. Ile mam czasu na zgłoszenie sie do urzedu pracy aby nie utracic mozliwosci pobierania swiadczen pienieznych a takze zeby nie utracic ubezpieczenia zdrowotnego?
Ubezpieczenie zdrowotne "działa" 30 dni od dnia ustania świadczenia.

4. Czy jest taka mozliwosc zeby zarejestrowac sie tylko dla waznosci ubezpieczenia zdrowotnego- bez wykazania gotowosci do podjecia pracy?
Nie. Bezrobotny to osoba bez pracy, ale poszukująca pracy i gotowa ją podjąć.
Lub czy są jakies inne sposoby niz rejestracja w urzedzie pracy aby miec ubezpieczenie zdrowotne?
Owszem, możena opłacać ubezpieczenie samodzielnie. Może Panią zarejestrować mąż.
 
Ad. 3
3. Ile mam czasu na zgłoszenie sie do urzedu pracy aby nie utracic mozliwosci pobierania swiadczen pienieznych....?

Aby otrzymac zasilek musze miec przepracowane przez ostatnie 18 miesiecy 365dni. Za ostatni dzien pracy (odrowadzanie składek) uwaza sie w tym przypadku dzien kiedy faktycznie bylam w pracy (7marca- przed L4)? czy dzien do ktorego mialam umowe (30 wrzesnia)? czy dzien do kiedy mialam urlop macierzynski (17 luty)?
Ile mam czasu aby sie zarejestrowac i nie stracic prawa pobierania zasiłku?
 
Ad. 3
3. Ile mam czasu na zgłoszenie sie do urzedu pracy aby nie utracic mozliwosci pobierania swiadczen pienieznych....?

Aby otrzymac zasilek musze miec przepracowane przez ostatnie 18 miesiecy 365dni. Za ostatni dzien pracy (odrowadzanie składek) uwaza sie w tym przypadku dzien kiedy faktycznie bylam w pracy (7marca- przed L4)? czy dzien do ktorego mialam umowe (30 wrzesnia)? czy dzien do kiedy mialam urlop macierzynski (17 luty)?
Ile mam czasu aby sie zarejestrowac i nie stracic prawa pobierania zasiłku?​
 
Ad. 3
3. Ile mam czasu na zgłoszenie sie do urzedu pracy aby nie utracic mozliwosci pobierania swiadczen pienieznych....?

Aby otrzymac zasilek musze miec przepracowane przez ostatnie 18 miesiecy 365dni. Za ostatni dzien pracy (odrowadzanie składek) uwaza sie w tym przypadku dzien kiedy faktycznie bylam w pracy (7marca- przed L4)? czy dzien do ktorego mialam umowe (30 wrzesnia)? czy dzien do kiedy mialam urlop macierzynski (17 luty)?
Ile mam czasu aby sie zarejestrowac i nie stracic prawa pobierania zasiłku?​

Moze Pani zarejestrować się nie wczesniej niż 7 dni po rozwiązaniu umowy i nie później by spełnić powyższy warunek.

Jaki urlop macierzynski miała Pani do 17 lutego? Coś tu się nie zgadza.
 
nie rozumiem pytania.. jak to jaki urlop macierzynski? taki płacony przez zus bo pracowalam tylko do 30 wrzesnia. jakie to ma znaczenie?
 
Ustalenie tego ma kluczowe znaczenie. Pisze Pani sprzeczne rzeczy. Na ich podstawie nie mogę odpowiedzialnie odnieść się do pani pytań.

czy dzien do ktorego mialam umowe (30 wrzesnia)? czy dzien do kiedy mialam urlop macierzynski (17 luty)?


Urlop to uprawnienie pracownika. Nie mozna być na urlopie (jakimkolwiek jesli nie jest sie zatrudnionym. A Pani pisze o tym, że była Pani do 17 lutego na urlopie, a pracowała Pani do 30 września. Ponieważ nie podaje Pani tutaj konkretnych dat (lat) mozliwe sa dwie sytuacje:
1. wspomniany 30 wrzesnia był po wspomnianym 17 lutego i wtedy można mówić o urlopie macierzynskim
2. wspomniany 30 wrzesnia był przed wspomnianym 17 lutego i wtedy nie ma możliwości by była Pani na urlopie macierzynskim bo nie była Pani wówczas pracownikiem i nie dotyczyły Pani przepisy kkodeksu pracy

No i jest jeszcze opcja, ze myli Pani urlop z zasiłkiem.




 
Ostatnia edycja:
reklama
w takim razie chyba pomyliłam urlop macierzynski z zasiłkiem...
no to moze jeszcze raz:
pracowalam 4 lata do 30 wrzesnia 2012r. urodzilam 3 wrzesnia 2012. Do 17 lutego 2013 przyslyguje mi zasiłek macierzynski płacony juz przez zus.
Aby pobierac zasilek dla bezrobotnych trzeba miec przepracowane przez 18miesiecy- 365 dni.

czyli w moim przypadku ostatnim dniem liczonym w pracy jest 30 wrzesnia 2012 i od tego dnia mam niecałe pół roku aby sie zarejestrowac zeby nie utracic prawa do zasilku?
czyli do okolo 30 marca 2013?

czy mam liczyc od 17 lutego 2013 czyli od dnia do kiedy mam zailek macierzynski?
 
Do góry