reklama

Po urlopie wychowawczym powrót do pracy na 3/4

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez agusia080, 7 Styczeń 2013.

1. agusia080

agusia080 Zaciekawiona BB

witam
    mam pytanie bylam teraz na płatnym wychowawczym (5m-cY) córeczka skończyła roczek .pracuje juz w tej firmie 12lat na czas nieokreslony.wracam w lutym do pracy i zastanwiam
    sie czy moge prosic pracodawce o obnizenie wymiaru czasu pracy na 3/4.pracuje w handlu w równowąznym czasie pracy od pon do soboty po 11 co drugi dzien i niedziela 8godz,zastanawiam sie czy moge tez skorzystac z uprawnien na dziecko do lat 4 aby pracowac max 8godz dziennie.i czy mam jakas szanse aby nie chodzic w weekendy.i zastanawiam sie czy moge go prosic aby pracowac codziennie od 10-16 i miec te weekendy wolne.czy raczej mam marne szanse aby sie zgodził.BARDZO PROSZE O JAKAS PORADE BO W TYM TYGODNIU MUSZE WYSŁAC PISMO

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Urlop wychowawczy jest bezpłatny. Moze myli Pani płatny urlop płatny z dodatkiem do zasiłku rodzinnego?

Tak.
    Nie ma takiego uprawnienia. Nie można rodzica dziecka do lat 4 zmusić do pracy w godzinach ponadliczbowych i nocą, ale to nie znaczy że pracować w dogodnych dla siebie godzinach.

Tylko jeśli pracodawca się zgodzi. Nie ma zakazu zatrudniania rodziców małych dzieci w weekendy.
    Prosić Pani moze, ale pracodawca moze sie zgodzić lub nie.
    Nie wiem. Nie znam Pani pracodawcy.

Ostatnia edycja: 8 Styczeń 2013
  3. reklama
  4. agusia080

agusia080 Zaciekawiona BB

witam
    dziekuje za szybka odp.faktycznie to nie płatny tylko zasiłek przepraszam pomyliło mi się.ale chodzi mi o te 8godz w kodekasie pracy jest art 148 ze na dobe niemoze przekroczyc 8godz na dobe.a i jesczze jedna rzecz czy ewentualnie mogę prosic pracodawce o indywidualne rozkład czasu pracy bo jest coś takiego na dziecko do lat 14 -sprawowanie opieki na dziecko do lat 14.ja mam dwojke dzieci mała coreczka roczna i synka 6latka ktory chodzi do szkołydo pierwszej klasy ,teraz jak jestem w domu ja moge go odbieac bo maz pracuje do wieczora ale od lutego juz bedziemy mieli problem aby go odbierac ze szkoły,

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak,ale to nie oznacza, że może Pani sobie wybrać godziny pracy o dni.
    Moze Pani, ale prawo nie zobowiązuje pracodawcy do uwzględnienia takiego wniosku.

Rozumiem, ale myśle, że to problem bardzo wielu rodzin.

Poleć forum