reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Początek ciąży a śluz

Nie stresuj się, jutro dostaniesz potwierdzenie ciąży, pogadasz z lekarzem, powiedz ze nie możesz dogadac sie z pracodawcą, ma ci wystawić od razu L4. Po.poinformowaniu pracodawcy nie.moze cie wysłać na nocki, musi dostosować stanowisko pracy, jesli nie zrobi możesz go pociągnąć pod Sąd pracy chyba.
Nie wiem jakie zasady panują w polskim prawie jeśli chodzi o L4 w ciąży, ale moja szwagierka dostała od razu jak się dowiedziała, a to był 5 lub 6 tydzien. Jest fizjoterapeuta, dlatego nie rozumiem twoich obaw.
Ooo. A to ciekawa informacja z tym zwolnieniem. Bo gdzieś czytałam albo w innych wątkach, albo tutaj nawet dziewczyny wspominały, że nie może lekarz wystawić zwolnienia póki nie zobaczy serduszka, że dopiero wtedy ma prawo wystawić zwolnienie. Jeśli jednak mówisz że Twoja szwagierka dostała wcześniej a jest fizjoterapeutką to mam nadzieje że u mnie tez się wszystko poukłada.
No nic… zobaczymy.
 
reklama
Prawo pracy tak nie dzialam możesz pracodawcy pokazać wyniki bety i musi cie przenieść na zmianę dzienna, nie możesz dźwigać itp. Za niedostosowanie warunków.pracy do ciąży pracownicy możn wyciągnąć konsekwencje prawne
Ale ja nie mogę pracować na zmianie dziennej, o to chodzi, że przez mój tryb życia niestety nie mam jak pracować w ciągu dnia. Muszę być wtedy w domu. Stad na początku pracy zostało ustalone ze będę pracowała na nocki tylko.
 
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że zwolnienie lekarskie potocznie nazywane L4 jak nazwa wskazuje jest wystawiane na chorobę, a choć wiele osób się oburzy to ciąża nie jest chorobą. Nie ma takiego kodu choroby - ciąża. Jeżeli jesteś w pierwszej fizjologicznej ciąży, bez historii poronień to jest mała szansa, że dostaniesz L4 od właściwie 1 dnia ciąży. Jak sama napisałaś wielu lekarzy czeka z taką decyzją na zarodek z bijącym sercem. Lekarze też są kontrolowani ze zwolnień, zwolnienie ciążowe jest płatne 100% więc może być różnie - tu najlepiej poczytać opinie o swoim lekarzu. Ciężka praca nie jest podstawą do wystawienia L4, przepisy w Polsce bardzo mocno chronią ciężarną i nie może ona wykonywać różnych prac (tu odsyłam do kodeksu pracy) i to pracodawca ma jej zapewnić odpowiednie warunki. Jeżeli pracodawca nie ma takich możliwości to powinien zwolnić Cię ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
 
Ostatnia edycja:
Dobrze wiedzieć, że nie jestem jedyna która w obliczu upragnionej ciąży ostała szaleju 🙈🫣
Ja dwie kreski zobaczyłam dwa tygodnie temu już. Prawie na samym początku jak mi się okres zaczął spóźniać. Tydzień później tylko ponowilam.
Wiesz? Nie jestem pewna czy to 7 tydzień, ale obliczam na podstawie ostatniej miesiączki. Więcej się dowiem jutro.
Ja o sama prace jako taki się nie martwię, tylko o dzidziusia. Co jeśli lekarz nie będzie mógł mi wystawić zwolnienia jeszcze a ja będę musiała harować w na prawdę ciężkich warunkach pracy na nocki. Bo głowie tak pracuje z mojego trybu życia, niestety nie mogę inaczej, wiec pracuje na „pół etatu” na umowę normalnie ale głównie na nocki na produkcji i dźwigam mase ciężkich rzeczy i tam nie ma zmiłuj się czy zwolnij 😔
A umowę na czas nieokreślony.
musiałabyś poszperac w necie ale jeśli jesteś już na 100% w ciąży i poszłabyś na zwykle l4 np na bol pleców/ przedźwigniecie a pracodawca po powrocie dałby Ci wypowiedzenie to musiałby je i tak cofnąć bo jesteś w ciąży ale nie jestem na 100% pewna wiec spokojnie dowiedz się czy to ciąża mi prywatnie lekarz założył karte ciąży od razu w tym 4 tyg wiec tez nalegaj „w razie czego”
 
A co do tych warunków pracy i dogadania się z pracodawcą 🫣 niestety ale będzie ciężko. Ciężko jest się w jakikolwiek sposób dogadać z czymkolwiek.
W przypadku, gdy pracodawca złoży pracownicy wypowiedzenie a następnie kobieta dowie się, iż jest w ciąży, wypowiedzenie traci moc. Zakaz wypowiadania umowy o pracę dotyczy bowiem zarówno jego dokonania w okresie ochronnym, jak i rozwiązania umowy o pracę wskutek wcześniej złożonego wypowiedzenia.
W praktyce może zdarzyć się również sytuacja, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną, a następnie pracownica dowie się, iż w tym czasie była w ciąży. Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.
 
Bardzo dziękuje za tą otuchę i te prawne podpowiedzi. Na prawdę.
Nie pisałam wcześniej bo trochę wczoraj załatwiałam i cieszyłam się. Widać już naczynka krwionośne że się ruszają i że serce się kształtuje. Mam zakaz pracy w swoim zawodzie od ginekologa. Nie mam zwolnienia, ale tak jak mówiłam nie liczyłam na to. Informacja do pracodawcy poszła, odczytana, ale na razie zero reakcji. Zobaczymy jak to się rozwiąże dalej.
 
Bardzo dziękuje za tą otuchę i te prawne podpowiedzi. Na prawdę.
Nie pisałam wcześniej bo trochę wczoraj załatwiałam i cieszyłam się. Widać już naczynka krwionośne że się ruszają i że serce się kształtuje. Mam zakaz pracy w swoim zawodzie od ginekologa. Nie mam zwolnienia, ale tak jak mówiłam nie liczyłam na to. Informacja do pracodawcy poszła, odczytana, ale na razie zero reakcji. Zobaczymy jak to się rozwiąże dalej.
Na który tydzień Ci wychodzi według ginekologa?🙂to dobrze że coś tam widać
 
reklama
Do góry